عضو شورای عالی نظام پزشكی:

واقعی شدن تعرفه های پزشكی امكان پذیر نیست

واقعی شدن تعرفه های پزشكی امكان پذیر نیست

به گزارش اعصاب سنج، عضو شورای عالی نظام پزشكی با اشاره به اینكه تعرفه های پزشكی به شدت با میزان واقعی خود فاصله دارد، اظهار داشت: واقعی شدن تعرفه های پزشكی با عنایت به شرایط اجتماعی جامعه خیلی امكان پذیر نیست.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، حسین قشلاقی، با اشاره به واقعیت های موجود جامعه همچون تورم، اظهار نمود: تعرفه های پزشكی با میزان واقعی خود به شدت فاصله دارد و این مهم را می توان با دلیلهای و مستندات كافی به سیاستگذاران عرصه سلامت نشان داد.
وی اضافه كرد: سازمان نظام پزشكی روی این مبحث علمی كار كارشناسی انجام داده است و هزینه تمام شده و قیمت واقعی خدمات از طرف این سازمان اعلام خواهد شد اما اجرایی شدن آن جای سوال دارد برای اینكه هر ساله به بهانه های مختلف دولتمردان بسترهای لازم را برای افزایش تعرفه های پزشكی فراهم نمی كنند.
قشلاقی افزود: در ضمن چند سال قبل با چالش های متفاوتی همچون افزایش قیمت ارز، تورم و جابه جایی وزیر بهداشت مواجه بودیم و سازمان نظام پزشكی نیز در فضای كنترل قیمت نتوانست آن چنان كه انتظار می رود از حقوق اعضای خود دفاع نماید.
عضو شورای عالی نظام پزشكی با اشاره به اینكه تعرفه های پزشكی در مقایسه با حقوق كارمندان از افزایش شایان توجهی برخوردار نبوده است، اشاره كرد: امسال هم در فصل تعریف و تدوین تعرفه با گرانی بنزین مواجه شدیم و اصرار نظام پزشكی برای واقعی شدن تعرفه های پزشكی با عنایت به شرایط اجتماعی جامعه خیلی امكان پذیر نیست اما سازمان نظام پزشكی در امتداد اجرای وظایف خود باید از حقوق اعضای خود دفاع كند، هر چند كه هر سال به بهانه های مختلف بسترهای لازم برای افزایش تعرفه پزشكی فراهم نمی گردد.
قشلاقی اشاره كرد: به رغم این كه قیمت واقعی خدمات به مراكز درمانی و جامعه پزشكی ابلاغ نمی گردد ؛مردم باید بدانند كه ویزیت پزشكی كه به آن بازگشت می كنند، چقدر است اما در عمل اجرایی نمی گردد.
وی افزود: در چند سال اخیر شاهد هجمه های فراوان و ناعادلانه ای مقابل پزشكان بودیم و مردم باید بدانند كه به سبب مشكلات اقتصادی و معیشتی، پزشكان از آنها مبلغ واقعی تعرفه خدمات را دریافت نكرده و از جیب خود سوبسید پرداخت می كنند.
به گفته عضو شورای عالی نظام پزشكی، عدم اعمال تعرفه واقعی و حق واقعی درمانگر مطابق عرف و قانون، تبعات قابل توجهی دارد همچون این كه شاهد افزایش دریافت های نامتعارف خواهیم بود كه اثرات روحی و اجتماعی نامناسبی در جامعه به وجود می آورد.
قشلاقی با اشاره به اینكه تعرفه فقط در ویزیت خلاصه نمی گردد، اشاره كرد: كلینیك ها و پاراكلینیك ها كه با تجهیزات كار كرده و نیازمند دستگاههای تشخیصی هستند، باید بموقع تعمیر و سرویس شوند و اگر قیمت خدماتی كه به بیماران ارائه می دهند، واقعی نباشد با گذشت زمان نمی توانند دستگاههای خودرا به روز و تجهیز كنند و طبیعی است كه كیفیت خدمات نیز كاهش خواهد یافت.
وی یاد آور شد: با سلب اختیار تعرفه گذاری از سازمان نظام پزشكی باید قوانینی اعمال می شد تا ساختار و تركیب امروزی شورای عالی بیمه سلامت نیز تغییر كند و عادلانه نیست كه خریدار خدمت برای خود نرخ تعیین كند بلكه باید تعامل منطقی بین فروشنده و خریدار خدمت وجود داشته باشد.

1398/09/04
23:34:01
5.0 / 5
4502
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , بیمه‌
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج