یك فوق تخصص بیماری های كلیوی؛

سرطان پروستات جنبه ارثی دارد

سرطان پروستات جنبه ارثی دارد

به گزارش اعصاب سنج رئیس مركز تحقیقات بیماری های كلیوی و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، اظهار داشت: سرطان پروستات جزو شایع ترین سرطان ها در مردان است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، عباس بصیری، با اشاره به فعالیت كلینیك پیش گیری از سنگ كلیه وابسته به مركز تحقیقات كلیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اضافه كرد: این كلینیك در كشور و خاورمیانه منحصر به فرد است.
وی با اشاره به حضور متخصصان برجسته اورولوژی و تغذیه در كلینیك پیش گیری از سنگ كلیه، گفت: در این كلینیك كه در پلی كلینیك بیمارستان شهید دكتر لبافی نژاد قرار دارد روزانه ۲۰ بیمار با هدف شناسایی نوع سنگ و كوشش برای جلوگیری از ایجاد مجدد سنگ های كلیوی پذیرش می شوند.
بصیری اظهار داشت: در سراسر دنیا تنها دو كلینیك پیش گیری از سنگ كلیه وجود دارد كه یكی در آمریكا و دیگری در اروپا قرار دارد.
وی اضافه كرد: در كلینیك پیش گیری از سنگ كلیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، وضعیت و علل تشكیل سنگ در بیماران ضمن انجام آزمایشات لازم بررسی و در ادامه درمان های لازم به همراه رژیم غذایی ارائه می شود.
بصیری با اشاره به اینكه سنگ كلیه بعنوان یكی از مهم ترین عوامل نارسایی كلیه است، گفت: سنگ های كلیوی رسوب مواد معدنی هستند كه در یكی از كلیه ها یا هر دوی آنها ایجاد می شوند.
رئیس مركز تحقیقات بیماری های كلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، افزود: سنگ های ریز معمولا در هنگام دفع بسیار دردناك هستند و این درحالی است كه سنگ های درشت می توانند سراسر كلیه را درگیر و بدون هیچ نشانه ای با لطمه جدی به كلیه فرد همراه باشند.
وی با تاكید بر این مساله كه در تعداد قابل توجهی از بیماران، سنگ سازی كلیه ارثی بوده و علت خاصی را برای تشكیل آن پیدا نمی نماییم، سابقه بیماری در خانواده و علایم ادراری را یكی از مهم ترین نشانه های بررسی این بیماری ذكر كرد.
بصیری اضافه كرد: جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ كلیه باید بیماری زمینه ای را درمان كرد. به بیمار سفارش می شود كه روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایعات بنوشد، چونكه مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگ ها و جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه است.
وی اظهار داشت: حذف مصرف نمك بطور كلی و به حداقل رساندن مصرف گوشت و تمامی پروتئین های حیوانی نیز همچون سفارش های دیگر برای جلوگیری از عود این بیماری است.
بصیری افزود: سنگ سازی در تعداد قابل توجهی از بیماران ارثی بوده بدین سبب مراجعه به موقع جهت بررسی و درمان لازم سبب جلوگیری از لطمه دائمی به كلیه می شود.
وی با اشاره به اینكه بیماری های كلیوی، مجاری ادراری و سنگ كلیه و پروستات شایع ترین مشكلات ارولوژی است، اظهار داشت: بطور كلی هر كدام از این مشكلات ۳۰ درصد بیماری های اورولوژی كلیه را می سازند.
استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به بیماری تنگی «لگنچه» و تنگی «حالب»، گفت: این بیماری نوعی بیماری مادرزادی و ژنتیكی است به شكلی كه فرد مبتلا سنگینی اطراف كلیه را امری بسیار عادی تلقی می كند، تنگی لگنچه به مرور زمان موجب متورم شدن كلیه ها شده و تخریب كلیه ها، مهم ترین و بدترین عارضه این بیماری است.
این فوق تخصص بیماری های كلیوی با اشاره به اینكه بعضی از موارد بیماری تنگی لگنچه با سونوگرافی های پیشرفته در دوران حاملگی قابل تشخیص می باشد، اضافه كرد: با استفاده از روش ابداعی جدید امكان درمان سریع تر و با كمترین درد عارضه تنگی لگنچه برطرف می شود و لازم است كسانی كه دارای سابقه ارثی مبتلاشدن به این بیماری هستند به این مساله توجه نمایند.
وی افزود: عدم درمان افرادی كه گرفتار تنگی مجرای ادراری هستند، در طولانی مدت سبب از بین رفتن قدرت انقباضی مثانه شده و ادرار باقی مانده در مثانه سبب بروز عفونت های مكرر و در نهایت لطمه به كلیه ها می شود.
بصیری سفارش كرد: سوزش ادرار، قطع و وصل شدن یا چكه كردن ادرار، تب های طولانی، شب ادراری های مكرر و دفع مشكل ادرار می تواند یكی از علایم مهم در عفونت های كلیه و مجاری ادراری باشد و در هر جنس و سنی نیازمند توجه ویژه است.
رئیس مركز تحقیقات بیماری های كلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اینكه سرطان پروستات جزو شایع ترین سرطان ها در مردان است، اضافه كرد: امروزه ثابت شده سرطان پروستات جنبه ارثی دارد و آقایان باید هرگونه تغییر در ادرار شامل احتباس تكرر ادرار و وجود خون در ادرار را جدی بگیرند و حتما به پزشك جهت معاینه بازگشت كنند.
وی درانتها اضافه كرد: خانم هایی كه به سن یائسگی می رسند نیز باید توجه داشته باشند در این مرحله به سبب تغییر در میزان تولید هورمون هایی نظیر استروژن و پرژسترون در ناحیه تناسلی مخاط خشك و چسبنده می شود و ادرار به درستی تخلیه نمی گردد همین سوژه می تواند موجب نارسایی و عفونت كلیه در زنان شود.


منبع:

1398/08/29
09:42:30
5.0 / 5
4680
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج