تاثیر داروهای رفلاكس معده بر خطر شكستگی استخوان در كودكان

تاثیر داروهای رفلاكس معده بر خطر شكستگی استخوان در كودكان

اعصاب سنج: بررسی ها نشان داده است داروهای رفلاكس معده خطر شكستگی استخوان را در كودكان می افزایند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، نوزادان اغلب به سبب بازگشت اسید به مری با داروهای ضد اسید تحت درمان قرار می گیرند و این در حالیست كه نتایج یك تحقیق نشان داده است مصرف این داروها خطر شكستگی استخوان را در دوران كودكی بالا می برد.
در این بررسی متخصصان علوم پزشكی در آمریكا به ارزیابی اطلاعات بیشتر از ۸۵۰ هزار كودك پرداختند. حدود ۹۷ هزار نفر از آنان در سال نخست تولد داروهای رفلاكس معده دریافت نمودند، برای ۸۰۰۰ نفر مهاركننده های پروتون پمپ همچون نكسیوم تجویز شد، ۷۱ هزار نفر آنتاگونیست های گیرنده هیستامین -۲ از قبیل پپسید و ۱۸ هزار نفر هر دو مورد را دریافت كرده بودند.
متخصصان با در نظر گرفتن فاكتورهایی همچون جنسیت، چاقی، تولد زودهنگام و متغیرهای دیگر دریافتند در مقایسه با نوزادانی كه این داروها را دریافت نكرده بودند نوزادانی كه قبل از سن یك سالگی از مهاركننده های پروتون پمپ مصرف كرده بودند ۲۳ درصد بیشتر در معرض شكستگی بودند. همین طور مصرف آنتاگونیست های گیرنده هیستامین -۲ با افزایش ۳۱ درصدی خطر شكستگی همراه بوده است.
به گزارش نیویورك تایمز، بالا آوردن شیر در نوزادان شایع است. اما بیماری بازگشت اسید به معده سبب مشكلات جدی تر از قبیل استفراغ های مكرر، مشكل در خوردن و بلع غذا و نیز تحریك پذیری می شود.
منبع:

1398/04/15
18:13:02
5.0 / 5
4500
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشكی , دارو
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج