وزیر بهداشت خبر داد

افزایش واکسیناسیون کرونا به ۲ میلیون دز در روز

افزایش واکسیناسیون کرونا به ۲ میلیون دز در روز

به گزارش اعصاب سنج وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات انجام شده جهت تامین واکسن کافی در کشور و همین طور تاکید بر دایر شدن دانشگاه ها از 15مهرماه و حضور اساتید، در عین حال اظهار داشت: تلاش ما این است که روزانه یک و نیم تا دو میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شود و از مرگ و میرهای بیشتر و بروز موجهای بعدی بیماری پیشگیری شود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت امروز در حاشیه جلسه مشترک با اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایران، از روند واکسیناسیون دانشجویان این دانشگاه بازدید کرد.
به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه این بازدید گفت: روند واکسیناسیون عمومی در کشور شتاب می گیرد و تلاش ما این است که روزانه یک و نیم تا دو میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شود و از مرگ و میرهای بیشتر مردم، پیشگیری شود و با تسریع واکسیناسیون می توان از موج های بعدی بیماری کرونا در کشور جلوگیری کرد.

وی اضافه کرد: هیچ محدودیتی در تخصیص واکسن کرونا به دانشگاه های علوم پزشکی نداریم اما نمی خواهیم که واکسن ها دپو و ذخیره شود. هر قدر که دانشگاه ها دراین زمینه کار کنند و واکسیناسیون را به شکل کسترده تری انجام دهند، به آنها واکسن می دهیم بدین سبب سرعت توزیع واکسن بستگی به سرعت تزریق آن در دانشگاه های علوم پزشکی دارد. خوشبختانه در ایام اخیر مقدار قابل توجهی واکسن به کشور وارد شده و مقدار فراوانی واکسن در اختیار ما است و تلاش ما این است که واکسیناسیون به سرعت انجام و از مرگ و میرهای بیشتر جلوگیری شود.مشکلی برای تامین دُز دوم واکسن های تزریق شده وجود ندارد چون مقدار واکسن تامین شده، پاسخگوی تزریق برای دُز دوم نیز است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: متاسفانه کرونا صدمات زیادی به همه حوزه ها همچون آموزش وارد کرد و آموزش به شکل مجازی خصوصاً در رشته هایی که نیاز به کار عملی دارد، دشوار است. رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور تاکید دارند که دانشگاه ها سریعا بازگشایی شوند و لازمه بازگشایی دانشگاه ها، واکسیناسیون اساتید و دانشجویان است. حدودا بخش عمده واکسیناسیون اساتید انجام شده و از امروز واکسیناسیون دانشجویان نیز در کشور شروع شده و هیچ محدودیتی دراین زمینه نداریم. تمام مراکز ما، دانشجویان را واکسینه می کنند و دُز دوم آنها نیز یک ماه آتی قابل تزریق است و بازگشایی دانشگاه ها را در اواسط مهرماه خواهیم داشت.

عین اللهی اشاره کرد: دانشجویان برای حضور در دانشگاه ها باید واکسینه شوند و کارت واکسن داشته باشند. برنامه ما این است که محدودیت ها همچون محدودیت های سفر و زیارت و... را با انجام واکسیناسیون به تدریج، برداریم البته همچنان باید شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت و از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده گردد اما با واکسیناسیون اصناف، می توان محدودیت های مشاغل را برداشت تا شاهد شکوفایی وضعیت اقتصادی، رفاهی و اجتماعی مردم باشیم.

وی تصریح کرد: همه واکسن های تزریق شده به دانشجویان در سامانه های وزارت بهداشت ثبت می شود و دانشجویان با داشتن کارت دانشجویی می توانند واکسینه شوند البته به سرعت، محدودیت های سنی در تزریق واکسن کرونا را بر می داریم که جزئیات آن بوسیله معاونت بهداشت وزارت بهداشت به اطلاع عموم می رسد.

وزیر بهداشت اشاره کرد: از ۱۵ مهرماه کلاس های دانشگاه ها باید دایر شود و اساتید باید در دانشگاه ها حاضر شوند. حضور فراگیران و دانشجویان می توانند متفاوت باشد. بعنوان نمونه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که تعداد دانشجویان زیاد نیست، ممکنست تمام دانشجویان بتوانند در کلاس ها حاضر شوند اما در بعضی رشته ها و مقاطع که تعداد دانشجویان زیاد است، دانشگاه ها می توانند بصورت ترکیبی، کلاس ها را برپا کنند که تعدادی بصورت حضوری و تعدادی نیز بصورت مجازی، در کلاس شرکتها کنند.

عین اللهی اظهار داشت: دانشجویان برمبنای قرنطینه هوشمند، اگر بخواهند بصورت حضوری در کلاس های دانشگاه ها، حضور داشته باشند باید کارت واکسن داشته باشند. علاوه بر مراکز واکسیناسیون، هر دانشگاه، ارگان و نهادی که اعلام داوطلبی برای واکسیناسیون کند، به آنها اجازه می دهیم بدین سبب دانشگاه ها هم می توانند در این امر و در امتداد واکسیناسیون دانشجویان کمک کنند.

وی تصریح کرد: در بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کردیم که تمام کارکنان وزارت بهداشت می توانند بصورت داوطلبانه در واکسیناسیون مشارکت کنند و این امر فقط محدود به کارکنان حوزه بهداشت نیست بلکه تمامی پرستاران، ماماها، پزشکان و سایر نیروها نیز می توانند در این حرکت جهادی کمک کنند. ما در کنار کوشش های باارزش مدافعان سلامت، کمک به واکسیناسیون عمومی در کشور را مجاهدت می دانیم و همه مجاهدین واکسیناسیون می توانند داوطلبانه در این حرکت جهادی و انسان دوستانه مشارکت کنند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: همیشه شاهد حرکت های جهادی همچون کمک به مناطق محروم بصورت داوطلبانه بوده ایم و امروز از همه گروه های جهادی درخواست داریم که در مجاهدت واکسیناسیون مشارکت کنند تا به سرعت واکسیناسیون در کشور صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکی ایران، ۲۰۰ نفر از اعضای هیات علمی بعنوان همیاران واکسن، ثبت نام کرده اند که آنها را ساماندهی کرده ایم تا واکسیناسیون اساتید، دانشجویان و خانواده سیستم سلامت را انجام دهند و در ادامه نیز بصورت بازرس و نیز واکسیناتور در مراکز واکسیناسیون به کار گرفته شوند. با یک نرم افزار، این ۲۰۰ نفر عضو هیات علمی را ساماندهی کرده ایم و امیدواریم که این تعداد به کل یک هزار عضو هیات علمی دانشگاه برسد.

دکتر جلیل کوهپایه زاده افزود: علاوه بر این، ۴۰۰ نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران برای مساعدت با واکسیناسیون، اعلام آمادگی کرده اند.
عین اللهی در حاشیه جلسه با رئیس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی ایران در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه در این روزها که همه دل ها متوجه امام حسین(ع) است و مردم حاجات خودرا از ایشان می خواهند ما هم از اباعبدالله می خواهیم که ان شاالله کمک کنند تا مشکلات مردم به ویژه در زمینه سلامت رفع گردد، اظهار داشت: متاسفانه امروزه شاهد یک فاجعه هستیم و روزانه بیش از ۶۰۰ نفر از هموطنان عزیز ما به علت مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست می دهند و خانواده های عزیزی داغدار می شوند و این مساله برای من و همکارانم یک واقعه تلخ است.

وی افزود: همه تلاش ما این است که بتوانیم از این بحران نجات پیدا نماییم، همپای تمام مردم و بیماران عزیز، همه کادر سلامت شبانه روزی برای ارائه خدمات در تلاش هستند و تمام امکانات وزارت بهداشت هم برای مهار بیماری بسیج شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا در اولین مرحله بیماری خودرا به خوبی نشان نمی دهد و علائمی همچون سرماخوردگی دارد، اشاره کرد: من کرونا را به یک زلزله یا سیل تشبیه می کنم، هنگام وقوع زلزله ممکنست تلفاتی ایجاد نشود. یا مشخص نباشد اما پس از آن خسارت هایی که به بار آمده خودرا نشان میدهد.

عین اللهی اشاره کرد: زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می شود در بعضی افراد تمام سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند. ممکنست ویروس از بین برود اما عوارض پس از عفونت ویروس همراه فرد خواهد بود. حالا بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند به عوارض پس از بیماری ویروسی گرفتار شده اند.

وی با اعلان اینکه فروکش کردن این بیماری حداقل چند هفته زمان لازم دارد، توضیح داد: ما تا امروز از کلمه مدافعان سلامت استفاده می کردیم اما امروز از لفظ دیگری بعنوان مجاهدین واکسیناسیون در کنار آن استفاده خواهم کرد؛ واکسیناسیون یکی از راهکارهای بزرگی است که می تواند همه گیری کرونا را کنترل کند. در تحقیقاتی که در دنیا انجام شده و ما هم در تجربیات خود کسب کرده ایم این مساله مشهود است که واکسیناسیون به سرعت از خیلی از موارد مرگ و میر جلوگیری خواهدنمود.

عین اللهی اضافه کرد: هرجایی از دنیا که واکسیناسیون انجام شده است، میزان مرگ و میر کم شده است. افرادی که واکسن تزریق می کنند به بیماری مبتلا می شوند اما در بیشتر موارد شدت بیماری کاسته می شود، بدین سبب راهبرد اصلی وزارت بهداشت برای کنترل بیماری واکسیناسیون است.

وی با اعلان اینکه متاسفانه وقتی که دولت را تحویل گرفتیم با کمبود واکسن مواجه شدیم، اظهار داشت: در همین راستا رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزرای ذیربط و وزارت بهداشت با تلاشی شبانه روزی برای تامین واکسن اقدام نمودند و امروز این مژده را می دهم که واکسن به مقدار کافی وارد کشور شده و واردات همچنان ادامه دارد.

وزیر بهداشت اشاره کرد: ان شاءالله تا یکی دو ماهی که تا شروع موج بعدی مانده است، بتوانیم تعداد زیادی از افراد را واکسینه نماییم و برای این امر از مردم عزیز و همه ارگان هایی که همیشه در صحنه بوده اند، کمک می خواهیم تا به ما یاری برسانند.

عین اللهی افزود: در بعضی استانها حرکت های انقلابی و جهادی انجام شده است؛ بطور مثال در اهواز حسینیه ای را انجام واکسیناسیون بیست و چهار ساعته اختصاص داده بودند؛ هرکه می تواند با قرار دادن فضا و نیروی انسانی به وزارت بهداشت کمک نماید. ما از همه نهادها همچون سپاه، ارتش، هلال احمر و آموزش و پرورش طلب یاری داریم.

وی با اعلان اینکه صف های طولانی واکسن که این روزها به دلیلهای گوناگون شاهد می باشیم، باید جمع شوند، اظهار داشت: باید شرایط به شکلی شود که ما منتظر مردم بمانیم تا برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند، احترام و کرامت مردم باید حفظ شود که این امر با همراهی همه محقق خواهد شد.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که پس از انجام واکسیناسیون، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و عدم حضور در تجمعات باید همیشه مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: ما پس از انجام واکسیناسیون بحث قرنطینه هوشمند را اجرائی خواهیم کرد.

دکتر عین اللهی افزود: ان شاءالله برنامه داریم محدودیت هایی که برای کرونا در کشور به وجود آمد را لغو نماییم و افرادی که واکسن تزریق کرده باشند بتوانند تردد کنند.

وی با اشاره به این که ما در کشور سابقه بسیار خوبی در امر واکسیناسیون های وسیع داریم، عنوان کرد: فلج اطفال در کشور ما بسیار شایع بود که با انجام واکسیناسیون توانستیم بیماری را کنترل نماییم. در مورد سرخک نیز این تجربه موفق را داریم.

وزیر بهداشت در ادامه ضمن تشکر از رسانه ها به ویژه صدا و سیما در همراهی وزارت بهداشت در دوران شیوع کرونا، مطرح کرد: تقاضا داریم در امر واکسیناسیون که کاری جهادی و انقلابی است رسانه ها کماکان همراه ما باشند تا بتوانیم همه سازمان و بخش ها را در این امر دخیل نماییم.

دکتر عین اللهی به اعتبارات تخصیص یافته در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: از آنجا که اولویت نخست دولت واکسیناسیون است، خوشبختانه اعتبارات لازم در نظر گرفته شده که سبب شده واکسن به میزان کافی وارد شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که امروزه واکسیناسیون یک امر جهادی و فی سبیل الله است، گفت: قرارگاه واکسیناسیون بصورت بیست و چهار ساعته در وزارت بهداشت تشکیل شده و بر میزان واکسیناسیون و فعالیت دانشگاه ها نظارت خواهدنمود. از آنجا که تصمیم نداریم واکسن دپو نماییم هر استانی که در امر واکسیناسیون بهتر عمل کند، واکسن بیشتری دریافت خواهدنمود.

وی در آخر به واکسیناسیون هوشمند اشاره و مطرح کرد: در تفاهم نامه ای که روز گذشته با وزارت گردشگری داشتیم، قرار شد واکسیناسون همه افرادی که در هتل ها و در قسمت های گردشگری مشغول هستند، صورت گیرد. همین طور واکسیناسیون همه والدین دانش آموزان بدون در نظر گرفتن رده سنی در اولویت قرار دارد، البته به دنبال تامین واکسن گروه های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال هم هستیم که اعلام خواهیم کرد.
منبع:

1400/06/15
21:36:30
5.0 / 5
361
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج