یافته محقق ایرانی دانشگاه آمریكا؛

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان می کاهد

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان می کاهد

تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که واکسنی برای آن از سال 2006 در دسترس قرار گرفته است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، برمبنای یافته های اخیر، مرگ و میر و موارد سرطان دهانه رحم در میان زنان ۱۴ تا ۲۴ ساله بطور شایان توجهی کم شده است، خصوصاً در مقایسه با زنان ۲۵ تا ۳۹ ساله که واکسن در دوران کودکی برای آنها در دسترس نبوده است.
برای این مطالعه، پژوهشگران به رهبری «تارا طبیبی» از دانشکده پزشکی دانشگاه سنت لوئیس واشنگتن، موارد سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ (سال های پیش از تأیید تزریق واکسن) با افرادی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ مقایسه کردند.
محققان دریافتند از زمان ارائه واکسن به بازار، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم تا ۴۳ درصد و موارد ابتلاء به سرطان دهانه رحم در زنان بین ۱۵ تا ۲۴ سال ۳۸ درصد کم شده است.
در مقابل، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در زنان بین ۲۵ تا ۲۹ سال بطور متوسط حدود ۴ درصد بالا رفته و در زنان ۳۰ ساله حدود ۵ درصد کم شده است.
موارد ابتلاء در افراد بین ۲۵ تا ۲۹ سال ۱۶ درصد و برای افراد ۳۰ ساله ۸ درصد کم شد.
متخصصان سرطان انتظار دارند که با افزایش سن دخترانی که مقابل HPV واکسینه شده اند، موارد سرطان دهانه رحم و مرگ و میر کم شود.
کارشناسان امیدوارند مطالعاتی مانند این موارد والدین را تشویق کند تا فرزندان دختر خودرا مقابل HPV واکسینه کنند.


منبع:

1400/09/11
14:38:00
5.0 / 5
285
تگهای خبر: پزشكی , دانشگاه , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج