در نشستی خبری مطرح شد

زمان مناسب اهدای عضو از مرگ مغزی، ضرورت ساخت فیلم و سریال از زحمات پزشكان

زمان مناسب اهدای عضو از مرگ مغزی، ضرورت ساخت فیلم و سریال از زحمات پزشكان

اعصاب سنج: ماجرای استفتای امام خمینی (ره) درباره اهدای عضو، زمان مناسب اهدای عضو از مرگ مغزی و ضرورت ساخت فیلم و سریال از زحمات پزشكان، همچون مباحث مطرح در نشست خبری تشریح برنامه های روز ملی اهدای عضو بود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر كتایون نجفی زاده - مدیرعامل انجمن اهدای عضو با اشاره به فعالیت انجمن اهدای عضو ایران از سال ۹۴، اظهار داشت: این انجمن با هدف پشتیبانی از اهدای عضو و كمك به وزارت بهداشت، شروع به كار كرده است. در این بین یكی از مهم ترین اهداف ما فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو بین مردم است.
وی اضافه كرد: در همین زمینه با كمك پزشكان متخصص، هنرمندان، ورزشكاران و سایر نهادها توانسته ایم پیشرفت های قابل توجهی داشته باشیم.
نجفی زاده اظهار داشت: با درایت و حمایت وزارت بهداشت، ایجاد سامانه ثبت و فراهم آوری اعضا به انجمن اهدای عضو ایرانی ها واگذار شد كه فاز اول این پروژه آغاز به كار كرده است.
وی با بیان این كه بهترین زمان اهدای عضو همان ساعات اولیه مرگ مغزی است، اظهار داشت: به منظور فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو، مبادرت به برگزاری جشن نفس كرده ایم كه امسال به شكل دیگری انجام خواهد شد. با عنایت به وقوع سیل در ابتدای سال جاری، امسال جشن شكل دیگری به خود خواهد گرفت تا در كنار این جریان مهم به خانواده های اهدا كننده و گیرنده عضو كه در مناطق سیل زده با لطمه های جدی روبه رو هستند، توجه ویژه ای شود.
وی اضافه كرد: با عنایت به این كه در دنیا رتبه مناسبی در اهدای عضو نداریم، باید به مقوله فرهنگسازی در این زمینه توجه جدی شود.
نجفی زاده در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اهدای عضو از زنده، با اشاره به اینكه بین پیوند كلیه از فرد زنده و فرد مرگ مغزی افتراق گذاشته نمی گردد، اظهار داشت: دو فیلم در سینمای ایران در حوزه اهدای عضو ساخته شد كه بسیار اشتباه بود و تحقیقی در این زمینه صورت نگرفته بود، اهدای عضو از فرد سكته مغزی زیر نظر وزارت بهداشت انجام می شود.
وی اظهار داشت: اهدای عضو بوسیله فرد زنده تصمیمی بود كه ۳۰ سال قبل توسط دولت گرفته شده است و ارتباطی با انجمن اهدای عضو ندارد و اهدا از افراد مرگ مغزی كاملا به صورت بلاعوض انجام می شود.
نجفی زاده اضافه كرد: امكان فروش قلب وجود ندارد و به سبب اینكه قلب تنها چند ساعت سپس مرگ مغزی زنده است و برداشت مغز نیازمند جراحی تخصصی است. هدف انجمن اهدای عضو ایرانی ها فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو است و اقدامات انجمن سبب شده مسئله اهدا از فرد زنده كاهش پیدا كند.
در ادامه دكتر ایرج فاضل از پیشكسوتان پیوند عضو در كشور، با اشاره به ماجرای استفتا از امام خمینی (ره) درباب اهدای عضو در آن سال ها و موافقت ایشان، اظهار داشت: این اقدام جان انسان های زیادی را نجات داد.
به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، فاضل - رئیس اسبق سازمان نظام پزشكی باز در این جلسه گفت: خداوند سپس خلقت انسان در قرآن كریم، به خودش تبریك گفته است وباید توجه داشته باشیم كه انسان موجود پیچیده ای بوده و بدون مغز نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد. مغز مركز خلقت بوده و تا روزی كه مغز انسان كار كند، انسان دارای نام و نشان است.
فاضل اظهار داشت: در مقطعی جهت استفاده از پیوند عضو نیاز به دو اجازه شرعی و قانونی داشتیم كه موضوعات بسیار مهمی بود. در سال ۱۳۶۸ امام خمینی (ره) استفتائی را برای اهدای عضو صادر كردند و بر طبق این طرح جان خیلی از انسان ها نجات یافت و ۹ سال بعد قانون آن توسط مجلس تصویب گردید.
برگزاری متفاوت جشن نفس
در ادامه این نشست خبری دكتر علیرضا نوبخت، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت اهدای عضو توضیح داد: باید توجه داشته باشیم كه امسال استان های زیادی را سیل فرا گرفت و كشور با بعضی از مشكلات مواجه می باشد، اما این موضوعات موجب نمی گردد كه ما از توانایی های خودمان در زمینه آموزش و فرهنگ سازی عقب بنشینیم. اهدای عضو سوژه بسیار مهمی است كه خداوند در قرآن كریم باز برای آن اهمیت زیادی قائل شده است.
وی با اشاره به اهمیت اهدای عضو توضیح داد: جشن نفس امسال به صورت متفاوتی برگزار می شود و شهرداری شهر تهران و سایر شهرها باید در زمینه فرهنگ سازی كمك زیادی انجام دهند.
نوبخت اضافه كرد: انجمن اهدای عضو ایرانی ها از چند ضلع اصلی برخوردار می باشد كه مسائل پزشكی و فرهنگی همچون اضلاع اصلی آن به حساب می آید.
وی توضیح داد: امسال تلاش خواهیم كرد كه تمام شهرها در این زمینه سهیم باشند و جشن نفس با الگوی جدیدی اجرا می گردد و شهرداری تهران و سایر استان ها بسیج می شوند تا چهره شهر در امتداد فرهنگ سازی اهدای عضو تغییر كند.
نوبخت همین طور در پاسخ به سوالی درباره قاچاق عضو اظهار داشت: طبق قوانین جاری كشور قاچاق عضو جرم بوده و قابل مجازات است. سوژه دیگری كه خلاف نیت بنیان گذارن اشاعه پیدا كرد، سوژه خرید و فروش عضو بوده كه این كار زشت و ناصحیح است.
وی اشاره كرد: با كمك معاونت درمان وزارت بهداشت، پیش نویسی در شورای عالی وزارت بهداشت تهیه خواهد شد تا در این خصوص تصمیم گیری شود و به این اتفاق رسیدگی شود.
از زحمات پزشكان فیلم بسازیم
در ادامه این نشست خبری رضا كیانیان با اشاره به اهمیت اهدای عضو و ترویج فرهنگ آن توضیح داد: ما بعنوان سفیران فرهنگی باید درباب فرهنگ سازی اهدای عضو اقدام مناسبی انجام دهیم.
وی اضافه كرد: توجه داشته باشیم كه ما همیشه نقصها و قصور پزشكان را می بینیم، در صورتیكه پزشكان اقدامات بسیار بزرگی انجام داده اند و لازم است كارهای پزشكان كه خیلی از آنها آموزنده و تماشایی است، به صورت سریال نمایش داده شوند.
منبع:

1398/02/14
15:33:23
5.0 / 5
5004
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشكی , جراحی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج