در گفت وگو با اعصاب سنج مطرح شد

وضعیت کرونا در کودکان در هشتمین موج

وضعیت کرونا در کودکان در هشتمین موج

به گزارش اعصاب سنج، رییس بیمارستان کودکان علی اصغر ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماریهای تنفسی در اطفال، در عین حال اظهار داشت: بصورت قطعی به تمام خانواده ها سفارش می کنم که حداقل تا ماه های آخر زمستان از ماسک بهره گیرند.دکتر فرهاد چوبدار در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت بیماریهای تنفسی در کودکان، اظهار داشت: نمای بیماریهای تنفسی در هفته های گذشته کمی متفاوت شده است که البته قسمتی از آن به این دلیل است که آلودگی هوا کم شده بود. موج آنفلوآنزا تقریباً درحال سپری شدن است. همین طور بیماری برونشیولیت که با ویروس RSV بود، هنوز ادامه دارد؛ خصوصاً در اطفال و کودکانی که زمینه بیماری تحریک پذیری راه های تنفسی یا زمینه ژنتیکی و خانوادگی از آسم دارند، بیشتر دیده می شود.
علائم برونشیولیت در کودکان
وی اضافه کرد: برونشیولیت با ویروس سین سیشیال تنفسی بروز پیدا می کند. خصوصاً در کسانیکه بصورت نارس به دنیا آمدند، سابقه ای از بیماریهای ریوی دارند، سابقه ای از آسم در خانواده دارند. همین طور شیوع این بیماری در سنین پایین بیشتر است. به ویژه در سنین زیر دو تا سه سال و حتی در شش ماه اول زندگی شیوعش بیشتر است. علایم این بیماری کاملا آسم را تقلید می کند. علائمی مانند خس خس شدید قفسه سینه همراه با تنگی نفس برایشان ایجاد می شود. البته باید توجه کرد که این بیماری هر ساله وجود داشته و چیز جدیدی نیست، اما وقتی علائمی شبیه به آسم به وجود می آورد و در کنار آن آلودگی هوا را هم داریم، این علایم به ویژه برای اطفال زیر شش ماه غیرقابل تحمل شده و حتما نیازمند بستری هستند. خانواده ها با مشاهده این علایم شامل خس خس قفسه سینه، تنفس تند و سخت را در کودکان، به سرعت باید به پزشک مراجعه کنند. باید توجه کرد که این ویروس تب بالایی را هم ایجاد نمی نماید.
کرونا در کودکان در هشتمین موج علائم گوارشی کرونا در موج جدید
چوبدار درباره ی وضعیت شیوع ویروس کرونا در کودکان در موج هشتم بیماری که با زیرسویه های جدید اُمیکرون است، اظهار داشت: در حوزه کرونا باتوجه به موج هشتم، هنوز بطور قابل توجهی در اطفال با تست کووید مثبت نداشتیم، اما کودکانی با علایم کرونا مراجعه می کنند و درگیری های ریوی کرونا که در سی تی اسکن هم مشخص است، دیده می شود و کودکان را بدحال می کند. در عین حال در این موج شاهدیم که کرونا علایم گوارشی هم به وجود می آورد که ممکنست این علایم گوارشی، با بیماریهای خاص دستگاه گوارش و داخل شکم، در تشخیص افتراقی قرار بگیرند. با اینحال تست مثبت کووید را به میزان زیاد نداشتیم.

وی افزود: بدین سبب هنوز با تست کرونای مثبت با تعداد قابل توجهی از مبتلایان به کووید ۱۹ که نیازمند بستری شوند، در بیمارستان کودکان علی اصغر مواجه نشدیم. وقتی که سیل بیماران با تست کرونای مثبت بیاید، می توانیم برای تشخیص سوش اصلی نمونه ارسال نماییم، اما از آنجا که هنوز تعداد این موارد زیاد نیست، هنوز دراین زمینه مطالعه ای انجام ندادیم. ظاهرا که زیرسویه های جدید اُمیکرون در کشورهای اروپایی و آمریکایی نزدیک یک سوم افراد مبتلا به کرونا را درگیر کرده اند، اما در ایران هنوز گزارش قطعی و آمار دقیقی از میزان شیوع زیرسویه های جدید اُمیکرون نداریم.
بزرگسالان دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند
چوبدار در ادامه با اشاره به اقدامات محافظتی در برخورد با موج جدید کرونا، اظهار داشت: از آنجا که هنوز واکسیناسیون مقابل کرونا برای اطفال زیر پنج سال اثبات شده نیست، بدین سبب بزرگسالان باید دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند. باید بدانیم که ویروس کرونا شاید صدها سال و شاید هزاران سال با انسان زندگی کرده و اینطور نیست که بتوانیم بصورت کامل و برای همیشه از این ویروس خلاصی یابیم. بدین سبب ممکنست تا چندین سال، هر ساله نیاز به تزریق دز یادآور واکسن کرونا داشته باشیم مانند آنچه در آنفلوآنزا انجام می دهیم.
حداقل تا پایان زمستان ماسک بزنید
وی درباره ی لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی نیز اظهار داشت: سفارش قطعی این است که در وضعیت فعلی مردم از ماسک بهره گیرند. باید توجه کرد که یکی از ابزاری که مردم را از اپیدمی آنفلوآنزا که امسال بسیار شدیدتر و کشنده تر بود، نجات داد، شست وشوی دست ها و استفاده از ماسک بود. اگر هم اکنون هم ماسک بزنند، نصف راه پیشگیری را طی کرده اند. هم اکنون ما در بیمارستان خودمان سطح هشدار را بالا بردیم و استفاده از ماسک را الزامی کردیم. بصورت قطعی به تمام خانواده ها هم سفارش می کنم که حداقل تا آخر زمستان از ماسک بهره گیرند.

چوبدار اشاره کرد: البته کودکان سنین پایین بهتر است که ماسک نزنند، بلکه اطرافیان شان ماسک بزنند. چونکه استفاده از ماسک می تواند در بدن کودکان سنین پایین موجب تجمع دی اکسید کربن شده و مشکلات تنفسی را برایشان به وجود می آورد. بر این اساس استفاده از ماسک در کودکان زیر دو سال اصلا سفارش نمی گردد. برای کودکان زیر پنج سال هم از آنجا که کارهای بدنی زیادی دارند، بهتر است که ماسک را اطرافیان شان بهره گیرند. با اینحال کودکانی که در سنین پیش دبستانی یا مدرسه هستند، کاملا و به آسانی می توانند مانند بزرگسالان از ماسک بهره گیرند.

منبع:

1401/10/30
15:51:47
5.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج