صدمه مغزی عامل زوال عقل در بعضی میانسالان

صدمه مغزی عامل زوال عقل در بعضی میانسالان

به گزارش اعصاب سنج بررسی ها نشان داده است صدمه مغزی می تواند علت زوال عقل در بعضی افراد میانسال باشد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، محققان آمریكایی در بررسی های خود دریافتند با استفاده از MRI می توان بین از دست رفتن قدرت حافظه ناشی از بیماری آلزایمر یا ضربه مغزی تمایز قائل شد.
محققان اظهار داشتند: یافته های بدست آمده حائز اهمیت می باشد چونكه می تواند به جلوگیری از تشخیص اشتباه بیماری آلزایمر كه نتایج مخربی برای بیمار و خانواده به همراه دارد كمك نماید. نتایج یك تحقیق نشان داده است در ۲۱ درصد از میانسالانی كه گرفتار زوال عقل هستند بیماری آلزایمر به اشتباه تشخیص داده می شود.
تشخیص اشتباه بیماری نه تنها باعث می شود بیمار درمان مناسب را دریافت نكند بلكه مانع از آن می شود كه بیماران در آزمایشات بالینی كه در نهایت به بهبود وضعیت جسمی منجر می شود شركت داشته باشند.
در این بررسی ۶۸ بیمار كه گرفتار ضربه مغزی و سپس مشكلات حافظه شدند مورد مطالعه قرار گرفتند.
محققان اظهار داشتند: این مورد مشخص است كه با انجام MRI می توان در بیماران مبتلا به اختلالات عصب شناختی از قبیل آلزایمر ناهنجاری ها را به صورت دقیق تشخیص داد. هدف از این مطالعه ارزیابی آن است كه آیا MRI می تواند ناهنجاری های متفاوتی را كه مربوط به صدمه مغزی می شود هم نشان دهد. همینطور درصورتیكه بتوان چنین الگویی را تشخیص داد امكان تشخیص از دست دادن حافظه ناشی از ضربه مغزی با دیگر عوامل زوال عقل بوجود می آید.
بررسی MRI نشان داده است ضربه مغزی باعث می شود بیشترین صدمه به بخشی از مغز معروف به مغز میانجی وارد شود و پایین ترین میزان تحلیل رفتن در هیپوكمپوس اتفاق می افتد.
مغز میانجی با موضوعاتی همچون یادگیری و احساسات مرتبط می باشد درحالیكه هیپوكمپوس با حافظه و احساسات ارتباط دارد. همینطور هیپوكمپوس بخشی از مغز است كه بیشترین صدمه را بر اثر بیماری آلزایمر متحمل می شود.
طبق اعلام انجمن آلزایمر آمریكا بیشتر از ۴۰ درصد از موارد زوال عقل از بیماری ها و عواملی غیر از بیماری آلزایمر ناشی می شود.
به گزارش مدیكال اكسپرس، یافته های بدست آمده از آن حكایت می كند كه تمامی موارد از دست دادن حافظه از بیماری آلزایمر ناشی نمی گردد و می توان این عارضه را به صدمه و ضربه مغزی هم نسبت داد.1398/08/02
19:06:22
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: بیمار , بیماری , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج