رگ های خونی در دست رژیم غذایی

رگ های خونی در دست رژیم غذایی

اعصاب سنج: خراسان رضوی نتایج یک پژوهش جدید دانشگاه لایپزیگ آلمان نشان داده رژیم غذایی نامناسب و چاقی می تواند موجب ایجاد انواع لطمه شود که شامل نقص های عروقی و اختلالات سلول های اندوتلیال(EC) مانند تصلب شرایین، نارسایی قلبی، تخریب عصبی، سکته مغزی، فشار خون ریوی، بیماری عروق کلیوی، اختلال عملکرد عروق کوچک و همین طور طیف وسیعی از عوارض عروقی کبدی است.به گزارش ارث، همه این بیماریها با نقایص عروقی مرتبط می باشد و نشان میدهد اختلال عملکرد عروقی در چاقی یکی از علل اصلی این لطمه شناسی است.

به گفته متخصصان بیماری متابولیک به روش های منحصر به فردی بر عروق خونی در اندام های مختلف بدن تاثیر می گذارد. برای مثال رگ های خونی در کبد و بافت چربی برای پردازش چربی های اضافی تلاش می کند. رگ های کلیوی اغلب گرفتار اختلالات متابولیک می شود و عروق ریه می تواند به شدت ملتهب شود.

اولگا بونداروا، محقق ارشد این تحقیق و محقق پسا دکتری در دیابت و چاقی در دانشگاه لایپزیگ، اظهار داشت: از آنجا که اختلال عملکرد عروقی همه لطمه شناسی های اصلی، از نارسایی قلبی گرفته تا تصلب شرایین و تخریب عصبی را بدنبال دارد، نتایج تحقیقات ما نشان میدهد که چگونه عادات غذایی بد بطور مولکولی موجب ایجاد بیماریهای مختلف می شود.

ماتیاس بلوهر، یکی از پژوهشگران این تحقیق و استاد غدد درون ریز مولکولی در همان دانشگاه نیز اضافه کرد: ما می خواهیم ساز و کارهای مولکولی چاقی را روشن نماییم تا بتوانیم در آینده درمان های سفارشی را به بیماران ارائه دهیم.

دانشمندان دریافتند که بااینکه رژیم غذایی سالم می تواند علایم مولکولی ایجاد کننده بیماری ناشی از یک رژیم غذایی نامناسب را کم کند، سلامت مولکولی رگ های خونی تنها می تواند تا حدودی بهبود یابد. به عنوان مثال در صورتیکه رگ های خونی در کبد می تواند بطور تقریبی بعد از تغییرات رژیم غذایی بهبود یابد، رگ های خونی در کلیه ها بدون توجه به رژیم غذایی سالم و کاهش وزن علامت بیماری را حفظ می نماید.

این یافته ها نشان میدهد حداقل تعدادی از رگ های خونی ما می توانند «حافظه ای» از بیماری متابولیک بوجود آورد که معکوس کردن آن بسیار دشوار است.

محققان نتیجه گرفتند کار ما تغییرات ناشی از چاقی در اندوتلیوم را لیست و مبنایی برای درک بهتر اختلال عملکرد عروقی در بیماریهای متابولیک و بیماریهای در رابطه با چاقی را فراهم می آورد. شبکه های مولکولی که ما کشف کرده ایم، مسیرهای هدف درمانی بافت خاص برای بهبود اختلال عملکرد اندوتلیال در طیف گسترده ای از بیماری هاست.

یافته های این تحقیق در مجله Nature Metabolism انتشار یافته است.

منبع:

1401/09/03
16:36:55
5.0 / 5
259
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , دانشگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج