رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

مصرف آنتی بیوتیك در كشور ۱۶ برابر استاندارد جهانی است

مصرف آنتی بیوتیك در كشور ۱۶ برابر استاندارد جهانی است

به گزارش اعصاب سنج رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی سرانه مصرف آنتی بیوتیك در ایران را 14 تا 16 برابر استاندارد جهانی عنوان نمود و اظهار داشت: با مصرف بالای آنتی بیوتیك ها به مقاومت های میكروبی دامن نزنیم.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی در بیست و هشتمین كنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران كه ۲۲ دی ماه با حضور تعدادی از مسئولان، متخصصان و پژوهشگران حوزه بیماری های عفونی در تالار امام خمینی(ره) دانشكده پزشكی دانشگاه برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار شهیدسپهبد قاسم سلیمانی و سانحه سقوط هواپیمای اوكراینی اظهار نمود: از دست دادن شهروندان و جامعه نخبه كشور خسرانی بزرگ شمرده می شود، امیدوارم با عنایات خداوند قسمتی از سختی این مصیبت هموار شود.
وی با اشاره به اینكه بیماری های نوپدید موجب پیچیدگی هر چه بیشتر درمان مبتلایان به بیماری های عفونی شده اند، افزود: بیست و هشتمین كنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران در حالی برگزار می گردد كه باوجود دگرگونی چهره بیماری ها، همچنان بیماری های عفونی و نحوه درمان آن موضوعی جدی در نظام سلامت تلقی می شود.
وی با بیان این كه همه گیری و یا مبتلاشدن به آنفلوانزا می تواند تمام كشور را دستخوش چالش های جدی كند، اشاره كرد: با تغییرات شگرفی كه در ساختار ویروس آنفلوانزا ایجاد شده، عموما درمان بیماران با روش های ارزان تر و ساده تر میسر نیست.
ایجاد تمهیدات لازم برای كاهش بار نگرانی ناشی از مبتلاشدن به آنفلوانزا در جامعه
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به این كه ویروس آنفلوانزا متناسب با بازه زمانی گرفتار جهش ژنتیكی می شود، اظهار نمود: در فصلی كه گذشت پیش بینی می كردیم كه ۱۵ درصد مردم در معرض مبتلاشدن به آنفلوانزا قرار گیرند كه خوشبختانه آمار مبتلایان كمتر از پیش بینی ها بود.
زالی ایجاد تمهیدات لازم برای كاهش بار نگرانی ها و هیجانات ناشی از مبتلاشدن به آنفلوانزا در كشور را ضروری ذكر كرد و اظهار داشت: با مصرف خودسرانه داروها و یا واكسن هم راستا با موج نگرانی از مبتلاشدن به این بیماری، ویروس آنفلوانزا با درهم آمیختگی با مقاومت آنتی بیوتیكی گرفتار تغییرات جدی می شود.
وی با بیان این كه یكی از مهم ترین مسایل مبتلا به كشور ما مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك هاست، اشاره كرد: اگر چنانچه بهر دلیلی اثربخشی با آنتی بیوتیك ها تحت الشعاع مقاومت دارویی قرار گیرد، سایر درمان ها باطل است.
بگفته رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، سرانه مصرف آنتی بیوتیك در ایران ۱۴ تا ۱۶ برابراستاندارد جهانی است؛ به شكلی كه معمولا در هر نسخه ای یك مورد آنتی بیوتیك برای بیماران تجویز می شود. مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك ها یكی از چالش های فراسوی نظام سلامت تلقی می شود كه باید با تدابیر لازم این مهم كنترل شود.
ضرورت تدوین پروتكل ملی در تجویز آنتی بیوتیك
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در ادامه تدوین پروتكل ملی، استقرار برنامه منطقه ای، استفاده كارا و منطقی از آنتی بیوتیك ها و مشاركت صاحبان فرآیندهای علمی را در تجویز و درمان با آنتی بیوتیك ها ضروری دانست.
زالی وضعیت جغرافیایی ایران و همجواری با كشورهایی كه عموما از نظام بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند را تهدیدی جدی در مقابل انتقال ویروس آنفلوانزا دانست و اشاره كرد: اگر چنانچه توجه كافی به تجویز و مصرف درست آنتی بیوتیك نداشته باشیم، ممكنست در آینده از سلاح های درمانی تهی شویم.
وی با بیان این مهم كه خیلی از بیماری های نوپدید ریشه در كشور ما ندارد، از وضعیت مطلوب كشور در حوزه پیشگیری و بهداشت آگاهی داد.
راه حل موثر كاهش و كنترل عفونت های بیمارستانی
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع عفونت های بیمارستانی را مورد توجه قرار داد و اظهار نمود: عفونت های بیمارستانی نیز موضوع مهم دیگری است كه می تواند نظام ارائه خدمات درمان را گرفتار چالش كند.
زالی درانتها شناسایی، ارزیابی وضعیت ژنتیكی، تدوین پروتكل منطقی و مداخلات بموقع تیم فعال مراكز پیش گیری از عفونت های بیمارستان ها را چاره موثری برای كاهش و كنترل عفوت بیمارستانی دانست و اشاره كرد: در این راه باید تمامی برنامه ها با نگاهی پیشگیرانه دیده شود.
منبع:

1398/10/22
19:25:33
5.0 / 5
4309
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج