رییس مركز تحقیقات ایدز اعلام كرد

شلوغ كاری رسانه های بیگانه درباره ایدز در ایران، كمبود دارو نداریم

شلوغ كاری رسانه های بیگانه درباره ایدز در ایران، كمبود دارو نداریم

به گزارش اعصاب سنج رئیس مركز تحقیقات ایدز با اشاره به اینكه هیچ كمبودی در زمینه داروهای بیماران مبتلا به ایدز نداریم، اظهار داشت: عده ای اعلام نمودند كه داروهای تاریخ مصرف گذشته در اختیار بیماران HIV قرار گرفته است، اما این مساله درست نیست و هم اكنون نه تنها با كمبود دارو مواجه نیستیم، بلكه داروهای این بیماران تا یك سال بعد از اختتام تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر مینو محرز در نشستی خبری كه درباره بیماری HIV / ایدز برگزار گردید با اشاره به اینكه بیمارستان امام خمینی (ره) بزرگترین بیمارستان ایران است و بیشتر از ۱۳۰۰ تخت دارد، اظهار داشت: قدمت این بیمارستان بسیار زیاد است؛ بطوریكه برخی ساختمان های آن متعلق به زمان جنگ جهانی دوم است كه مركز تحقیقات ایدز نیز در این بیمارستان قرار دارد.

وی با اشاره به اینكه ماهانه ۷۰۰ بیمار مبتلا به HIV به مركز تحقیقات ایدز بازگشت می كنند، اضافه كرد: مركز تحقیقات ایدز بهترین مركز در حوزه بیماری ایدز در ایران و حتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به حساب می آید. ایران در زمینه HIV حرف اول را در منطقه می زند. حتی كشورهای حاشیه خلیج فارس نیز كه از نظر درآمدی وضعیت مناسبی دارند هم در این زمینه اقدام موثری انجام نداده اند و حتی مبتلایان به HIV را دیپورت می كنند. متاسفانه در منطقه ما روند ایدز نسبت به سایر مناطق دنیا رو به افزایش است.
پیش به سمت جامعه ای عاری از ایدز
محرز با اشاره به اینكه ۲۰۰ مركز مشاوره و درمان ایدز در سراسر ایران وجود دارد، اضافه كرد: ما بعنوان بازوی وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات ایدز در كشور عمل می نماییم. هدف مان این است كه جامعه ای عاری از ایدز را به نسل آینده تحویل دهیم. در كنار مركز تحقیقات ایدز یك باشگاه یاران مثبت بوجود آورده ایم كه در جهت پیشگیری ثانویه در حوزه بیماران HIV كار می كند.
تخمین وجود ۶۰ هزار بیمار مبتلا به اچ آی وی در كشور
وی با تاكید بر ضرورت آموزش و آگاهی رسانی به جوانان درباره بیماری HIV اظهار داشت: باید بررسی نماییم كه از چه حوزه هایی می توانیم به جوانان آموزش های بهتری ارائه دهیم. هم اكنون فضای مجازی یكی از قسمت هایی است كه می تواند برای ارائه این آموزش ها مورد استفاده قرار گیرد. هم اكنون ۳۰ هزار نفر مبتلا به بیماری HIV در كشور شناسایی شده اند، اما تخمین می زنیم كه حدود ۶۰ هزار نفر بیمار مبتلا به HIV در كشور داشته باشیم. بدین سبب هنوز تعداد زیادی از بیماران خودشان هم نمی دانند كه مبتلا به HIV هستند. برای كشف آنها باید آموزش های لازم را ارائه دهیم تا افراد مشكوك به مراكز ایدز بازگشت كنند و آزمایش دهند. جوانان باید بدانند كه می توانند با رعایت رازداری و به صورت بلاعوض در مراكز ما تست دهند.

رئیس مركز تحقیقات ایدز تصریح كرد: خوشبختانه مقامات حاكمیتی و دینی كشور هیچ گونه محدودیتی برای فعالیت های ما قائل نشدند. زمانی كه ایدز در زندان ها به صورت اپیدمی صورت گرفت مقامات ارشد كشوری هم دستور دادند كه هر كاری می توانید انجام دهید تا از این بیماری جلوگیری نماییم. هر چند كه نگرش منفی برخی مسئولان در اجرای برنامه ها سبب شده كه آنطور كه باید به این حوزه توجه نشود، اما وظیفه ما جلوگیری از HIV است. باید نگرش های منفی درباره این بیماری را اصلاح نماییم و این كار تنها با آموزش مستمر میسر است.
اچ آی وی دیگر كشنده نیست
محرز با اشاره به اینكه عفونت HIV ایدز اصلا كشنده نیست، اظهار داشت: این بیماری با دارو قابل كنترل است و افراد مبتلا می توانند با مراقبت عمر معمولی داشته باشند. البته در جهان هم بر روی درمان قطعی آن كار می كنند. از طرفی تمام خدمات و داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به ایدز به صورت بلاعوض به آنها ارائه می شود، اما هیچ كس این موضوعات را نمی داند.
امكان جلوگیری از ابتلای نوزادانِ مادرانِ مبتلا به ایدز
وی درباره نحوه جلوگیری از ابتلای كودك در مادران حامله مبتلا نیز اظهار داشت: با وجود هزینه بسیار زیاد اما وزارت بهداشت در جهت جلوگیری از انتقال HIV از مادر به نوزاد اقداماتی انجام داده است؛ بطوریكه هم اكنون همه زنان حاملگی كه به مراكز مراقبت حاملگی دولتی بازگشت كنند، تست HIV نیز از آنها گرفته می شود و اگر نتیجه مثبت باشد، تحت مراقبت قرار می گیرند. زنان حامله مبتلا به HIV می توانند با مصرف دارو و پس از تولد هم با شیر ندادن به نوزادشان از ابتلای او به HIV پیشگیری كنند.
سرانجام ۲۱۰۰ بیمار مبتلا به اچ آوی كه در سیل امسال، گم شدند
وی با اشاره به قدرت سیستم بهداشتی كشور در حوزه مراقبت از بیماران HIV اظهار داشت: در سیل اخیر بیشتر از ۲۱۰۰ بیمار مبتلا به HIV را گم كرده بودیم، اما سیستم بهداشتی وزارت بهداشت به خوبی عمل كرد و توانستیم آنها را پیدا نماییم و با هلیكوپتر و قایق، دارو و شیرخشك مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار دادیم. شعار همكاران ما در وزارت بهداشت این بود كه اجازه نمی دهیم سیل حریم بیماران را از بین ببرد؛ چونكه HIV هنوز هم در جامعه نوعی انگ به حساب می آید و بیماران نمی خواهند دیگران متوجه بیماری شان شوند.
مهم ترین راه های انتقال ایدز
محرز با اشاره به مهم ترین راه های انتقال ایدز اظهار داشت: تماس جنسی، استفاده از سرنگ مشترك و انتقال بیماری از مادر آلوده به نوزاد از مهم ترین راه های انتقال ایدز محسوب می شوند. خوشبختانه وزارت بهداشت در حوزه استفاده از سرنگ مشترك، برنامه كاهش لطمه را اجرا كرد. یك زمان اپیدمی ایدز در زندان ها صورت گرفت كه بوسیله برنامه كاهش لطمه و با توزیع متادون و سرنگ در زندان ها آنرا كنترل كردیم كه اقدامی بی نظیر در سطح جهان بود. در حوزه تماس جنسی نیز باید آموزش های لازم را به جوانان ارائه دهیم تا سه اصل خویشتنداری، وفاداری و استفاده از وسایل پیشگیری را مورد توجه قرار دهند. بدین سبب تماسهای عادی مانند دست دادن، روبوسی كردن، استفاده از حمام یا توالت مشترك و... راه انتقال ایدز محسوب نمی گردد. در عین حال در كشور مواردی را داشتیم كه افراد مبتلا به HIV با یك فرد سالم ازدواج كرده و بچه دار شده اند و به صورت عادی زندگی می كنند. بدین سبب باید در این زمینه آگاهی رسانی كرد.
خدمات مراقبتی و درمانی بلاعوض برای ایدز
محرز با اشاره به اینكه تمام خدمات مربوط به بیماری HIV شامل ارائه دارو و سایر خدمات مراقبتی و آزمایشگاهی به صورت كاملا بلاعوض ارائه می شود، اظهار داشت: حتی برای غیر ایرانیانی كه در ایران ساكن هستند نیز این خدمات بلاعوض است.
كمبود داروی ایدز نداریم ماجرای جوسازی مقابل داروهای آچ آی وی
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت كمبود دارو و برخی جوسازی ها در خصوص در دسترس نبودن داروهای بیماران مبتلا به HIV و یا تاریخ گذشته بودن این داروها، اظهار داشت: برخی افرادی كه از طرف رسانه های خارجی مقابل نظام، صحبت می كنند در اینباره شلوغ كاری كردند. در بعضی از این رسانه ها اعلام نمودند كه داروهای تاریخ مصرف گذشته در اختیار بیماران HIV قرار گرفته است تا از این طریق نگرانی این بیماران را فراهم نمایند، اما باید اعلام كنم كه این مورد درست نیست. هم اكنون نه تنها با كمبود دارو مواجه نیستیم، بلكه داروهای این بیماران تا یك سال بعد از اختتام تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. ما هم اكنون دارو را در دسترس داریم و اواخر مهرماه نیز داروهای جدید به دست مان می رسد. البته در آمدن داروهای جدید كمی فاصله افتاد، اما به سرعت با كارخانه سازنده تماس گرفتیم و گفتند حتی در صورت اینكه تاریخ دارو هم بگذرد، می توانند تا یك سال از داروی قدیمی استفاده كنند. تمام اسناد و نامه های رسمی آن هم وجود دارد. بدین سبب بیماران نگران دارو نباشند. ما مشكل دارو نداشتیم و نخواهیم داشت. یك سری داروی جدید هم اواخر مهر و یا اوایل آبان ماه توزیع خواهد شد. هم اكنون هم با هیچ كمبود دارویی مواجه نیستیم.

به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این نشست دكتر سید علی دهقان - عضو شورای پژوهشی مركز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به اینكه تا كنون پیشرفت های زیادی در دنیا در حوزه كنترل ایدز اتفاق افتاده است، اظهار داشت: در ایران نیز این اقدامات كنترلی را پا به پای دنیا پیش برده ایم؛ بطوریكه حتی در فاز نهایی بیماری ایدز هم در بعضی موارد می توانیم افراد را نجات دهیم. خوشبختانه داروهای موثری وجود دارد كه می تواند به بیماران كمك كرده و كیفیت و طول عمرشان را عادی كند.

وی اضافه كرد: یكی از اشكالات ما در این عرصه شناسایی بیماران است و مشكل دوم ما مراقبت های مزمنی است كه باید مورد توجه قرار گیرد.

دهقانی با اشاره به اینكه در حوزه جلوگیری از انتقال HIV از مادر آلوده به نوزاد، اقدامات خوبی در حال انجام می باشد، اظهار داشت: داروهایی كه برای مادران حامله استفاده می شود، هیچ گونه عارضه ای برای جنین ندارند. در عین حال رژیم دارویی كه برای درمان بیماران HIV استفاده می نماییم همان رژیمی است كه در كشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:

1398/06/26
22:25:47
5.0 / 5
4589
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج