در گفت وگو با اعصاب سنج تشریح شد

افزایش ابتلای کشوری به کرونا

افزایش ابتلای کشوری به کرونا

به گزارش اعصاب سنج، مدیر لابراتوار ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران وضعیت کرونا در کشور را با زیرسویه های جدید اُمیکرون، تشریح نمود و اظهار داشت: بنظر می رسد که حدود یک ماه است این زیرسویه ها وارد کشور شده اند؛ با اینحال خوشبختانه افزایش زیادی در بستری و فوت شدگان نمی بینیم، اما باید منتظر روند آن در هفته های آتی بود.دکتر طلعت مختاری آزاد در گفت و گو با ایسنا، درباره ی خاصیت های زیرسویه های جدید اُمیکرون که بتازگی در کشور شناسایی شده اند، اظهار داشت: اصولا نمی توان از انتقال یک بیماری تنفسی جلوگیری کرد و بر این اساس زیرسویه های جدید اُمیکرون هم از مرزهای مختلف، وارد ایران شده اند. آنچه درباره ی این زیرسویه ها نظیر BQ۱، XBB و... می دانیم، این است که فعلا از نظر بیماری زایی شدیدتر نیستند، اما قدرت انتقال شان بیشتر است. قبل از ورود زیرسویه های جدید اُمیکرون به کشور، پنج درصد نمونه هایی ارسالی برای تشخیص عفونت های ویروسی سارس کرونا بود، اما بتازگی کمی بالا رفته است. با اینحال باید توجه داشت که نمونه های مورد آزمایش هم بیشتر شده است. حالا مقداری زمان می خواهیم تا ببینیم روند موج به چه صورت است. برای اینکه هرچقدر حساسیت نسبت به بیماری بیشتر شود، نمونه گیری بالا رفته و تعداد بیشتری نمونه مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.
افزایش ابتلای کشوری به کرونا
وی با اعلان اینکه افزایش ابتلای کشوری را در آمارها مشاهده می نماییم، اما فعلا پیک بزرگی را نمی بینیم، اضافه کرد: هم اکنون که زیرسویه های جدیدی شناسایی شده و افزایش موارد مبتلاشدن را داشتیم، می توان گفت موج هشتم کرونا نیز شروع شده است. البته باید ببینیم که روند موج کرونا در یکی دو هفته آتی به چه صورت خواهد بود.

مختاری آزاد با اعلان اینکه البته خوشبختانه هنوز افزایش چندانی در موارد فوتی ناشی از کرونا را در کشور نداشته ایم، اظهار داشت: به هر حال در کشور ما هم مردم واکسن تزریق کرده اند و هم تعداد زیادی از افراد خودشان قبلا به کووید ۱۹ مبتلا شده اند و در نتیجه ایمنی مناسبی در جامعه وجود دارد. بنظر می رسد که کشورهایی که فقط با واکسن ایمن شده بودند، حالا افزایش فوت شدگان را شاهدند، اما در کشورهایی مانند ما که ایمنی هم ناشی از تزریق واکسن و هم ناشی از مبتلاشدن بوده است، شدت بیماری کمتر است.
زیرسویه های اُمیکرون؛ پراکنده در جهان XBB درحال افزایش
وی با اعلان اینکه با وجود این که زیرسویه های جدید تغییرات زیادی داشتند، اما امیدواریم موج بزرگی در کشور شاهد نباشیم، اظهار داشت: همه زیرسویه های در گردشی که هم اکنون در جهان مشاهده می نماییم، زیرسویه اُمیکرون هستند. یکسری از زیرسویه های جدید مانند BQ۱ که از زیر گروه BA۵ و یا زیر سویه های امیکرون BA۲ مانند XBB هستند. به هر حال اُمیکرون زیر گروههای مختلفی دارد و آنچه که حالا شناسایی شده اند، عمدتاً زیرمجموعه BA۲ و BA۵ هستند. هم اکنون زیرسویه های BA۲ مانند XBB، درحال افزایش هستند.

مختاری آزاد اشاره کرد: بنظر می رسد که زیرسویه های جدید از آذر ماه وارد کشور شده اند و الان هم که در دی ماه به سر می بریم؛ بدین سبب حدود یک ماه است که این سویه ها وارد کشور شده اند. با اینحال خوشبختانه افزایش زیادی در بستری و فوت شدگان در مقایسه با موج های قبلی نمی بینیم، اما باید منتظر روند آن در هفته های آتی بود.

منبع:

1401/10/25
14:26:09
5.0 / 5
140
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج