به مناسبت ۲۶ امین سالگرد یادواره قربانیان حوادث ترافیكی؛

حوادث ترافیکی نخستین علت فوت افراد ۵ تا ۲۹ سال

حوادث ترافیکی نخستین علت فوت افراد ۵ تا ۲۹ سال

به گزارش اعصاب سنج حوادث ترافیکی هشتمین علت مرگ و میر در دنیا است و سالانه ۱.۳ میلیون نفر به دنبال حوادث ترافیکی فوت می کنند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، آرزو دهقانی دانشجوی دکترای تخصصی سلامت در بلایا و فوریت ها، نوشت: حوادث ترافیکی هشتمین علت مرگ و میر در دنیا است و سالانه ۱.۳ میلیون نفر به دنبال حوادث ترافیکی فوت می کنند. نخستین علت مرگ و میر در افراد ۵ تا ۲۹ سال هم حوادث ترافیکی است. در ایران هم حوادث ترافیکی نخستین علت مصدومیت و نخستین علت سالهای از دست رفته به دلیل مرگ زودرس محسوب می شوند. بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی در سال ۱۳۹۹، ۱۵۳۹۶ نفر به علت حوادث ترافیکی کشته و ۲۷۶۷۷۱ نفر مصدوم شدند. نتایج ناشی از حوادث ترافیکی در ایران، بعنوان یک مشکل سلامت همگانی آشکار گردیده که روز به روز بر شدت و دامنه آن هم افزوده می شود. الگوی حوادث ترافیکی و اثرات آن به لحاظ مرگ و میر، مصدومیت و صدمه های اقتصادی در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه بسیار متفاوت می باشد، که ناشی از سیاست ها، وضعیت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و صنایع خودرو سازی و مهندسی راه ها است. مطالعات بسیاری به بررسی عوامل مؤثر بر حوادث ترافیکی پرداخته اند، عواملی همچون خواب آلودگی در حین رانندگی، جنسیت، استفاده نکردن از کمربند ایمنی، روز هفته، زمان سفر، جهت حرکت، سن و سرعت هنگام رانندگی از علل اصلی شناخته شده اند. سال جاری روز جهانی یادواره قربانیان حوادث جاده ای، به کاهش سرعت رانندگی توجه ویژه ای داشته است، چونکه علت اصلی حوادث جاده ای، سرعت وسایل نقلیه است. سرعت کمتر هم برای راننده و سرنشینان خودرو و هم برای عابرین پیاده امنیت بیشتری به همراه خواهد داشت. چونکه در سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت، احتمال زنده ماندن عابر پیاده ۹۹ درصد است در حالیکه در سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت، احتمال زنده مانده عابر ۸۰ درصد است. با اجرای سیاست خیابان های کم سرعت که مردم در آن زندگی، کار و تفریح می کنند، خیابان هایی امن، سالم و مناسب به منظور زندگی خواهیم داشت. پیش از رانندگی از ایمنی فنی خودرو خود اطمینان حاصل کنید (باتری، روغن موتور و ترمز، باد لاستیک، کارکرد ترمز، فرمان، چراغ و برف پاک کن و…). کمربند ایمنی خویش را ببندید. مطمئن شوید که دیگر سرنشینان هم کمربند ایمنی خویش را بسته اند. حتما پیش از رانندگی طولانی استراحت کافی داشته باشید. در صورت مصرف داروهایی که بر هوشیاری و سرعت واکنش در رانندگی تاثیر منفی دارند، از رانندگی خودداری نمائید. آینه ها را تنظیم کنید تا از دید مناسب برخوردار باشید.
از نشاندن کودکان روی زانو و در صندلی جلو خودداری کرده و حتما برای کودکان ۰ تا ۱۲ سال از صندلی ویژه استفاده کنید. موتورسواران و دوچرخه سواران حتما از کلاه ایمنی استفاده کنند. علاوه بر راننده موتورسیکلت سرنشین هم باید کلاه ایمنی داشته باشد. بر روی دوچرخه و موتورسیکلت، چراغ خطر، شبرنگ (در عقب، جلو و چرخ ها) استفاده کنید. از حمل بارهای خطرناک نظیر گاز، بنزین، نفت و سایر مواد سوختنی و شیمیایی با وسایل نقلیه بپرهیزید. جعبه کمک های اولیه، کپسول آتش نشانی، تجهیزات ایمنی ترافیک (مثلث احتیاط، چراغ قوه و…) به همراه داشته باشید. در حین رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید و با سرعت مطمئنه برانید. فاصله مناسب را از خودروی جلویی حفظ کنید تا زمان مناسب برای عکس العمل ناگهانی داشته باشید. (۲ ثانیه). حق تقدم را رعایت کنید. در صورت گذشتن از کنار موتورسواران و دوچرخه سواران سرعت خویش را کم کنید. به عابرین پیاده، موتورسواران و دوچرخه سواران توجه داشته باشید و در زمان رسیدن به گذرگاه عابر پیاده سرعت خویش را کم کنید. با دودست و صحیح رانندگی نمائید. از خوردن و آشامیدن، کشیدن سیگار، از، مشاجره و شوخی و…، به علت کاهش تمرکز در حین رانندگی خودداری کنید. هیچگاه به نوربالای خودرو های مقابل خیره نشوید بلکه حاشیه سمت راست یا خط سفید وسط جاده را نگاه کنید. در هنگام رانندگی در شب با سرعتی بین ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر و کمتر از سرعت روز حرکت کنید. در صورت بروز حوادث ترافیکی، اتومبیل خویش را در محلی امن و کاملاً بافاصله نسبت به محل حادثه پارک کنید و چراغ های خطر آنرا به حالت چشمک زن قرار دهید. حداقل به فاصله ۴۵ متر از محل حادثه در هر دو طرف آن، مثلث یا چراغ اخطار دهنده قرار دهید. بلافاصله با مرکز فوریت پلیس و اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. اگر بیشتر از یک مصدوم وجود دارد، ابتدا به آن هایی که امکان دارد صدمه های تهدیدکننده حیات (مثل سوختگی یا زخم شدید) داشته باشند، رسیدگی کنید. مصدوم را حرکت ندهید مگر وقتی که اساسا لزوم داشته باشد. در مورد هر مصدومی که در حوادث رانندگی صدمه دیده است، همیشه فرض کنید که صدمه گردن (نخاع ) وجود دارد و سر مصدوم را تا رسیدن نیروهای کمکی، با دست نگه دارید.


منبع:

1400/09/01
22:45:42
5.0 / 5
230
تگهای خبر: اورژانس , پزشكی , دارو , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج