وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می آورد!

وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می آورد!

به گزارش اعصاب سنج وجود سروصدای زیاد در محیط همراه با دمای نامناسب، اغلب می تواند علاوه بر از دست رفتن توان ذهنی و روانی افراد، نیروی بدنی را هم تحلیل برد. این مورد مورد توجه تعدادی از پژوهشگران ایرانی قرار گرفته تا درمورد آن پژوهشی را با استفاده از ابزارهای دقیق انجام دهند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، به صورت معمول و به منظور حفظ سلامتی نیروی كار و جلوگیری از فرسودگی زودرس آنها لازم است میان انرژی مورد نیاز برای انجام كار و ظرفیت انجام كار فیزیكی در افراد، تناسبی برقرار شود. در این رابطه یكی از شاخصهای مهم، «حداكثر توان هوازی» است كه به حداكثر اكسیژنی اطلاق می شود كه در مدت یك دقیقه می تواند در بدن مصرف شود. مشخص شده است كه بین ضربان قلب، میزان كار و اكسیژن مصرفی ارتباط خطی وجود دارد، ازاین رو از این ارتباط می توان بعنوان مبنایی برای اغلب روش های تعیین حداكثر ظرفیت هوازی افراد بهره برد.

توان هوازی به عواملی مانند شرایط جسمی، پارامترهای زیست محیطی و خصوصیات فیزیولوژیك فرد بستگی دارد و معمولاً میزان آن در زنان نسبت به مردان پایین تر است. تعیین توان هوازی افراد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و امروزه ثابت شده است با استفاده از تخمین توان هوازی می توان ظرفیت انجام كار فیزیكی را هم تعیین كرد. عوامل مختلفی بر ظرفیت جذب اكسیژن در بدن افراد تاثیر می گذارد. این عوامل به شیوه های مختلف بر كارایی دستگاه تنفس، گردش خون و فعل وانفعالات داخل سلولی تأثیرگذار هستند. ازجمله فاكتورهایی كه می توانند استرس زیادی را بر كاركنان وارد كنند، صدا و گرما هستند و لازم است میزان تأثیرگذاری آنها بر شاغلان امور مختلف، پایش و تعیین شود.

در این راستا، پژوهشی توسط محققان دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز انجام گرفته است كه در آن اثر هم زمان صدا و دما بر توان هوازی افراد مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

در این مطالعه ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی اهواز به صورت داوطلبانه مشاركت داشته اند و حداكثر ظرفیت هوازی آنها با استفاده از دوچرخه ثابت مخصوص در ۹ وضعیت مختلف مواجهه با دما و صدا اندازه گیری و بررسی شده است.

یافته های این مطالعه حاكی از این است كه عامل زیان آور گرما هم به تنهایی و هم به صورت توأم با صدا، به صورت قابل توجهی بر روی توان هوازی افراد تأثیرگذار است و همینطور در همه وضعیت های مواجهه، توان هوازی زنان در مقایسه با مردان دارای مقدار كمتری است. هرچند عامل زیان آور صدا به تنهایی تاثیر چندانی بر روی میزان توان هوازی افراد ندارد.

در این خصوص، سید مسلم عابدینی، پژوهشگر گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز و همكارانش در این مطالعه می گویند: «عوامل زیان آور صدا و دما دارای تأثیرگذاری بیشتری بر روی زنان هستند و پس از عبور میزان دما و صدا از یك وضعیت خاص، میانگین توان هوازی زنان در وضعیت های مشابه نسبت به مردان به میزان بیشتری كاهش می یابد».

این محققان معتقدند: «ازآنجاكه یكی از اهداف علم ارگونومی ایجاد محیطی منطبق با ظرفیت های انسان است، آگاهی از توان هوازی افراد امری ضروری می باشد. باتوجه به تاثیر گرما و صدا بر روی توان هوازی افراد و ارتباط مستقیم توان هوازی با توان جسمی، جهت حفاظت از سلامت افراد و افزایش بهره وری آنها، انجام اقدامات كنترلی در محیط های گرم و پرسروصدا، امری ضروری به حساب می آید».

قابل ذكر است از یافته های فوق، مقاله ای علمی پژوهشی تهیه شده است كه در «مجله بهداشت و ایمنی كار» به چاپ رسیده است. این مجله توسط انجمن علمی بهداشت كار ایران و به صورت چهار شماره در سال منتشر می شود.1398/08/25
01:56:29
5.0 / 5
4725
تگهای خبر: ابزار , استرس , بهداشت , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج