تست خون با قابلیت تشخیص چندین سرطان

تست خون با قابلیت تشخیص چندین سرطان

اعصاب سنج: متخصصان در انگلیس در یک بررسی پی بردند که با انجام آزمایش خون میتوان چندین مورد سرطان را که بدون علایم آشکاری هستند، شناسایی کنند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، بعد از انجام مطالعه ای که نشان داد با یک آزمایش خون ساده می توان چندین نوع سرطان را پیش از بروز علایم واضح شناسایی کرد، سیستم سلامت برای دوره جدیدی از غربالگری سرطان آماده میشود.
در این مطالعه انجام آزمایش خون برای بیش از ۶۶۰۰ بزرگسال ۵۰ ساله و بالاتر پیشنهاد و ده ها مورد جدید بیماری شناسایی شد. خیلی از موارد تشخیصی در مراحل اولیه بودند و تقریباً سه چهارم آنها شکل هایی از بیماری بودند که بطور معمول غربالگری نمی شوند.
این نخستین بار است که نتایج آزمایش خون موسوم به "گالری" (Galleri) که با منظور شناسایی DNA سرطان در خون انجام میشود، به بیماران و پزشکان آنها بازگردانده می شود تا بررسی نشانه های سرطان و هر گونه درمان لازم به درستی صورت گیرد.
تست Galleri که توسط سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS) به عنوان یک تغییر دهنده بازی توصیف شده، مقرر است نتایج یک آزمایش بزرگ که شامل ۱۶۵ هزار نفر است در سال آینده منتشر کند. پزشکان امیدوارند این آزمایش با تشخیص زود هنگام بیماری سرطان، جان انسان ها را نجات دهد تا جراحی و درمان موثرتر باشد اما این فناوری هنوز تکمیل نشده است.
دکتر "دب شراگ"، محقق ارشد این مطالعه در نیویورک اظهار داشت: آنچه در مورد این الگو و مفهوم جدید هیجان انگیز است، این است که خیلی از آنها سرطان هایی بودند که هیچ غربالگری استانداردی برای آنها وجود ندارد.
در این مطالعه، انجام تست خون Galleri به ۶۶۲۱ بزرگسال ۵۰ ساله و بالاتر پیشنهاد شد. برای ۶۵۲۹ داوطلب نتیجه آزمایش منفی بود، اما در ۹۲ نفر سرطان نشان داده شد. در این آزمایش دو نوع سرطان در زنی که گرفتار تومورهای سینه و اندومتر بود، شناسایی شد.
به گزارش روزنامه گاردین، بگفته متخصصان، این تست فراتر از تشخیص وجود بیماری، موقعیتی که بدن با سرطان درگیر است را نیز پیش بینی می کند و به پزشکان امکان می دهد تا اقدامات لازم برای موقعیت یابی و تایید سرطان را پیگیری کنند. این آزمایش نه فقط ۱۹ تومور جامد را در بافت هایی مانند سینه، کبد، ریه و روده بزرگ شناسایی بلکه سرطان های تخمدان و پانکراس را نیز شناسایی کرد که بطور معمول در مراحل پایانی تشخیص داده می شوند.1401/06/22
10:14:54
5.0 / 5
362
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج