دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات مطرح كرد

افزایش چندبرابری مصرف قلیان در دختران، بدترین نمره مالیات بر سیگار برای ایران

افزایش چندبرابری مصرف قلیان در دختران، بدترین نمره مالیات بر سیگار برای ایران

اعصاب سنج: دبیر كل جمعیت مبارزه با دخانیات با انتقاد از وضعیت نابسامان دخانیات در كشور، اظهار داشت: امسال در كنوانسیون جهانی كنترل دخانیات، بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا را به ایران دادند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا مسجدی در نشست خبری هفته ملی بدون دخانیات با اشاره به اینكه وضع دخانیات در كشور نابسامان است، اظهار نمود: توجهی به این مساله در كشور نیست و در دولت وزارت صنایع حامی صنعت دخانیات است.
وی افزود: سال ۹۴ تعداد كارخانه های دخانیات ۹ مورد بود و تا سال ۹۸ تعداد كارخانه ها به ۱۷ مورد رسید و سود صنعت دخانیات در مصرف است. مصرف قلیان در دختران چند برابر شده است و قانون و بخشنامه برای مبارزه با دخانیات زیاد داریم، اما هیچ كدام از قوانین در اصناف و وزارت صمت اجرا نمی گردد.
دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به اینكه وزارت ارشاد جزء ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات است، از آنچه كه "عدم حضور وزیر ارشاد در جلسات ستاد از سال ۸۵ تا كنون" خواند، گلایه نمود و اظهار داشت: به سبب ممنوعیت تبلیغ مستقیم و غیرمستقیم سیگار، مقرر شده بود از سال ۹۷ در هیچ فیلم سینمایی سیگار مصرف نشود، اما همچنان در فیلم های سینمایی و سریال های شبكه خانگی تبلیغ سیگار را می كنند. صدا و سیمای ما نیز در مبارزه با دخانیات قوی عمل نكرده است.
مسجدی با اشاره به اینكه ایران عضو كنوانسیون جهانی كنترل و مبارزه با دخانیات است، اظهار داشت: از سال ۸۵ عضو معاهده و كنوانسیون جهانی كنترل دخانیات هستیم كه مثل معاهده انرژی هسته ای است و به صورت مداوم مسئولان جهانی پیروی از كنوانسیون را در ایران بررسی می كنند و امسال بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا را به ایران دادند و بر اساس این كنوانسیون ۷۰ درصد قیمت خرده فروشی سیگار باید مالیات ستاندن شود؛ در صورتیكه متاسفانه در این زمینه عملكرد خوبی نداریم.
دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان اینكه روزانه ۲۰ میلیارد تومان خرج سیگار می شود، اظهار داشت: سالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خرج سیگار می شود و بزرگترین خطر فشارخون، مصرف سیگار است و خطر سكته قلبی تا ۲ برابر با مصرف دخانیات افزوده می شود.
مسجدی اظهار داشت: از سال ۸۵ تا ۹۸ باید ۱۴۰ درصد مالیات افزایش پیدا می كرد. هر چند قیمت سیگار از بهمن ماه سال قبل گران شده، اما از این محل یك ریال به جیب دولت وارد نشده و این پول های كلان به جیب تولیدكنندگان و واردكنندگان و دلالان می رود.
وی با تاكید بر اینكه در كشور اعتقادی به مالیات بر دخانیات وجود ندارد، اظهار داشت: كارشناسان سازمان بهداشت جهانی هشت جلسه در ایران جلسه گذاشتند و با هزینه سازمان بهداشت جهانی افرادی را برای آموزش به تركیه فرستادند تا مالیات بر سیگار افزایش پیدا كند، اما متاسفانه حتی این اقدام ها نیز موثر نبود.
دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به اینكه ما در همه چیز به جز سیگار تحریم هستیم، اظهار داشت: در ۴۰ سال بعد از انقلاب ما تحریم بودیم و سال قبل بیشتر از ۵۰ میلیون دلار واردات سیگار داشتیم و حتی سیگار آمریكایی به ایران وارد می شود.
وی با اشاره به جمع آوری قلیان از قهوه خانه بیان كرد: دادستان قزوین و اصفهان و كردستان در این زمینه پای كار بودند، اما برخی نمایندگان مجلس استفساریه خارج شده قهوه خانه از شمول اماكن عمومی را امضا كردند.
وی افزود: وزارتخانه های علوم و بهداشت از مهرماه ۹۷ دانشگاه بدون دخانیات را ابلاغ كرده اند و وزارت بهداشت طرح بیمارستان بدون دخانیات را دنبال می كند و در این طرح تا ۱۰۰ متری بیمارستان سیگار عرضه نخواهد شد. در سال بیشتر از ۲۲ میلیون نفر به بیمارستان ها می آیند و می توان از این ظرفیت برای مبارزه با دخانیات استفاده نمود.
دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به تخصیص ارز دولتی به واردات كاغذ سیگار و توتون بیان كرد: سیگار در پنج ردیف اول تخصیص ارز واردات كاغذ سیگار و توتون قرار گرفته است و مراجع تقلید نسبت به این مساله انتقاد دارند.
مسجدی اظهار داشت: تمام مدارس ورامین تحت پوشش طرح پیش گیری از مصرف دخانیات (پاد) قرار گرفتند و ۸۰ درصد مردم از این طرح حمایت كردند، اما آموزش پرورش در این زمینه بسیار ضعیف عمل می كند.
منبع:

1398/03/25
17:00:02
2.5 / 5
5040
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج