مطالعه جدید نشان می دهد؛

كمبود خواب ریسك زوال عقل در سالمندان را بیشتر می كند

كمبود خواب ریسك زوال عقل در سالمندان را بیشتر می كند

اعصاب سنج: طبق نتایج یك تحقیق جدید سالمندانی كه خواب خوب و راحتی نداشته باشند در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقل هستند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، یافته ها نشان داده است كه مدت زمان كمتر بودن در حالت خواب REM (حركت سریع چشم) (حالتی از خواب كه فرد در آن حالت خواب می بیند) و طولانی شدن زمان ورود به خواب REM، هم می تواند خطر مبتلاشدن به زوال عقل را افزایش دهد.
هر میزان كاهش در مدت زمان خواب REM با ۹ درصد افزایش ریسك مبتلاشدن به هر نوع زوال عقل و ۸ درصد افزایش ریسك مبتلاشدن به زوال عقل از نوع آلزایمر مرتبط می باشد.
متیو پاس، سرپرست تیم تحقیق در دانشگاه بوستون، در این باره می گوید: «مراحل مختلف خواب امكان دارد تاثیر متفاوتی بر خاصیت های كلیدی بیماری آلزایمر گذارد. یافته های ما نشان داده است مكانیسم خواب REM می تواند بعنوان پیش بینی كننده زوال عقل در نظر گرفته شود.»
در این مطالعه، تیم محققان ۳۲۱ شركت كننده بالای ۶۰ سال را مورد مطالعه قرار دادند.
بروز اختلال خواب در افراد مبتلا به زوال عقل شایع است. اما معین نمی باشد كه ایا اختلال خواب در نتیجه زوال عقل اتفاق می افتد یا خواب مختل شده با ریسك زوال عقل در اینده مرتبط می باشد.
مطالعه قبلی نشان داده است افرادی كه به صورت مداوم بیشتر از ۹ ساعت در شب می خوابند، در مقایسه با افرادی كه ۹ ساعت كمتر می خوابیدند، دو برابر بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقل در ۱۰ سال بعد قرار داشتند.
به گفته محققان باید تحقیقات بیشتری برای تعیین اینكه آیا خواب REM به حفاظت از مغز در مقابل زوال عقل كمك می نماید یا به تغییرات اولیه مغزی كه همراه با زوال عقل هستند، حساس است، صورت گیرد.

1397/09/07
18:11:19
5.0 / 5
4985
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج