نتیجه گرمایش جهان؛

افزایش دو برابری شمار افرادی كه از خشكسالی رنج می برند

افزایش دو برابری شمار افرادی كه از خشكسالی رنج می برند

به گزارش اعصاب سنج تحقیقات نشان می دهد در اواخر قرن بیست و یکم، مساحت زمین و جمعیتی که با خشکسالی شدید روبرو هستند می تواند بیشتر از دو برابر افزایش یابد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، مطالعات محققان دانشگاه ایالتی میشیگان نشان داده است جمعیت تحت تاثیر خشکسالی جهان افزایش خواهد یافت و از ۳ درصد در طول سالهای ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۵ به ۷ تا ۸ درصد در اواخر قرن ۲۱ خواهد رسید.
«فرشید فلفلانی»، عضو تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «اگر سطح گرمایش جهانی از متوسط به بالا ادامه داشته و مدیریت آب در وضعیت فعلی خود ادامه یابد، افراد بیشتری از خشکسالی شدید رنج می برند. مناطقی از نیمکره جنوبی که هم اکنون گرفتار کمبود شدید آب هستند، به صورت نامتناسبی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. این افزایش کمبود آب بر امنیت غذایی تاثیر می گذارد و مهاجرت و درگیری انسان را تشدید می کند.»
طبق پیشبینی تیم تحقیقات، کاهش زیادی در ذخیره آب طبیعی زمین در دو سوم جهان اتفاق افتاده که ناشی از تغییرات آب و هوایی است.
وی در ادامه می افزاید: «یافته های ما نگران کننده است. تا به امروز هیچ تحقیقی بررسی نکرده است که چگونه تغییرات آب و هوایی بر ذخیره آب زمین در سطح جهان تاثیر می گذارد. مطالعه ما نخستین تصویر جامع از چگونگی تاثیر گرمایش کره زمین و تغییرات اجتماعی-اقتصادی بر ذخیره آب های زمینی و معنای آن برای خشکسالی تا آخر قرن است.»
فلفلانی اظهار داشت: «ما به نتایج خود اطمینان زیادی داریم چونکه از ده ها مدل استفاده کردیم و آنها در مورد تغییرات پیشبینی شده همسو و هماهنگ بودند.»
محققان بر مدیریت و تعدیل منابع آب بهتر برای پیشگیری از عواقب اقتصادی - اجتماعی بالقوه فاجعه بار کمبود آب در سرتاسر جهان تاکید دارند.


منبع:

1399/10/26
12:23:07
0.0 / 5
1084
تگهای خبر: پیشگیری , دانشگاه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج