در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

معضل داروهای خانگی بدون مصرف!

معضل داروهای خانگی بدون مصرف!

به گزارش اعصاب سنج رییس داروخانه ۱۳ آبان درباره نحوه امحاء داروهای تاریخ مصرف گذشته ای كه در منازل است، توضیحاتی عرضه داد.دكتر محمدرضا روئینی در گفت وگو با ایسنا، درباره نحوه امحاء داروهایی كه امكان دارد در منازل مردم بلااستفاده بوده و یا تاریخ مصرف شان بگذرد، اظهار داشت: این مورد مساله ای مهم می باشد كه باید برایش فكری كرد.

وی اضافه كرد: البته داروخانه ها به درستی مجاز نیستند كه دارویی را از مردم پس بگیرند؛ چونكه داروخانه ها در مقابل آنچه كه به مردم عرضه می دهند، مسوولند و اگر دارو را از منبع نامطمئنی بگیرند، امكان دارد مردم را با خطر مواجه كند. به هر حال امكان دارد شرایط نگهداری دارویی نامناسب بوده و یا اصالتش مورد تردید باشد. ازاین رو امكان دارد خطایی رخ دهد و بر این اساس، مجاز نیستند دارو را پس گرفته و دوباره به مردم عرضه كنند.

روئینی با اشاره به اینكه در عین حال متاسفانه هنوز برای نحوه امحاء داروهای بی مصرف یا تاریخ مصرف گذشته، فكر و تمهیدی اندیشیده نشده است، اظهار داشت: حتما باید در این باره فكر كرد؛ چراكه حتی دارویی مانند استامینوفن هم تركیباتی مضر دارد و بنابراین خطرناك می باشد كه آنرا وارد زباله یا فاضلاب نماییم. چونكه در این صورت خود این دارو بیماری زا خواهد بود.

رییس داروخانه ۱۳ آبان افزود: گمان نمی كنم كه هم اكنون مركزی وجود داشته باشد كه امحاء این داروها را تقبل كند. البته برای امحاء داروهای تاریخ مصرف گذشته در داروخانه ها، مراكزی در دانشگاه های علوم پزشكی وجود دارد. بر این اساس این مراكز دانشگاهی، داروها و مواد شیمیایی را از داروخانه ها می گیرند و به مراكز طرف قرارداد وزارت بهداشت می دهند تا داروها را به صورت صحیح امحاء كنند، اما عموم به این مراكز دسترسی ندارند.

روئینی تصریح كرد: باید توجه كرد كه امكان دارد دارویی كه دور ریخته می شود، باردیگر مورد استفاده قرار گیرد و یا وارد چرخه طبیعت شود كه این اتفاق بسیار خطرناك می باشد. ازاین رو حتما باید تمهیدی برای امحاء درست داروهای تاریخ مصرف گذشته مردم پیش بینی شود.
1397/10/05
13:56:36
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج