سلامت ژن ها تحت تاثیر محل زندگی است

سلامت ژن ها تحت تاثیر محل زندگی است

اعصاب سنج: خراسان رضوی محله ای كه كودك در آن بزرگ می شود، سلامتی ژن های وی را تحت تاثیر قرار می دهد.


به گزارش ساینس دیلی، پژوهشگران ژن های 2000 کودک در انگلستان و ولز را تا سن 18 سالگی مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند، نوجوانانی که در محله هایی با شرایط نامناسب همچون محرومیت اقتصادی و قطع ارتباطات اجتماعی و خطر زندگی می کنند، تغییراتی در اپی ژنوم آنان وجود دارد، اپی ژنوم پروتئین ها و ترکیبات شیمیایی هستند که فعالیت ژن را تنظیم می کنند.
این تحقیق با این نظریه انجام شده که تنظیم ژن مسیری زیستی دارد و شرایط محیط زندگی روی آن تاثیر می گذارد.
در این تحقیق تغییراتی در ژن ها مشاهده شد که قبلا آنها را با التهابات مزمن، دود ناشی از استعمال دخانیات، آلودگی هوای محیط و سرطان ریه مرتبط می دانستند. تغییراتی که سلامتی فرد را در تمام طول زندگی تحت تاثیر قرار می داد. این تغییرات اپی ژنتیکی ماندگار هستند حتی اگر شرایط اقتصادی اجتماعی خانواده فرد تغییر کند و حتی خود فرد نیز از دخانیات استفاده نکند همچنان در خطر التهابات بالا قرار دارد.
بگفته سرپرست این تحقیق از دانشگاه دوک ایالات متحده، این یافته ها علت شایع بودن اختلالات مربوط به سلامت خاص در بعضی محیط ها را توضیح می دهد. همین طور این یافته ها حاکی از آنست که کودکانی که ابتدا ازنظر وضعیت جسمی شبیه هم و به ظاهر سالم هستند در بزرگسالی باهم متفاوت هستند. هنوز معین نیست که این تفاوت ها ماندگار و یا قابل اصلاح است یا خیر.
بگفته سرپرست دوم پژوهش، جغرافیا و ژن با هم در ارتباط و در سلامتی فرد دخیل هستند.
اپیدمیولوژیست دانشگاه هاروارد می گوید: محل زندگی تغییرات تنظیم ژن ها را بیشتر می کند، این تنظیم ژن بر سلامتی روانی فرد، سرطان، چاقی و بیماری های متابولیکی و دیگر اختلالات تاثیر دارد.
نتایج این تحقیق در مجله JAMA Network Open به چاپ رسیده است.
منبع:

1399/04/05
22:52:36
5.0 / 5
2707
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج