تاثیر بیماری لثه بر بالا رفتن فشارخون

تاثیر بیماری لثه بر بالا رفتن فشارخون

به گزارش اعصاب سنج پزشكان بر مبنای یك بررسی جدید اظهار داشتند: بیماری لثه با افزایش ریسك مبتلا شدن به فشار خون بالا مرتبط می باشد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، متخصصان انگلیسی در بررسی های خود دریافتند كه مبتلایان به بیماری لثه بیشتر احتمال دارد گرفتار افزایش فشار خون شوند. در این ارتباط یك رابطه خطی وجود دارد به این مفهوم كه هر چه بیماری لثه جدی تر باشد احتمال مبتلا شدن به فشار خون هم افزوده می شود.
یافته های این محققان نشان داده است مبتلایان به بیماری لثه باید نسبت به خطراتی كه آنان را تهدید می كند آگاهی داشته باشند و با اعمال تغییراتی در سبك زندگی همچون ورزش كردن و داشتن رژیم غذایی سالم از بالا رفتن فشار خون جلوگیری نمایند.
بنابر آمارها ۳۰ تا ۴۵ درصد از بزرگسالان گرفتار عارضه فشار خون بالا هستند و این بیماری عامل اصلی مرگ زودهنگام در جهان است. همینطور بیماری لثه بیشتر از ۵۰ درصد جمعیت جهان را درگیر كرده است. فشار خون بالا اصلی ترین عامل قابل پیشگیری بیماری قلبی عروقی است و بیماری لثه با افزایش ریسك مبتلا شدن به سكته مغزی و حمله قلبی مرتبط می باشد.
محققان انگلیسی با اشاره به اینكه فشار خون بالا عامل محرك در بروز حمله قلبی و سكته مغزی در مبتلایان به بیماری لثه است، اظهار داشتند: تحقیقاتی كه در گذشته انجام گرفته بود هم نشان دهنده ارتباط بین بیماری لثه و فشار خون بالاست و اینكه درمان بیماری های دهان و دندان می تواند عارضه فشار خون بالا را درمان كند، هرچند تا به امروز این یافته ها قطعی نبودند.
به گزارش مدیكال اكسپرس، محققان با بررسی نتایج بدست آمده از ۸۱ مطالعه در ۲۶ كشور جهان دریافتند كه بیماری لثه خفیف تا شدید با افزایش ۲۲ درصدی احتمال مبتلا شدن به فشار خون بالا همراه می باشد. همینطور نوع شدید بیماری لثه می تواند احتمال مبتلا شدن به فشار خون بالا را حدود ۴۹ درصد افزایش دهد.




منبع:

1398/07/02
20:30:56
5.0 / 5
4506
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پیشگیری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج