توصیه جدید محققان انگلیسی؛

چک کردن فشارخون باید از هر دو دست باشد

چک کردن فشارخون باید از هر دو دست باشد

به گزارش اعصاب سنج تحقیقات جدید نشان داده است که اندازه گیری فشار خون از هر دو بازو و استفاده از عدد بالاتر به جای استفاده از عدد خوانده شده از یک بازو، برای افراد مبتلا به فشارخون بالا دقیق تر است.به گزارش خ برنگار مهر به نقل از مدیسن نت، طبق این مطالعه، در حالیکه سفارش های فعلی به استفاده از خواندن عدد بازوی بالاتر نیاز دارند، قبلاً هیچ مدرکی در ادبیات علمی برای پشتیبانی از این عمل وجود نداشت.
«کریستوفر کلارک»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه اکستر انگلستان، می گوید: «اگر فقط فشار یک بازو گرفته شود، نمی توانید بدانید عدد فشار کدام بازو بالاتر است. و اگر فشار خون بالا نگیرید، نمی توانید آنرا درمان کنید. ما حالا می توانیم از پذیرش استفاده از خوانش بالاتر از هر دو بازو حمایت نماییم.»
اگر عدد سیستولیک- عدد بالایی- ۱۳۰ میلی متر جیوه یا بیشتر باشد، یا میزان دیاستولیک- عدد پایین- ۸۰ میلی متر جیوه یا بیشتر باشد، فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری های قلبی، حملات قلبی و سکته مغزی است.
در مطالعه جدید، محققان داده های پزشکی ۵۳، ۱۷۲ بزرگسال از ۲۳ مطالعه در کشورهای سراسر جهان را تحلیل و بررسی کردند. شرکت کنندگان به صورت متوسط ۶۰ سال سن داشتند.
به گفته محققان، اگر فقط عدد فشارخون یک بازو در نظر گرفته شود و آن هم عدد پایین تر باشد، ۱۲ درصد از افراد مبتلا به فشارخون بالا، بیماری شأن تشخیص داده نمی گردد.
نویسندگان خاطرنشان کردند از آنجاییکه فشار خون بالا جهت کمک به محاسبه خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی هم استفاده می شود، عدم تشخیص فشار خون بالا می تواند عواقب جدی داشته باشد.

1401/05/15
10:08:28
5.0 / 5
431
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج