ارتباط مصرف استاتین ها با عفونت های پوستی

ارتباط مصرف استاتین ها با عفونت های پوستی

اعصاب سنج: نتایج یك مطالعه جدید در استرالیا نشان میدهد كه مصرف داروهای استاتین با افزایش ریسك مبتلاشدن به عفونت های پوستی ارتباط دارد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، پزشكان در این بررسی تازه مدعی شدند داروهای استاتین كه معمولا به منظور كاهش سطح كلسترول مصرف می شوند ممكنست خطر مبتلاشدن به عفونت های پوستی را افزایش دهد.
بگفته این متخصصان تاثیر داروهای استاتین در افزایش ریسك مبتلاشدن به دیابت شناخته شده است و دیابت نیز خطر عفونت های استافیلوكوك پوستی و بافت های نرم زیرین را بیشتر می كند. هرچند نتایج آزمایش جدید نشان میدهد تاثیر استاتین ها بر خطر مبتلاشدن به عفونت، مستقل از دیابت است.
پژوهشگران استرالیایی با اشاره به اینكه در این رابطه اطلاعات تعدادی بیمار در فاصله سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشتند: تاثیر مصرف داروی استاتین بر افزایش ریسك مبتلاشدن به دیابت سوژه جدیدی نبوده اما مصرف كنندگان این دارو حدود ۴۰ درصد بیشتر در معرض مبتلاشدن به عفونتهای استافیلوكوك بوده و این خطر در بیماران دیابتی و غیر دیابتی برابر بوده است.
دو نوع داروی آتورواستاتین و سیمواستاتین بیشترین ارتباط را با افزایش ریسك مبتلاشدن به عفونت های پوستی دارد. همین طور این خطر در مدت سه ماه بعد از شروع مصرف دارو بالاست و احتمال تداوم آن تا مدت یك سال وجود دارد.
به گزارش نیویورك تایمز، پژوهشگران استرالیایی با این وجود تاكید كردند: هیچ بیماری نباید به سبب خطر عفونت پوستی مصرف داروی استاتین را كنار بگذارد و بیمارانی كه در این زمینه نگران هستند باید با پزشك خود مشورت كنند.
منبع:

1398/08/14
23:14:28
5.0 / 5
4599
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , دیابت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج