در گفتگو با اعصاب سنج عنوان شد:

نگرانی جدی كرونایی استان مركزی

نگرانی جدی كرونایی استان مركزی

مركزی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مركزی اظهار داشت: مردم باید این نكته بدیهی را بپذیرند كه كرونا نه تمام شده است و نه ضعیف و رعایت مردم بهترین نسخه برای شكست ویروس می باشد.


بهروز اکرمی در گفت و گو با ایسنا، درباب آخرین وضعیت بیماری کووید 19 در استان بیان کرد: برمبنای آخرین آمار که روز گذشته اعلام شده 4509 مورد مثبت در استان گزارش شده که از این تعداد 217 نفر فوت کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه کماکان بیمارستان آیت الله خوانساری اراک بعنوان سانتر درمان این بیماری در استان مرکزی فعال است، اظهار داشت: وضعیت درمان این بیماری در استان خوب است و امکانات موجود مناسب به نظر می رسند، اما نگرانی جدی این است که سطح بیماران بدحال افزایش یابد چونکه در آن زمان امکانات استان پاسخگو نخواهد بود. در شرایط فعلی جای نگرانی نیست بنا بر این باید تصمیمات سخت بگیریم که تعداد بیماران افزایش معناداری پیدا نکند.

باید تصمیمات دشواری اتخاد کنیم
اکرمی اشاره کرد: در این تجربه 5 ماهه حاصل از درگیری با بیماری، استان مرکزی در حوزه بهداشت و درمان جانانه عمل کرده و در سطح تصمیم سازی نیز ستاد استانی تصمیمات سخت و به موقعی اتخاذ نموده است. الان که کشور وارد فاز دوم بیماری شده و استان های مرزی وضعیت قرمز دارند، برخی استان های همسایه استان به مرز هشدار رسیده اند، پس باید تصمیمات دشواری اتخاد نماییم.
وی با تاکید بر اینکه همکاری مردم کمک خواهدنمود که استان مرکزی از موج دوم هم سرافرازانه بیرون رود و مشکلات کمتری را تجربه کند، اضافه کرد: آخرین تمهیدات بهداشتی برای مقابله علمی با این بیماری این است که مردم تا حد امکان از ترددهای غیرضروری به شدت پرهیز کنند و به هر میزانی که این رفت و آمدهای غیرالزامی کم شود، اگر اینگونه رفتار نماییم به سلامت جامعه کمک کرده ایم، اما اگر امکان کاهش این ترددها وجود نداشته باشد، باید برای حضور در جامعه و اماکن عمومی حتما پروتکل های بهداشتی رعایت شوند.
اکرمی اظهار نمود: از 15 تیرماه استفاده از ماسک الزامی شده و شهروندان باید حتما در اماکن عمومی ماسک بزنند، همین طور باید فاصله فیزیکی در مراوادات اجتماعی رعایت شود و در کنار این عوامل باید بهداشت عمومی را رعایت کرد که اگر این چهار فاکتور به دقت رعایت شود جای هیچ نگرانی نیست و به خوبی می توان بیماری را در استان مدیریت کرد.
وی با اعلان اینکه در شرایط کنونی برای هیچ شهری در استان موضوع ممنوعیت و محدودیت تردد را در نظر نگرفته ایم، اظهار داشت: امیدواریم با چهار فاکتور مذکور بتوانیم شرایط را مدیریت نماییم و مردم نیز الزامات را رعایت نمایند، اما چنانچه به وضعیت هشدار یا قرمز برسیم یقینا محدودیت و حتی تعطیلی ها به صورت فراگیر اعمال خواهد شد، پس مردم باید این سفارش ها و پروتکل های بهداشتی رعایت نمایند تا مجبور به اعمال چنین محدودیت هایی نشویم.

برای برگزاری عروسی مجوز بگیرید
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی درباب برگزاری مراسم های مختلف پر جمعیت به ویژه عروسی ها بیان کرد: برای عروسی ها محدودیت اعمال شده است بطوریکه برای برگزاری تمام عروسی ها در شهرها و روستاهای استان باید حتما از مراجع ذیربط مجوز دریافت شود و افراد به هنگام مراجعه برای ستاندن مجوز ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می شوند که اگر در مراسم رعایت نشود حتما برخورد صورت می گیرد، در مجموع در برگزاری چنین مراسماتی باید شرایط خطیر جامعه در نظر گرفته شود و برگزارکنندگان، سلامت خود و خانواده هایشان را در معرض خطر قرار ندهند.
وی با تاکید بر استفاده همگانی از ماسک، اظهار نمود: باتوجه به الزامی شدن استفاده از ماسک، سازمان صمت و اداره کل تعزیرات حکومتی بر قیمت ها نظارت دارند و تمهیدات لازم برای به راه افتادن بازار سیاه، بوسیله افزایش نظارت ها در نظر گرفته شده است، اما به جهت اینکه کمبود ایجاد نشود مراکز جهادی تولید ماسک مجدد فعالیت خودرا آغاز نموده اند و کارخانجاتی که در حوزه تولید ماسک فعال می باشند، سهمیه ای را برای استان در نظر گرفته اند که امیدواریم با این تمهیدات با کمبود ماسک مواجه نشویم. بنظر می رسد باتوجه به شرایط فعلی مردم می توانند مبادرت به تهیه ماسک های خانگی قابل شست و شو کنند.

پیگیری تامین واکسن آنفلوانزا
اکرمی با اعلان اینکه معین نیست تا چه زمانی با این بیماری درگیر باشیم، اضافه کرد: بگفته کارشناسان امر احتمال افزایش شیوع ویروس کرونا در پاییز وجود دارد و از سویی در فصل سرد سال با آنفلوآنزا نیز روبرو می باشیم، به همین دلیل برای تهیه واکسن آنفلوانزا ستاد پدافند زیستی استان تمهیدات لازم را در نظر گرفته است و دانشگاه علوم پزشکی بوسیله وزارت بهداشت در حال پیگیری موضوع است چونکه در سطح ملی برای تهیه و توزیع واکسن تصمیم گیری می شود و سایر موارد مانند تامین کادر درمان و تجهیز بیمارستان ها نیز مد نظر گرفته شده است، اما مهمترین تمهید کارساز در این شرایط رعایت و همراهی مردم و رعایت پروتکل ها و الزامات بهداشتی است.
وی اشاره کرد: اگر مردم همراهی کنند جای نگرانی وجود ندارد و امکانات پاسخگوی نیاز خواهد بود، اما اگر با پیک روبرو شویم و حجم بیماران بدحال افزایش یابد نگرانی ها تشدید می شود، بنا بر این مردم باید رعایت نمایند تا حداقل شمار بیماران بدحال کم شود.

اعمال محدودیت در برگزاری مراسمات اعیاد و محرم در صورت ضرورت
اکرمی درباب مناسبت های و تعطیلات پیش رو و ماه محرم که برگزاری مراسم های شلوغ و پرجمعیت را رقم می زند، اظهار نمود: بهترین عیدی که هر انسان مسلمان می تواند به دیگری بدهد، سلامتی است، بنا بر این مردم در مراسم های شلوغ کمتر حاضر شوند، تصمیم بر این است که محدودیت اعمال نشود، اما اگر حس گردد که مراسم ها سلامت جامعه را به خطر می اندازد، بلافاصله محدودیت اعمال خواهد شد، بنا بر این امیدواریم با رعایت مردم نیازی با اقدامات قهرآمیز نباشد.
معاون استاندار مرکزی اضافه کرد: مردم استان مرکزی باید باور داشته باشند که همچنان با بیماری درگیر هستیم و اگر مردم این نکته بدیهی را بپذیرند حتما رفتارشان مطابق با پذیرش این نکته است بنا بر این باید استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و فاصله اجتماعی را بعنوان گردنگیر در مواجهه و زندگی با کرونا مدنظر داشته باشند و اساسا در این شرایط بیماری را شکست خواهیم داد.

بهترین نسخه برای کووید 19
وی اشاره کرد: مردم به هیچ عنوان نباید عادی انگاری کنند، همچنان در مرحله خطر هستیم، بیماری ضعیف نشده و تا زمانی که کارشناسان بهداشتی شرایط را عادی اعلام نکرده اند همچنان در وضعیت غیرعادی هستیم و برای مدیریت این شرایط غیرعادی همراهی و رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم بهترین و اثربخش ترین نسخه است.1399/04/18
14:22:09
5.0 / 5
2327
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج