محققان می گویند؛

مکمل ها در حفظ سلامت قلب موثر نیستند

مکمل ها در حفظ سلامت قلب موثر نیستند

اعصاب سنج: یک کارآزمایی بالینی جدید نشان میدهد افرادی که از مکمل های غذایی برای مساعدت با سلامت قلب خود استفاده می نمایند فقط پول خودرا هدر می دهند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران، شش مکمل که به شکل گسترده برای حفظ سلامت قلب تبلیغ می شوند یعنی مکمل های روغن ماهی، دارچین، سیر، زردچوبه، استرول های گیاهی و برنج مخمر قرمز، هیچ تاثیری در کاهش کلسترول بد LDL یا بهبود سلامت قلب نداشتند.
دکتر «لوک لافین»، محقق ارشد و مدیر مرکز کلینیک کلیولند، اظهار داشت: «در مقایسه با دارونما، هیچیک از مکمل ها کاهش قابل توجهی در کلسترول LDL نداشتند.»
نتایج نشان داد که مکمل سیر در حقیقت کلسترول LDL را نزدیک به ۸ درصد افزایش می دهد، در صورتیکه استرول های گیاهی سطح کلسترول خوب HDL را بیش از ۷ درصد کم می کند.
کارآزمایی بالینی همین طور نشان داد که استاتین ها در کاهش کلسترول فوق العاده موثر هستند.
لافین اظهار داشت: «دوز پایین روزوواستاتین کاهش دهنده کلسترول بطور متوسط موجب کاهش حدودا ۳۸ درصدی کلسترول بد LDL شد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «هر شرکت کننده ای که بطور تصادفی در گروه روزوواستاتین انتخاب شد، حداقل ۱۸.۲ درصد کاهش کلسترول LDL داشت که نیمی از آنها بیش از ۴۰ درصد کاهش کلسترول LDL داشتند.»
محققان این مطالعه به جهت اینکه ببینند آیا این مکمل ها تفاوتی ایجاد می کنند یا خیر، حدود ۲۰۰ نفر از افراد ۴۰ تا ۷۵ سال را بطور تصادفی انتخاب کردند و به آنها یک استاتین با دوز پایین، یک دارونما یا یکی از شش مکمل را برای یک ماه تجویز کردند.
محققان مشاهده نمودند استاتین علاوه بر کاهش کلسترول LDL، موجب کاهش میانگین ۲۴٪ در کلسترول کل و کاهش ۱۹٪ در تری گلیسیرید نیز می شود. هیچیک از مکمل های غذایی هیچ تاثیری بر این معیارهای کلسترول نداشتند.منبع:

1401/08/19
11:45:44
5.0 / 5
233
تگهای خبر: دارو , سلامت , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج