عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل:

سكته مغزی در كشور ما ۱۰ سال كمتر از میانگین جهانی است

سكته مغزی در كشور ما ۱۰ سال كمتر از میانگین جهانی است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اظهار داشت: در ایران میانگین سنی بروز سكته مغزی ده سال كمتر از میانگین جهانی بوده و این نگرانی بزرگی در حوزه سلامت است.


ابوالفضل عطالو به مناسبت «روز جهانی پیش گیری از سکته مغزی» در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه سکته مغزی بعد از بیماری های قلبی و سرطان عامل سوم مرگ و میر در جهان است اظهار نمود: در رتبه بندی بین کشورهای جهان ایران در جایگاه ۹۰ قرار دارد که هشدار و زنگ خطری برای توجه هرچه بیشتر به عوامل بروز سکته مغزی و راه های پیش گیری از آن است. وی از بروز سالانه ۱۶ میلیون سکته مغزی با مرگ و میر بالای شش میلیون نفر در جهان آگاهی داد و اظهار داشت: متأسفانه خطر سکته مغزی در کمین افراد میانسالان بوده و میانگین سنی بروز سکته مغزی در کشور ۱۰ سال از میانگین جهانی کمتر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اشاره کرد: سکته مغزی یک حادثه عروقی در مغز است که به دنبال اختلال در خون رسانی و لطمه دیدگی بافت های مغز ایجاد می شود و عوامل مختلفی شامل کم تحرکی و چاقی، دیابت، چربی و فشارخون بالا، بیماری های قلبی و مصرف مشروبات الکلی، استعمال مواد مخدر و سیگار در بروز آن دخیل است. عطالو افزود: سالانه هشتصد تا هزار نفر در اردبیل گرفتار سکته مغزی می شوند که شایع ترین و بیشترین نوع سکته «ایسکمیک» یا انسدادی که به دنبال لخته شدن خون در رگ های مغز اتفاق می افتد. ارتقای سلامت جامعه در گرو افزایش آگاهی مردم از بیماری ها است متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه خون ریزی در مغز یا سکته های گذرا نوع دیگری از سکته های مغزی هستند اظهار داشت: این نوع از سکته های مغزی باتوجه به نوع و شدت آن با داروهای تی. پی.آ و یا به صورت «مکانیکال» تحت درمان قرار می گیرند. وی با تاکید بر اینکه زمان، یکی از شاخصهای مهم در تشخیص سکته های مغزی و درمان است، اظهار نمود: ارتقای سلامت جامعه در گرو افزایش آگاهی و دانش مردم از بیماری ها بوده و آگاهی و آشنایی با علایم سکته های مغزی نیز می تواند نقش بسزایی در کاهش عوارض و لطمه های بعد از سکته ایفا کند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اعلان اینکه بروز سکته مغزی در افراد با علایم مختلفی همچون حرکتی و حسی هم راه است اضافه کرد: از این علایم می توان به فلج، سستی یک طرف بدن، «گزگز» و یا «مور مور» شدن دست و پا، سستی صورت، سرگیجه، دو بینی، عدم حفظ تعادل، عدم تشخیص چهره، لکنت زبان، عدم توانایی در ادای کلمات و تشنج اشاره نمود.
عطالو عدم توازن در صورت، ضعف عملکرد در دست، اختلال در صحبت کردن و عدم تعادل و اختلال دید از شایع ترین علایم سکته مغزی عنوان نمود و اظهار داشت: تشخیص و اقدام با تجویز داروهای مؤثر در زمان کمتر از سه ساعت می تواند در کاهش لطمه و عوارض سکته مغزی و بهبودی بیمار نقش چشم گیری داشته باشد. متخصص مغز و اعصاب در آخر اشاره کرد: کنترل عوامل خطر همچون کم تحرکی، رژیم غدایی نامناسب، فشار خون، قند خون و استعمال مواد مخدر و سیگار می تواند در پیش گیری از بروز سکته های مغزی مؤثر باشد.

1399/08/08
19:50:45
5.0 / 5
1749
تگهای خبر: اعصاب , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج