رئیس مركز تحقیقات كنترل دخانیات مطرح كرد؛

آگهی به مادران سیگاری

آگهی به مادران سیگاری

اعصاب سنج: رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، نسبت به عوارض خطرناك مصرف مواد دخانی در دوران حاملگی آگهی داد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، غلامرضا حیدری، با اشاره به اینکه در خیلی از کشورها بطور متوسط سن شروع دخانیات زیر ۱۵ سال است، اظهار داشت: متاسفانه آمارها بیان کننده این مهمست که شیوع مصرف دخانیات در میان جوانان بسیار بالا است.
وی اضافه کرد: خطر آلودگی به کرونا ویروس در افراد مصرف کننده مواد دخانی بسیار زیاد است و حتی می تواند منجر به مرگ زودرس در اثر نارسایی تنفسی نیز شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر اینکه مصرف دخانیات خطر مبتلاشدن به کرونا ویروس را بیشتر می کند توضیح داد: علایم بیماری کرونا ویروس در افراد مصرف کننده مواد دخانی بسیار شدید می باشد چونکه مصرف مواد دخانی، موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می شود.
حیدری توضیح داد: مصرف کنندگان مواد دخانی که مبتلا به کرونا ویروس هستند، خصوصاً ناقلین بدون علامت به سبب سرفه مزمن سهم بالایی در انتقال این بیماری دارند.
وی با اشاره به اینکه استنشاق دود حاصل از استعمال مواد دخانی توسط افراد غیر مصرف کننده را دود دست دوم می گویند، توضیح داد: خطر مبتلا شدن به بیماری کرونا نیز در خانواده افراد مصرف کننده مواد دخانی به سبب مواجهه مستمر و طولانی با دود دست دوم نیز بمراتب بیش از سایرین است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: تحقیقات نشان داده که مصرف کنندگان مواد دخانی زودتر و بیشتر از دیگران گرفتار استرس می شوند.
وی در توضیح سایر صدماتی که مصرف کنندگان مواد دخانی به افراد غیر مصرف کننده می رسانند اظهار داشت: در تماس بودن افراد غیر مصرف کننده مواد دخانی با ذرات سمی ناشی از مصرف مواد دخانی که بر روی قسمت های مختلف وسایل و سطوح موجود در منزل، خودرو، پوست، مو و لباس افراد می نشیند، را دود دست سوم می گویند.
حیدری اشاره کرد: تنباکو حاوی مواد شیمیایی است که هنگام سوختن بیش از ۸ هزار ماده شیمیایی مختلف تولید می کند که حداقل ۷۰ مورد آنها سرطانزا هستند و خیلی از آنها سمی بوده و به بافت های بدن لطمه می رساند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه نیکوتین ماده ای بسیار سمی و سرطانزا است درباره تنباکوها نیز توضیح داد: حدودا تمامی تنباکوها به بدن لطمه رسانده و عدم استفاده از این مواد سمی یکی از اصلی ترین راهکارهای مرگ قابل پیشگیری در جهان است.
وی به بانوان حاملگی که سیگار مصرف می کنند نیز سفارش کرد: کشیدن سیگار در طول حاملگی سبب عوارض زیادی می شود که مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین، مرگ در دوران نوزادی و مرگ ناگهانی نوزاد همچون این عوارض است.
حیدری اظهار داشت: مهم ترین فواید ترک دخانیات، افزایش قدرت دفاعی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا همچون ویروس کرونا استبنابراینترک دخانیات برای افراد صرفه اقتصادی خواهد داشت که شامل حذف هزینه خرید مواد دخانی، حذف هزینه درمان بیماری های ناشی از عوارض مصرف، افزایش بازدهی و کارایی افراد در انجام فعالیت روزانه است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات، به افرادی که از قصد ترک دخانیات دارند سفارش کرد: اهتمام کنید سیگار و محصولات دخانی همراهتان نباشد تا بدین سان وسوسه مصرف دخانیات در شما کمتر شود، همچنینیکی از ترفند های صنایع دخانی، معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگارهای الکترونیک، سیستم های ایجاد بخار و سیستم های گرم کننده تنباکو بعنوان محصولات بی خطر است.
به گفته حیدری، دود قلیان به همان اندازه دود سیگار حاوی مواد سمی، سرطان زا و مضر است.
وی با تاکید بر اینکه اماکن عمومی عاری از دخانیات حقی برای همه است اشاره کرد: در اماکن عمومی و فضاهای سر بسته که مواد دخانی همچون قلیان مصرف می شود، ویروس های بیماری زا همچون کرونا ویروسبه راحتی منتقل می شود.
حیدری ضمن انتقاد از افرادی که در اماکن عمومی از مواد دخانی استفاده می نمایند، اظهار داشت: محافظت از سلامت مردم و استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوعست.
وی اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد دود دست دوم دخانیات، بی بو و غیر قابل مشاهده می باشد و با باز کردن درها و پنجره های خانه و خودرو، سبب از میان رفتن تاثیر مخرب این دود نمی گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اشاره کرد: بر طبق تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایط نقلیه عمومی نیز ممنوعست.
وی اظهار داشت: همه در مقابل همنوعانمان مسئول هستیم چونکه نوجوانان و جوانان، در تیر رس هدف صنایع دخانی قرار دارند وجوانانی که با گمراهی و ترفندهای صنایع دخانی برای نخستین بار مواد دخانی را تجربه می کنند، به راحتی در آنها وابستگی به نیکوتین به وجود آمده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند.
حیدری، یکی از مهم ترین اقدامات و راهکارهای حفاظت جوانان از لطمه ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات را ممنوعیت کامل تبلیغات مواد دخانی دانست و اضافه کرد: متاسفانه بیش از ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان مصرف کننده محصولات دخانی هستند. و سالانه بیش از ۸ میلیون نفر نیز در اثر مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم آن جان خودرا از دست می دهند.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با اشاره به این که صنایع دخانی از طرق مختلف همچون تولید محصولات جدید با طعم های متفاوت و متنوع و تبلیغات گسترده در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی موجب فریب جوانان و نوجوانان می شوندگفت: بازارهای فروش محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام انداخته و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می روند.
وی افزود: صنایع دخانی هر ساله ده ها میلیارد دلار در سراسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ بارشان هزینه می کنند و فعالیت ها و اقدامات بازاریابی آنها با هدف جذب جوانان و مصرف کنندگان جدید است.
به گفته حیدری، استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص که جهت استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین دار به کار می رود، مانند طعم گیلاس و لیمو و غیره عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با اعلان اینکه یکی از ترفند های صنایع دخانی استفاده از طرح ها و محصولات جذابی است که حمل آنها نیز بسیار آسان و فریبنده است، توضیح داد: تبلیغ محصولات جایگزین بعنوان «کم خطر و کم آسیب» یا «تمیزتر» بجای سیگارهای معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است.
حمایت های مالی و معنوی صنایع دخانی از برگزاری مسابقات و حمایت افراد مشهور از برندهای خاص، ترفند دیگر از صنایع دخانی بود که حیدری به آن اشاره نمود.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بطور کلی در سرفصل هایی مصرف دخانیات را عامل تشدید کننده بیماری کرونا ویروس، شایع ترین علت بروز سرطان ریه، یک عامل خطر برای هر گونه عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، عامل خطر برای پیشرفت کووید ۱۹ و انتقال آن از راه قلیان، بروز علایم شدید بیماری کرونا و نیاز به بستری درICU یا افزایش ریسک مرگ، وارد کردن لطمه جدی به سیستم دفاعی، قلبی عروقی و تنفسی دانست.
حیدری با اعلان اینکه محصولات نوپدید دخانی نیز، گمراه کننده و اعتیاد آور هستند اشاره کرد: هیچ نوع تنباکوی بدون دودی، جایگزین ایمنی برای سیگار نیست و مواد منتشره از سیگارهای الکترونیکی، حاوی نیکوتین و مواد سمی هستند همین طور استفاده از سیگارهای الکترونیکی، خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی و ریوی را بیشتر می کند.
وی اضافه کرد: مصرف تنباکوهای بدون دود با افزایش تولید بزاق و دفع آن در محیط های عمومی، سبب تشدید انتقال کرونا ویروس می شودو این محصولات نیزحاوی مواد شیمیایی و سرطان زا هستندو استفاده از این محصولات دخانی نوپدید سبب سرطان های دهان، زبان، گونه، لثه، مری و لوزالمعده می شود.


منبع:

1399/03/11
13:48:46
5.0 / 5
2788
تگهای خبر: استرس , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج