آغاز عرضه مراقبت های پرستاری در منزل برای ۲ بیماری در ۶ استان

آغاز عرضه مراقبت های پرستاری در منزل برای ۲ بیماری در ۶ استان

به گزارش اعصاب سنج معاون پرستاری وزارت بهداشت از آغاز فاز اول طرح عرضه مراقبت های پرستاری در منزل برای دو بیماری و در شش استان كشور اطلاع داد.


دكتر مریم حضرتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه هم اكنون رویكرد وزارت بهداشت حركت به سمت توسعه خدمات مراقبت در منزل است، اظهار داشت: هم اكنون دیدگاه معاونت پرستاری و وزارت بهداشت به سمت توسعه عرضه خدمات و مراقبت های پرستاری در منزل است كه این اقدام با كمك سازمان بیمه سلامت انجام شده و تحول بزرگی در تاریخ عرضه مراقبت در نظام سلامت كشور به حساب می آید.
وی ادامه داد: بر این اساس قرار شد كه هم اكنون در حوزه عرضه مراقبت در منزل برای دو بیماری اقدام كنیم؛ به طوریكه مقرر شد عرضه مراقبت های پرستاری در منزل برای بیماران گرفتار سكته های حاد مغزی كه در آی سی یو هستند و به اقدام درمانی خاصی نیاز ندارند، بلكه فقط به مراقبت نیاز دارند و بیمارانی كه مبتلا به نارسایی های مزمن قلبی پیشرفته هستند كه این بیماری هم بسیار شایع بوده و به شكلی بیماری ناتوان كننده به حساب می آید، از جانب سازمان بیمه سلامت به مدت یك ماه تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد و با تعرفه مشخص مراقبت در منزل برای این بیماران در شش استان كشور صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه پس از یك ماه و انجام بررسی ها بر روی نتایج این برنامه، از راه سازمان بیمه سلامت، معاونت درمان و معاونت پرستاری این اقدام كشوری می شود، افزود: در این صورت مردم در سطح كشور می توانند با پوشش بیمه ای و تعرفه مشخص، مراقبت های مورد نیازشان را در منزل دریافت نمایند. البته این برنامه چندی قبل پایلوت شد و هم اكنون فاز اول آنرا اجرا كرده ایم كه در شش استان در حال اجراست. امیدواریم تا پس از ماه رمضان نتایج آن اعلام گردد و بتوانیم این طرح را كشوری نماییم.
حضرتی با اشاره به اینكه شایع ترین علت مرگ و میر در جهان و ایران بیماری های غیرواگیر هستند، اظهار داشت: از شایع ترین بیماری های غیرواگیر هم دو بیماری سكته های مغزی و نارسایی های قلبی هستند. تحقیقات نشان می دهد كه عرضه مراقبت در منزل برای این بیماری ها می تواند هزینه های درمانی را بین ۳۰ تا ۵۰ درصد كاهش داده و ضریب اشغال تخت را در بیمارستان ها به طرز قابل ملاحظه ای كم كند. در عین حال این اقدام رضایتمندی بیماران را هم افزایش می دهد؛ چونكه مردم ترجیح می دهند در خانه و كنار خانواده شان مراقبت دریافت نمایند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت همینطور اظهار داشت: ازاین رو هم اكنون برای این دو بیماری مراقبت در منزل را در شش استان انجام می دهیم و امیدواریم بتوانیم این اقدام را به تدریج در كشور و برای سایر بیماری ها هم گسترش دهیم.1398/02/13
12:03:48
5.0 / 5
4709
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج