یافته محققان استرالیایی؛

شناسایی علامت اخطار دهنده اولیه در پیشبینی بیماری قلبی

شناسایی علامت اخطار دهنده اولیه در پیشبینی بیماری قلبی

به گزارش اعصاب سنج یک مطالعه جدید نشان داده است که تجمع کلسیم در شریان اصلی خارج از قلب می تواند پیشبینی کننده حمله قلبی یا سکته مغزی در آینده باشد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، نتایج این تحقیق می تواند به پزشکان کمک نماید سال ها پیش از بروز علایم، افراد در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی را شناسایی کنند.
تیم بین المللی محققان با ارزیابی ۵۲ مطالعه قبلی دریافتند افرادی که دارای کلسیفیکاسیون آئورت شکمی هستند، خطر بروز بیماری قلبی عروقی در آنها در آینده دو تا چهار برابر بیشتر است.
این مطالعه همینطور نشان داد که هر چه کلسیم موجود در دیواره رگ های خونی بیشتر باشد، خطر بروز مشکلات قلبی عروقی در آینده بیشتر خواهد بود و افرادی که همزمان مبتلا به کلسیفیکاسیون آئورت شکمی و بیماری مزمن کلیه هستند، حتی بیشتر از افراد مبتلا به کلسیفیکاسیون آئورت شکمی در معرض خطر قرار دارند.
کلسیم می تواند در دیواره رگ های خونی جمع شده و رگ ها را سخت کند، مانع از خون رسانی شده و یا سبب پارگی پلاک شود، که دلیل اصلی حملات قلبی و مغزی است.
از عوامل مؤثر در کلسیفیکاسیون شریان می توان به رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی بی تحرک، سیگار کشیدن و ژنتیک اشاره نمود.
«جوش لوئیس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ادیت کووان استرالیا، در اینباره می گوید: «بیماری قلبی یک قاتل خاموش است چونکه خیلی از افراد نمی دانند که در معرض خطر هستند یا علایم اخطار دهنده اولیه مانند کلسیفیکاسیون شریان شکمی یا عروق کرونر را دارند.»
وی در ادامه می افزاید: «آئورت شکمی یکی از نخستین مکان های تجمع کلسیم در رگ ها، حتی پیش از قلب، است. اگر این مورد را سریع تشخیص دهیم می توانیم با تغییر در سبک زندگی و تجویز دارو به توقف روند پیشرفت بیماری کمک نماییم.»


منبع:

1399/10/28
17:40:39
0.0 / 5
1533
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج