نایب رئیس كمیته ملی پیشگیری و مدیریت بیماری های غیر واگیر:

۱۲ درصد شكستگی های خاورمیانه در ایران رخ می دهد

۱۲ درصد شكستگی های خاورمیانه در ایران رخ می دهد

به گزارش اعصاب سنج نایب رییس كمیته ملی پیشگیری و مدیریت بیماری های غیرواگیر، اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است كه ۱۲ درصد شكستگی های خاورمیانه در ایران رخ می دهد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، باقر لاریجانی، در جلسه شبکه ملی تحقیقات استئوپروز کشور، با اشاره به تقابل بین بیماری کووید ۱۹ و بیماری های غیر واگیر، اضافه کرد: آمارها نشان داده اند که در افرادی که گرفتار ریسک شاخص های بیماری های غیر واگیر هستند، نوع شدیدتر بیماری کووید -۱۹ را تجربه خواهند کرد. وی خاطرنشان کرد: مطالعه جدید آیموس داده های ارزشمندی را در مورد کشور فراهم می آورد که متأسفانه پاندمی کووید ۱۹ مشکلاتی را در عملیاتی کردن این مطالعه بوجود آورده است که امیدواریم هر چه سریع تر این مطالعه از سر گرفته شود.
وی بیماری استئوپروز را یکی از معضلات جدی بهداشت عمومی کشور خواند که در سطح منطقه و دنیا هم بار ناشی از این بیماری خاموش در خور توجه است. لاریجانی در ادامه به همکاری پژوهشگاه با بنیاد بین المللی پوکی استخوان اشاره کردند و گفتند: این مرکز تنها مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در منطقه EMRO است که متمرکز بر استئوپروز است.
نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: طبق گزارش های جهانی، یک دهم از زنان بالای ۶۰ سال و دو سوم زنان بالای ۹۰ سال درگیر پوکی استخوان هستند. وی بر ضرورت برنامه ریزی وسیع برای پایش سنجش تراکم استخوان تصریح کرد و افزود: بر مبنای مطالعات ۱۰ درصد افزایش BMD در سنین پیش از یائسگی می تواند ۱۳ سال وقوع استئوپروز را به تعویق بیندازد. لاریجانی با اشاره به اینکه سالانه ۹ میلیون شکستگی در سرتاسر جهان رخ می دهد، تصریح کرد: هر ۳ ثانیه ۱ نفر در جهان شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند و ۱ زن از هر ۳ زن و ۱ مرد از هر ۵ مرد بالای ۵۰ سال گرفتار شکستگی می شوند. وی افزود: ۸۰ درصد افرادی که در معرض شکستگی هستند به شکلی شکستگی را تجربه کرده اند، اما متأسفانه پس از درمان شکستگی مورد پیگیری از نظر پوکی استخوان قرار نگرفته اند. لاریجانی با اشاره به اینکه پیشبینی می شود تا سال ۲۰۵۰ میزان شکستگی مخصوصاً در ناحیه لگن در مردان سه برابر افزایش یابد افزود: باآنکه ۶۱ درصد از شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در زنان رخ می دهد، اما مردان هم در معرض خطر قرار دارند. وی ادامه داد: با عنایت به این که شکستگی استقلال بیمار را با اختلال مواجه می کند، هزینه های بسیاری هم بر فرد و هم بر سیستم بهداشت و درمان وارد می شود طوری که تا سال ۲۰۳۰ هزینه ناشی از بیماری پوکی استخوان ۲۷ درصد افزایش خواهد یافت. لاریجانی در ادامه به وضعیت نامطلوب نمایه توده استخوانی در جمعیت خاورمیانه اشاره نمود و خاطرنشان کرد: شکستگی های لگن در جمعیت ساکن در این منطقه ۲ الی ۳ برابر میانگین دنیا است و متأسفانه کشور ما هم با عنایت به قرار گرفتن در چنین جغرافیایی از این شرایط مستثنی نیست، به صورتی که ۱۲ درصد شکستگی های خاورمیانه در ایران رخ می دهد و ایران ۸۵/. درصد از بار جهانی شکستگی لگن را به خود مختص کرده است. وی ادامه داد: در همین راستا پژوهشگاه علوم غدد هم نگاه نظام مندی برای مدیریت این بیماری در اختیار گرفته و همزمان با مراکز پیشگام جهانی در این حوزه در حال فعالیت است. دکتر لاریجانی به اهمیت افزایش آگاهی عمومی و مراقبت های بعد شکستگی اشاره نمود.


منبع:

1399/05/30
11:15:57
5.0 / 5
2065
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج