وزیر بهداشت:

اجاره نمی دهم سیاست وارد فضای سلامت شود

اجاره نمی دهم سیاست وارد فضای سلامت شود

اعصاب سنج: وزیر بهداشت اظهار داشت: واگن وزارت بهداشت را به لوكوموتیو سیاست نمی بندم و اجازه نمی دهم كه سیاست وارد فضای نظام سلامت شود. ما متعهد به تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم هستیم و در این راستا باید تلاش نماییم.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، سعید نمكی در اجلاس مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور، سازمان های تابعه و مسئولین روابط عمومی ستادی، با اشاره به اینكه عامل همه حركت های بزرگ تاریخ، عشق است، اظهار نمود: عشق، موتور محركه همه ما در حركت های بزرگ جهانی، منطقه ای و ملی است، "ای عشق ترانه های دلكش از توست، گیرایی باده های بی غش از توست، قبل از تو، من از جرقه می ترسیدم، این جرات تن زدن به آتش، از توست"
وی با اشاره به اینكه كار روابط عمومی عشق می طلبد، اضافه كرد: كار روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشكی كشور كه همواره خاموش و بی صدا و پركار و بی ادعا، در سطح ملی، به خدمت مشغول هستند، ستودنی است.
وزیر بهداشت بیان كرد: پیش از هر ویژگی، افراد شاغل در روابط عمومی ها به جهت اینكه خدماتشان موثر واقع شود، باید افرادی هنرمند باشند، نه اینكه صرفا كارمند یك دستگاه تلقی شوند. انتقال مطالب و مفاهیم به مردم و مدیران مافوق، نیازمند یك روش هنرمندانه است. هنر، زبان لطیف گویش احساس و زبان گفتمان عشق و عاشقی و خمیرمایه هنر، عشق ورزی هنرمند است. لذا، افرادی كه در روابط عمومی ها خدمت می كنند، باید هنرمندترین افراد یك سازمان باشند تا لطیف ترین و ظریف ترین شیوه های هنرمندانه را برای گفتمان با مردم انتخاب كنند. بدین سبب در حوزه روابط عمومی، نیازمند كارمندان بدون هنر و بی انگیزه نیستیم.
نمكی اشاره كرد: درخواستم این است كه در روابط عمومی وزارت بهداشت، لطیف ترین و ناب ترین اندیشه های هنرمندانه باب شود و خواسته دیگرم این است كه روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشكی كشور، روابط عمومی وزیر نباشند، این روابط عمومی ها باید برای مجموعه وزارت بهداشت كار كنند و فعالیت های وزارت بهداشت را به گوش مردم برسانند و از طرفی، دردمندی مردم و كاستی های خدمت رسانی ما به مردم را به ما منعكس كنند تا برطرف نماییم.
وزیر بهداشت عنوان كرد: روابط عمومی ها باید ویترین و بیان كننده حركت های مثبت وزارت بهداشت در سطح ملی و همین طور امین مردم در انتقال كاستی های مدیران مافوق باشند. اینكه بدون توجه به كاستی ها و صدای مردم، ویترین آرایی نماییم، گفتمان دوسویه ایجاد نكنیم و فقط فعالیت های خودرا بزرگنمایی نماییم، روا نیست.
نمكی اضافه كرد: از روابط عمومی دانشگاه ها می خواهم كه روابط عمومی وزارت بهداشت باشند و از كوچكترین خدمتی كه یك بهورز در دورترین نقطه مملكت ارائه می دهد تا خدماتی كه وزیر بهداشت و مسئولین جمهوری اسلامی بعنوان وظیفه به مردم ارائه می دهند را با بیانی حقیقی منعكس كنند و از طرفی، اجازه ندهیم كه مشكلات مردم به شكلی حاد شود كه ما مسئولین غافل بمانیم و این موضوع، ابزاری برای دشمنان كشور برای تضعیف حكومت قرار گیرد.
وزیر بهداشت با تاكید براینكه روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشكی نباید آلوده به سیاست زدگی شوند، خطاب به مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور، سازمان های تابعه و مسئولین روابط عمومی ستادی، اشاره كرد: اجازه ندهید كه خدمت رسانی در وزارت بهداشت آلوده به سیاست زدگی شود. امروز، روز وحدت ملی است؛ همگی باید زیر بیرق مقام معظم رهبری در امتداد وحدمت ملی تلاش نماییم. بزرگترین آفت این مملكت، تفرق، انزوای گروهی و سیاسی است، باید همگی متحد شویم؛ چونكه دشمنان این مرز و بوم، با یكدیگر متحد شده اند و چنانچه در داخل كشور به سبب اختلاف عقیده، منش و روش، به نزاع های گروهی و دسته ای گرفتار شویم و روابط عمومی ها نیز در این شیپور بدمند، جز تضعیف نظام، چیزی عایدمان نمی گردد.
متولی سلامت مردم هستیم، نباید به سیاست زدگی مبتلا شویم
نمكی اظهار داشت: بارها اعلام نموده ام كه بنده وزیر بهداشت تمام مردمان این سرزمین، شامل هر عقیده و مذهبی هستم. ما متولی سلامت مردم هستیم. نباید به سیاست زدگی مبتلا شویم. بارها گفته ام كه واگن وزارت بهداشت را به لوكوموتیو سیاست نمی بندم و اجازه نمی دهم كه سیاست وارد فضای نظام سلامت شود. ما متعهد به تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم هستیم و در این راستا باید تلاش نماییم.
وزیر بهداشت اشاره كرد: در كشور یك سری اسناد بالادستی مانند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی داریم؛ روابط عمومی دانشگاه ها باید در تبیین این اسناد بالادستی به ما كمك كنند. شایسته است كه در این راستا نظرات و پیشنهادات، از طرف مدیران دانشگاهی به ما و از طرف ما به دانشگاه ها منتقل شود.
نمكی با اشاره به موفقیت در امتداد اجرای طرح بسیج ملی كنترل فشارخون، بیان كرد: امروز نظام سلامت لزوم ها و اولویت هایی دارد كه در اجرای این اولویت ها، دانشگاه های علوم پزشكی با تمام توان خود، وزارت بهداشت را كمك و همراهی می كنند. بسیج ملی كنترل فشارخون یكی از این لزوم ها است، كه اجرای آن با كمك دانشگاه ها، بسیار مطلوب پیش رفت و این همراهی ستودنی است. مقرر بود كه در این بسیج، ۲۰ میلیون نفر مورد سنجش فشارخون قرار گیرند، اما این آمار به ۳۰ میلیون نفر رسید. این ركورد به شكلی بود كه دكتر تدروس، مدیركل سازمان جهانی بهداشت، از ایران قدردانی كرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، چنین بیانیه و قدردانی از ایران، آن هم در اوج تحریم ها كه دشمنان كشور منتظرند در انزوای سیاسی فرو رویم و فاكتورهای سلامتی مان گرفتار تنزل شود، بسیار اهمیت دارد. دكتر تدروس اعلام نمود كه ایران یكی از پیشتازان مقابله با بیمای های غیرواگیر است. این افتخار بزرگ، نشان لیاقتی برای شما عزیزان در عرصه نظام سلامت است.
وزیر بهداشت بیان كرد: درحال حاضر، بیماری دیابت، بهداشت روان، سرطان ها و حوادث جاده ای جزو معضلات نظام سلامت محسوب می شوند. از طرفی نباید از بیماری های عفونی غافل شد؛ چونكه مملكت گسترده ای داریم و با تنوع اقلیم و فرهنگ ها، با تنوع بیماری ها نیز روبرو می شویم.
تغییر شیوه زندگی مردم، نیازمند روش های هنرمندانه در روابط عمومی ها
نمكی با تاكید بر تغییر شیوه زندگی مردم، اشاره كرد: چنانچه نتوانیم شیوه زندگی مردم را تغییر دهیم، برنامه های ما راه به جایی نمی برد. تغییر شیوه زندگی مردم نیازمند روش های هنرمندانه در روابط عمومی ها است. شعار امسال ما "هر خانه یك پایگاه سلامت" است و باید در این راستا برنامه ریزی نماییم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه ارتباط با مردم زبان مناسب می طلبد، اشاره كرد: روابط عمومی های محلی می توانند زبان گفتمان موثر و شیوه ارتباط ما با مردم را تعریف كرده و مدلهای مناسب ارتباطی برای پیشرفت برنامه های ملی را معین كنند. تقاضای من این است كه مدلهای محلی و بومی برای ارتباط با مردم هر منطقه تهیه و تعریف شود.
نمكی اظهار نمود: بسیج های ملی بعدی در راه است؛ پس ضرورت تعریف زبان ارتباط موثر با مردم احساس می شود. وقتی بسیج ملی فشارخون با موفقیت مدیریت شد، مشخص است كه روابط عمومی ها، بسیج های بعدی را نیز بهتر مدیریت خواهند كرد. روابط عمومی ها برای تعیین مدل ارتباطی با مردم دست شان باز است. پس روش های بومی متناسب با استان و اقلیم خودرا شناسایی و انتخاب كنند.
روابط عمومی ها به تله رانش و كشش های ژورنالیستی گرفتار نشوند
وزیر بهداشت درانتها خطاب به مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور، سازمان های تابعه و مسئولین روابط عمومی ستادی، تصریح كرد: شما می توانید برای پیشبرد اهداف وزارت بهداشت و اطلاع رسانی موثرتر، از ظرفیت های بیرون از مجموعه، مانند اصحاب رسانه نیز كمك بگیرید. گاهی اوقات بی جهت بین ما و اصحاب رسانه فاصله به وجود آورده اند، هر انتقادی از طرف اصحاب رسانه، به این معنا نیست كه با ما درافتاده اند. روابط عمومی ها نباید خودرا درگیر این رانش ها و كشش ها كنند؛ چونكه كار نكرده زیاد داریم و وقت زیادی نداریم كه هم جوابگوی حاشیه ها باشیم و هم اینكه كار مردم را انجام دهیم. پس روابط عمومی ها نباید به تله رانش و كشش های ژورنالیستی گرفتار شوند. بعضی از این حاشیه ها، پاسخگویی لازم ندارد. اما، این نكته نیز حائز اهمیت می باشد كه هر انتقادی از طرف اصحاب رسانه به معنای ضدیت با وزارت بهداشت نیست. امیدوارم با همدلی و مشاركت، برای آینده جمهوری اسلامی ایران، گام های موثری برداریم.
هر خانه باید یك پایگاه سلامت باشد
به گزارش وبدا، دكتر سعید نمكی همین طور در حاشیه اجلاس مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی و سازمان های تابعه و مسئولین روابط عمومی ستادی وزارت بهداشت گفت: شعار وزارت بهداشت این است كه هر خانه یك پایگاه سلامت باشد چون تا زمانی كه سلامت را خانه محور و جامعه محور نكنیم، توفیقی نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: باید در هر خانواده، به یك نفر (مادر) بعنوان سلامتیار، آموزش های لازم ارتقای سلامت در حوزه پیشگیری و اقدامات اولیه درمانی و مسائل بازتوانی را ارائه دهیم. بعنوان نمونه تعداد زیادی از بیمارانی كه گرفتار سكته مغزی می شوند، در بخش های ویژه بیمارستان ها بستری می شوند در حالی كه آنها نیازمند مراقبت هستند و نیازی به اقدامات پزشكی خاصی ندارند و با كمك پرستاری در منزل می توانیم این مراقبت ها را انجام دهیم.
وی ادامه داد: امروز به مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی و سازمان های تابعه وزارت بهداشت سفارش كردم كه پیوند و ارتباط عمیق تری با اصحاب رسانه داشته باشند چون اصحاب رسانه می توانند به همكاران ما كمك كنند.
وزیر بهداشت درباب اقدامات مربوط به مناطق سیل زده، اظهار داشت: اقدامات حوزه سلامت با اقدامات سایر حوزه ها مانند مسكن، متفاوت می باشد و همكاران ما در وزارتخانه های مسكن، راه و شهرسازی و جهاد كشاورزی اقدامات خوبی انجام داده اند، اما در حوزه سلامت، همكاران ما در حین سیل و گرفتاری مردم كارهای بزرگی در امدادرسانی، درمان و پیش گیری از بیماری های واگیردار، انجام دادند.
نمكی اضافه كرد: در روزهای تعطیلات نوروز بنده ۹ بار به استان های سیل زده سفر كردم و تعجب آور بود كه حتی یك مورد اپیدمی با عنایت به گستردگی سیلاب ها و لاشه های متعفن دام و طیور نداشتیم؛ چون همكاران ما شبانه روز تلاش كردند و سازمان جهانی بهداشت نیز حیرت كرده بود كه حتی مورد اپیدمی بیماری واگیردار در مناطق سیل زده نداشتیم.
وی اشاره كرد: اقدامات خودرا در امتداد مرمت و بازسازی خانه های بهداشت و مراكز بهداشتی و درمانی لطمه دیده در سیلاب های اخیر آغاز نموده ایم و امیدواریم كه تا اختتام شهریور، بازسازی این واحدها به انتها رسد.
منبع:

1398/05/15
12:26:24
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: آموزش , ابزار , بهداشت , بیمار
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج