چه كسانی در معرض خطر مبتلا شدن به هپاتیت C هستند؟

چه كسانی در معرض خطر مبتلا شدن به هپاتیت C هستند؟

به گزارش اعصاب سنج یك فوق تخصص كبد و گوارش درباره خطر بروز هپاتیت C در معتادان تزریقی و افرادی كه خالكوبی می كنند، اخطار داد.دكتر سید موید علویان در گفتگو با ایسنا، درباره احتمال مبتلا شدن به هپاتیت با انجام خالكوبی، اظهار داشت: سوراخ كردن پوست با یك سوزن به منظور خالكوبی یكی از طریق های شناخته شده انتقال هپاتیت «سی» است. زنان باید توجه داشته باشند كه گرچه انجام خالكوبی ابرو یا به اصطلاح (Tattoing) در جهت زیبایی چهره شان موثر است، اما آیا این اقدام را به به قیمت مبتلا شدن به هپاتیت انجام می دهند؟ البته تاكید می كنم كه در صورت رعایت بهداشت و استفاده از وسایل یك بار مصرف نباید نگران مبتلا شدن به هپاتیت C بود.

وی با اشاره به ارتباط اعتیاد با بروز هپاتیت هم اظهار داشت: متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی از علل مهم مبتلا شدن به هپاتیت C به حساب می آید. استفاده از سرنگ به صورت مشترك در میان معتادان به مواد مخدر می تواند به انتقال انواع عفونت ها همچون هپاتیت B و C و ایدز منجر شود. البته اعتیاد به موادی مانند كوكائین و استنشاق از طریق بینی راه دیگر انتقال این بیماری است. بر این اساس خطر بزرگی كه معتادان به مواد مخدر را تهدید می كند، مبتلا شدن به گونه های مختلف ویروس هپاتیت C است كه باعث بروز بیماری با شدت بیشتر می شود.

علویان با اشاره به اینكه تنها یكبار استفاده اشتراكی در وسایل تزریقی كافی است تا شخص به ویروس هپاتیت آلوده شود، اضافه كرد: خیلی از معتادان تزریقی سابقه اشتراك در وسایل تزریقی را اعلام نمی كنند، اما معمولا نخستین تزریق در نتیجه تشویق دوستان و قرض گرفتن وسایل آنها اتفاق می افتد. اشتراك وسایل تزریقی حتی در یك نوبت هم منجر به انتقال این بیماری می شود. باید توجه كرد كه در خیلی از موارد وجود ویروس در خون افراد، فاقد علامت است و حتی خود فرد هم از ابتلایش به این ویروس اطلاعی ندارد.

وی با اشاره به اینكه برخی گمان می كنند تعویض سر سوزن سرنگ های مورد استفاده مانع از انتقال ویروس هپاتیت می شود، اظهار داشت: نه تنها اینطور نیست بلكه اشتراك در كلیه وسایل مورد استفاده در تزریق مانند سرنگ و سر سوزن كه به خون آلوده می شوند، باعث انتقال ویروس ها از فردی به فرد دیگر است. از طرفی نكته حائز اهمیت این است كه در صورت دور ریختن وسایل تزریقی به داخل سطل های زباله خانگی، امكان دارد كه در هنگام جابجایی آنها باعث آلودگی سایر افراد شود. ازاین رو بهتر است این سرنگ ها در داخل ظرف های غیر قابل نفوذ نظیر ظروف شیشه ای یا فلزی دور ریخته شوند.

علویان با اشاره به اینكه مهم ترین راه جلوگیری از بیماری هپاتیت در معتادان، ترك اعتیاد است، اظهار داشت: در صورت اصرار بر ادامه اعتیادt مهم ترین راه پیشگیری، عدم استفاده از وسایل تزریقی به صورت مشترك است. در عین حال باید توجه كرد كه شیوه های دیگر اعتیاد هم در مبتلا شدن به هپاتیت دخالت دارند. بعنوان مثال اعتیاد استنشاقی و كشیدن تریاك هم در مبتلا شدن به هپاتیت موثر است، اما به اندازه اعتیاد تزریقی خطرناك نیستند.
1398/06/18
23:33:04
5.0 / 5
4809
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج