مطالعات دانشگاه استنفورد نشان داد

صدمه سیگارهای الكترونیكی به رگ های خونی

صدمه سیگارهای الكترونیكی به رگ های خونی

به گزارش اعصاب سنج مطالعه جدید دانشگاه استنفورد نشان داده است طعم دهنده های استفاده شده در سیگارهای الكترونیكی به خصوص طعم دارچین، صدمه جدی به سلول های رگ های خونی وارد می كنند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك مطالعه جدید به رهبری محققان دانشكده پزشكی دانشگاه استنفورد دریافته است سیگارهای الكترونیكی می توانند به سلول های عروق خونی بدن انسان صدمه برسانند و به صورت بالقوه خطر بیماری های قلبی و عروقی را بالا برند.
این مطالعه نشان داد كه بعضی از طعم دهنده های مایع سیگارهای الكترونیكی فارغ از ضرر نیكوتین، بیشتر از طعم دهنده های دیگر مضر هستند.
این تحقیق بر روی شش مایع طعم دهنده با سطوح مختلف نیكوتین تمركز داشت. هدف این مطالعه بررسی تأثیر این مایعات بر روی سلول های اندوتلیال انسانی تولید شده از سلول های بنیادی بود. سلول های اندوتلیال (لایه درون رگی) داخل عروق خونی ما قرار دارند و نقش مهمی در حفظ سلامتی قلب و عروق ما دارند.
"جوزف وو" نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: تابحال اطلاعاتی در مورد اینكه چگونه این مایعات بر سلول های اندوتلیال انسان تأثیر می گذارند، نداشتیم. هنگامی كه ما این سلول ها را در معرض شش طعم دهنده متفاوت با سطوح مختلف نیكوتین قرار دادیم، صدمه قابل توجهی مشاهده كردیم. این سلول ها كمتر زنده ماندند و آغاز به نشان دادن علایم مختلف اختلال كردند.
این شش طعم دهنده با سه غلظت مختلف نیكوتین مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت مشخص شد كه مسمومیت سلولی طعم دارچین به صورت قابل ملاحظه ای از باقی طعم ها بیشتر است.
نابودی سلولی و كاهش زنده ماندن سلول ها هنگامی كه سلول های اندوتلیال از بین رفتند در آزمایش تمام طعم دهنده ها اتفاق افتاد، هرچند كه صدمه طعم دارچین از همه بیشتر بود و صدمه آن حتی در نمونه های بدون نیكوتین هم شناسایی شد.
البته این آزمایش ها در شرایط آزمایشگاهی انجام شده است. با این وجود محققان تصریح می كنند كه ارتباط بین اختلال عملكرد سلول های اندوتلیال و قرار گرفتن در معرض این مایعات طعم دهنده سیگارهای الكترونیكی منطقی است و به احتمال فراوان استعمال این سیگارها منجر به بیماری های قلبی و عروقی می شود.
یكی دیگر از شاخه های مطالعه، آزمایش میزان نیكوتین در خون مصرف كنندگان سیگارهای الكترونیكی نسبت به مصرف كنندگان سیگارهای سنتی بود. سطح نیكوتین بعد از گذشت ۱۰ دقیقه از استعمال سیگار اندازه گیری شد و محققان دریافتند هر دو گروه سطح مشابهی از نیكوتین دارند.
"وو" می گوید نگرانی در حال افزایش ما این است كه مصرف كنندگان سیگارهای الكترونیكی می توانند به راحتی بیشتر از مصرف كنندگان سیگارهای سنتی نیكوتین وارد بدن خود كنند.
وی می گوید: هنگامی كه شما یك سیگار معمولی می كشید، همواره در حال شمردن تعداد نخ هایی هستید كه می كشید، اما سیگارهای الكترونیكی شما را فریب می دهند چون معین نمی باشد دقیقاً چقدر نیكوتین وارد بدن خود می كنید.
محققان و مسئولان می گویند با عنایت به نتایج این تحقیق، استعمال سیگارهای الكترونیكی بعنوان جایگزینی برای سیگارهای سنتی نباید تبلیغ شود.
"توبیاس ولته" رئیس انجمن تنفس اروپا می گوید: هرچند قرار گرفتن در معرض مواد مضر سیگارهای الكترونیكی امكان دارد كمتر از سیگار سنتی باشد، اما بدان معنا نیست كه آنها بی ضرر هستند.
وی ادامه داد: تا زمانی كه ما بیشتر در مورد اثرات طولانی مدت استفاده از سیگارهای الكترونیكی در سلامت انسان ها اطلاعات كسب نكنیم، تبلیغ آنها سفارش نمی گردد.
این مطالعه جدید در مجله American College of Cardiology انتشار یافته است.1398/03/10
13:44:34
5.0 / 5
4839
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشكی , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج