معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام كرد

صدور ۱۰۴۹ مجوز مرکز مراقبت در منزل

صدور ۱۰۴۹ مجوز مرکز مراقبت در منزل

به گزارش اعصاب سنج جلسه کارگروه پرستاری جامعه نگر با حضور معاون پرستاری وزیر بهداشت و رئیس کل سازمان نظام پرستاری برگزار گردید. در این جلسه بر تسهیل صدور مجوز مراکز مراقبت در منزل (هوم کِر)، سختگیری در پایش آنها، واگذاری نظارت به اتحادیه ها، ضرورت توسعه این مراکز با عنایت به افزایش سالمندی و بیماری های غیر واگیر و پشتیبانی از حقوق اقشار صدمه پذیر تاکید گردید.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، عباس عبادی - معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- در دهمین جلسه کارگروه پرستاری جامعه نگر، اظهار داشت: در جلسه گذشته کمیته علمی کرونا درباره نقش هوم کر در روزهای کرونا و تأثیر آن بر کاهش بستری ها بحث و بر این نکته تاکید شد که اگر سیستم کنترلی دقیقی بر فعالیت برخی پرستارنماها وجود نداشته باشد، مشکلاتی به وجود می آورد و مثل یک تیغ دو لبه به خود مراکز هوم کر صدمه می زند.
وی ادامه داد: نگاه هوم کر ارتقای سلامت مردم است. وظیفه آن فقط انجام یک سری خدمات مثل تزریقات نیست و جنبه علمی پرستاری نباید مغفول بماند. هر زمان پرستاران خدمات علمی عرضه کرده اند چون به زبان ساده بیان کرده اند، جایگاه علمی لازم را پیدا نکرده است ازاین رو باید جایگاه علمی خدمات پرستاری توجه داشته باشیم.
معاون پرستاری وزیر بهداشت اشاره کرد: در حوزه خدمات هوم کر و مراقبت در منزل باید پیش از این که نگاه درآمدزایی، کسب درآمد حلال و کارآفرینی داشته باشیم. بعنوان پیشتازان و پیشگامان هوم کر حتما وظیفه کار علمی کردن و وکیل مدافع بیمار بودن را انجام دهیم. این کار سبب حذف افراد غیرحرفه ای می شود.
وی افزود: حقیقت این است که سیاست وزارت بهداشت توسعه هوم کر است و تابحال ۱۰۴۹ مجوز دراین زمینه هم صادر شده و ۷۳۶ مورد آن فعال است ازاین رو حدود ۳۰۰ مرکز هوم کر ثبت شده اما فعالیت ندارند. امیدواریم تا چهار سال آینده تعداد مراکز هوم کر فعال به دو تا سه برابر برسد و بخشنامه این مراکز هم بازنگری می شود.
عبادی افزود: برای توسعه مراکز هوم کر و بهبود نظارت بر این آنها، راهبرد وزارت بهداشت کمک به تقویت اتحادیه ها و سندیکاهای در رابطه با هوم کر است. باید سندیکاهای هوم کر به سمت همگرایی حرکت کنند. اتحادیه ها باید افراد غیرمتخصص را شناسایی و آنها را معرفی کنند تا برخورد صورت بگیرد. این متخلفان باید از راه مراجع قانونی تنبیه شوند. هزینه این تخلفات باید بالا برود تا کسی جرئت ورود به مسائل تخصصی در حوزه خدمات پرستاری و هوم کر را نداشته باشند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه کرد: سیستم دولتی نمی تواند برای نظارت بر همه این مراکز ورود کند و اگر هم وارد این حوزه شود، خطر بروز فساد وجود دارد.
عبادی در ادامه اظهار داشت: در هر صورت راهبرد وزارت بهداشت توسعه مراکز هوم کر و واگذاری نظارت به اتحادیه ها و سندیکاهاست. فعالان این حوزه حتما برای اصلاح بخشنامه ها مشارکت کنند. منفعل نباشند. این همکاری به منافع مردم کمک می نماید. باید منافع بیماران و مردم در نظر گرفته شود، حاصل همه این کارها خیری است که به مردم می رسد.
وی افزود: باید از فناوری روز و از ظرفیت فضای مجازی و هوش مصنوعی استفاده نمائیم. به خدمات الکترونیک مراقبت در منزل و متاورس فکر کنید. برخی کشورها مثل امارات وزارت هوش مصنوعی به وجود آورده و اگر توجه نکنیم گرفتار عقب ماندگی می شویم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: در کنار هوم کر همزمان میتوان هلدینگ هایی ایجاد کرد باید به هاسپیس (مراقبت تسکینی) فکر نماییم. سالهای پیش رو آمار سالمندی و بیماری سرطان افزایش خواهد یافت. الان ۸ میلیون سالمند در کشور داریم که ۱.۵ میلیون نفر از آنها بیشتر از دو بیماری مزمن دارند ازاین رو در سالهای پیش رو باید از سالمندان مراقبت نماییم. به سبب تک فرزندی که در دهه ۷۰ و ۸۰ رخ داد سالمندان آینده تنها خواهند شد ازاین رو احتیاج به خدمات هوم کر افزایش خواهد یافت.
عبادی در ادامه اظهارکرد: برای ساماندهی مراکز هوم کر مجوزها را راحت صادر می نماییم و نظارت ها و کنترل ها را بسیار سختگیرانه انجام می دهیم. باید به مبحث تعارض منافع هم دقت نماییم. در زمینه پیش گیری از تضاد منافع در هوم کر سازمان نظام پرستاری و اتحادیه ها باید دقت و نقش کنترلی و سیاست گذاری را به صورت مشترک دنبال کنند.
وی ادامه داد: باید به ارزان سازی و کیفی سازی خدمات هوم کر توجه گردد. حمایت وزارت بهداشت از عرضه خدمات هوم کر وجود دارد و سال های آتی در حوزه پرستاری، عرصه توسعه خدمات مراقبت در منزل است به شرطی که به کیفی شدن خدمات و مراقبت از حقوق مردم توجه گردد.
معاون پرستاری افزود: بخشنامه مراکز هوم کر با نگاه به آینده قابل اصلاح است چون مدل عرضه خدمت درحال تغییر است و باید نگاه رو به جلو داشته باشیم. نگاه وزارت بهداشت تسهیل کردن مجوز، واگذاری پایش و نظارت به اتحادیه های غیر دولتی است و در معاونت پرستاری با همکاری نظام پرستاری برای واقعی کردن تعرفه های خدمات هوم کر و حمایت بیمه ای تلاش می شود.
وی ادامه داد: در مورد ایجاد هوم کر دولتی هم باید فکر شود، هر چند امکان دارد مخالفانی هم داشته باشد اما برخی مردم امکان استفاده از خدمات مراکز هوم کر خصوصی را ندارد و اگر مددکاری بیمارستان کمک نکند، حتی نمی توانند از بیمارستان ترخیص شوند اما به لحاظ حقوق شهروندی حق دارند از این خدمات استفاده کنند و لازم است با نگاه مثبت ایجاد این مراکز هم بررسی شود.
عبادی اشاره کرد: نگاه وزارت بهداشت تقویت بخش خصوصی است اما باتوجه به وضعیت اقشار کم درآمد باید به حقوق آنان هم دقت کنیم.
به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، حمیدرضا عزیزی - رئیس انجمن ملی پرستاری جامعه نگر هم در این نشست، اظهار داشت: توسعه پرستاری جامعه نگر یکی از اولویت های خدمات پرستاری در کشور و جزو اولویت های سازمان نظام پرستاری و معاونت پرستاری است و یکی از مسائل اساسی در بدنه پرستاری کشور شمرده می شود.
وی ادامه داد: خدمات پرستاری جامعه نگر در خدمات مراکز هوم کر خلاصه نمی گردد بلکه شبکه ای از خدمات کوتاه مدت، دراز مدت و در رابطه با جامعه است که می تواند توسعه پیدا کند و ظرفیت بزرگی برای توسعه نقش ها و خدمات پرستاری در سطح جامعه است.
عزیزی اضافه کرد: در این راستا باید ساختارهای جدیدی شکل بگیرد. ایجاد این کارگروه و بزودی ستاد هدایت آن در ساختمان جدید نظام پرستاری در همین راستاست و در سطح جامعه هم انجمن ملی پرستاران جامعه نگر و تشکل های دیگری شکل گرفته است.
رئیس انجمن ملی پرستاری جامعه نگر افزود: برای توسعه خدمات پرستاری جامعه نگر، دغدغه ها و مشکلاتی وجود دارد. باید به سمت فعال کردن این مراکز، توانمند کردن آنها، پوشش بیمه ای، عرضه خدمات سلامت دیجیتال و نظارت بر این مراکز و برخورد با مراکز غیرمجاز پیش برویم.
توجه به تکنولوژی های دیجیتال در توسعه خدمات پرستاری به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، در این جلسه، دکتر محمد میرزابیگی - رئیس کل سازمان نظام پرستاری - هم اظهار داشت: نخستین بار است که پنج نسل همزمان با هم زندگی می کنند. یک نسل سالمندان هستند که به خدمات پرستاری نیاز دارند. دو نسل مسلط بعدی نسل مدیریتی حاکم بر جامعه و نسل جوانان و نوجوانان هستند که منتقد و دارای شکاف نسلی زیاد هستند. بیشترین شکاف نسلی بر سر گذر جوامع از مباحث مدیریتی است که تحت عنوان نسل پنجم مدیریتی، بازاریابی و دانشگاه ها از آنها یاد می شود و در مجموع از سنت به سمت مدرنیته می رود.
وی ادامه داد: نسل چهار به پنج گرفتار چرخش شدید به سمت دیجیتالی شدن است. عرصه خدمت برای آنها به شدت دیجیتالی شده است بطوریکه این نسل با نسل پدران خود اشتراک فکری و فیزیکی کافی ندارند. این نسل به لحاظ خدمتی که می گیرد یا خدمتی که عرضه می کند، مدام از وسایل دیجیتال هوشمند استفاده می نماید.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: دنیا با بحث افزایش سن روبروست و به سبب رفاه زدگی بیماریهای غیرواگیر بالا رفته است. کووید ۱۹ هم نشان داد بیماریهای واگیر هم تمام شدنی نیست. این مسائل و نیازهایی ایجاد کرده و امکان پاسخگویی زیادی به وجود آورده است.
ایشان سپس اظهار داشت: در عرصه دنیای مجازی که گسترده تر از فضای مجازی است، خدمات پرستاری باید از نسل اول تا پنجم متناسب با نیازهای این نسل ها عرضه شود و عرصه هوم کر دراین زمینه موفق تر و مستقل تر خواهد بود و پرستاران در عرصه خدمت غیربیمارستانی می توانند انقلاب جدیدی ایجاد کنند.
میرزابیگی اضافه کرد: در این فضای جدید مراکز هوم کر و مراقبت در منزل باید بتوانند نیروهای جدید را در کنار خودشان داشته باشند و برای فعالیت در فضا و عرصه جدید آماده شوند تا باتوجه به نیازها و شرایط جدید ابتکار عمل را از دست ندهند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در این جلسه نمایندگان مراکز هوم کر و انجمن ملی پرستاری جامعه نگر بر ضرورت پوشش بیمه ای خدمات هوم کر، تقویت نظارت و پایش این مراکز و برخورد جدی با متخلفان و مراکز هوم کر غیرمجاز تاکید نمودند.
منبع:

1400/11/07
23:22:49
5.0 / 5
360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج