آغاز حمایت وزارت بهداشت از 2 بیماری نادر از فردا

آغاز حمایت وزارت بهداشت از 2 بیماری نادر از فردا

به گزارش اعصاب سنج رئیس مركز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت از اضافه شدن دو بیماری جدید (SMA و CF) به بسته خدمتی حمایتی بیماران خاص و نادر آگاهی داد و اظهار داشت: هزینه خدمات این بسته حمایتی بین 70 تا 100 درصد تحت پوشش قرار می گیرند.دكتر مهدی شادنوش در گفت و گو با ایسنا، از ابلاغ بسته خدمتی بیماران خاص و نادر طی هفته جاری آگاهی داد و اظهار داشت: از سال قبل یك بسته خدماتی را برای بیماران خاص و نادر تهیه كردیم و با عنایت به اعتبارات سال قبل یكسری خدمات را برای برخی از بیماری ها در نظر گرفته بودیم؛ بطوریكه قرار بود هر ساله با عنایت به اعتبارات، این خدمات را گسترده تر نماییم. یعنی هم تعداد خدمات را عمق ببخشیم و هم تعداد بیماری ها را تا جایی كه بتوانیم با عنایت به بضاعت مالی مان افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینكه این بسته خدمتی طی ماه های گذشته بررسی گردید، اظهار داشت: تعدادی بیماری دیگر به این بسته افزوده شد و خدمات مان هم در حوزه بیماران خاص و نادر تا حدی افزایش پیدا كرد. خوشبختانه این بسته به دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور ابلاغ گردید و بیمارانی كه مشمول این بسته خدمتی هستند، می توانند از اول مهر ماه امسال از ارائه این خدمات در دانشگاه های علوم پزشكی بهره مند شوند.

شادنوش با اشاره به اینكه در این بسته حمایتی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پشتوانه مالی قرار داده ایم، اظهار داشت: تا دو سال قبل بیماری های هموفیلی، تالاسمی و دیالیز مورد حمایت قرار می گرفتند. در سال قبل بیماری هایی مانند اوتیسم، ای بی، MPS و ام اس مورد حمایت قرار گرفتند و امسال در این بسته حمایتی كه اجرای آن از یك مهر ماه شروع می شود، بیماری SMA (آتروفی عضلانی ستون فقرات) و CF (فیبروز سیستیك) نیز به این بسته اضافه شده و مورد حمایت قرار می گیرند. در عین حال خدمات حمایتی را به بیمارانی كه پیوند اعضا یا مغز استخوان انجام داده اند و مبتلایان به سرطان هم ارائه می دهیم.

وی اشاره كرد: خدماتی كه در این بسته حمایتی ارائه می شود شامل خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی، كاردرمانی و گفتاردرمانی است. همین طور خدمات سرپایی مانند ویزیت ها و مشاوره های مورد نیاز این بیماران، تزریق دارو و خونی كه باید دریافت نمایند، شیمی درمانی و رادیوتراپی، قسمتی از خدمات دندان پزشكی برای بیماران خاص، خدمات تشخیصی از قبیل تصویربرداری، پاراكلینیك، انواع آزمایشات تخصصی و... در این بسته آمده است. البته ارائه این بسته خدمتی به این معنا نیست كه می توانیم تمام مشكلات خانواده هایی را كه بیمار مبتلا به بیماری نادر و خاص دارند، حل نماییم، اما تلاش مان را می نماییم كه با عنایت به اعتباراتی كه برای این مساله در نظر گرفته شده، بهره وری را بالا ببریم و بتوانیم خدمات بهتری را به این خانواده ها ارائه دهیم.

شادنوش درباره میزان هزینه ای كه بیماران در قبال این خدمات باید بپردازند، اظهار داشت: برای هر خدمت مورد به مورد مشخص شده است كه چقدر از هزینه ها تحت پوشش هستند و چه میزان را بیمار باید بپردازد، اما بطور متوسط خدمات این بسته خدمتی حمایتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد تحت پوشش قرار می گیرند.
1398/06/31
14:54:06
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج