هشتم ماه مه، روز جهانی نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر؛

بشر دوستی همیشه و همه جا

بشر دوستی همیشه و همه جا

اعصاب سنج: هشتم ماه مه مصادف با ۱۸ اردیبهشت، سالروز تولد بنیان گذار نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، هانری دونان است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، همه ساله جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ این روز را جشن می گیرند تا به یادآوری نقش بی بدیل نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در كمك به انسان ها بپردازند.
هانری دونان، تاجری سوئیسی بود كه در سال ۱۸۵۹ میلادی هنگامی كه در یكی از سفرهای تجاری خود از منطقه ای به نام سولفرینو در شمال ایتالیا عبور می كرد، شاهد درد و رنج سربازان زخمی بسیاری شد كه در ضمن «جنگ سولفرینو» بدون مراقبت رها شده بودند. سپس مشاهده این وضعیت ناگوار، او به همراه زنان محلی به مدت سه روز و سه شب به مداوا و یاری سربازان مجروح پرداخت. پس از این حادثه بود كه ایده تاسیس سازمانی بی طرف و امدادگر به ذهن او رسید و كمیته بین المللی صلیب سرخ و به دنبال آن نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر شكل گرفتند.
امروز نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر متشكل از سه ركن اصلی كمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC)، فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) و ۱۹۰ جمعیت ملی صلیب سرخ و هلال احمر است.
كمیته بین المللی صلیب سرخ كه فعالیت هایش بر اساس كنوانسیون های ژنو، مصوب ۱۹۴۹ و پروتكل های الحاقی آنهاست در هنگام جنگ و دیگر شرایط خشونت آمیز فعالیت و به مردم لطمه دیده از مخاصمات مسلحانه كمك رسانی كرده و از آنها حمایت می كند.
هر كشور، یك جمعیت ملی صلیب سرخ یا هلال احمر دارد كه وظیفه اصلی آن امدادرسانی به مردم در بحران ها و بلایای طبیعی است. فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر باز هماهنگ كننده بین المللی این جمعیت های ملی است.

عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران در جریان سیل اخیر
كمك های نهضت بسته به نیاز جمعیت های محلی و با هدف كمك به مردم برای آماده سازی و مواجهه با بحران ها و بازگشت به شرایط عادی نمایش می شود.
وجود شبكه ای جهانی و مستقل، متشكل از ۱۱.۶ میلیون داوطلب و ۴۵۰ هزار نفر كارمند دائمی، امكان فعالیت این نهضت را در ۱۹۰ كشور فراهم می آورد و گستره ای از خدمات بشردوستانه را به بیشتر از ۱۶۰ میلیون نفر نمایش می دهد.
اعضای این نهضت بر اساس اصول بنیادین بشردوستی، بی غرضی، بی طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهانشمولی خدمات بشردوستانه خودرا در اختیار جمعیت های نیازمند این كمك ها قرار می دهند.
این نهضت نگاهی جهان شمول دارد و اعضای آن با بسیج توان بشردوستی به نجات جان افراد و كاهش دردهاشان می شتابند. كاركنان و داوطلبان این نهضت تا دقیقه آخر در صحنه می مانند تا مطمئن شوند كسی پشت سر جا نمانده است.
بلایای طبیعی یا ساخته دست بشر، مخاصمات مسلحانه و مسایل مربوط به مراقبت های اجتماعی همه و همه محل حضور كاركنان و داوطلبان این نهضت است تا بدون تبعیض به كمك جمعیت متاثر بشتابند. اعضای نهضت در سطح محلی و بین المللی به شكل مستقل و بی طرف، همه جا آماده كمك به همه افراد نیازمند به كمك هستند. این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1398/02/19
11:37:32
5.0 / 5
5047
تگهای خبر: خدمات , هلال احمر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج