راهکاری برای کاهش 60 درصدی مبتلا شدن به آلزایمر

راهکاری برای کاهش 60 درصدی مبتلا شدن به آلزایمر

به گزارش اعصاب سنج، خراسان رضوی رژیم غذایی مایند (MIND) یکی از پنج تغییری است که خطر آلزایمر را تا ۶۰ درصد می کاهد.


به نقل از هلث، نتایج تحقیق کنونی نشان داد که پیروی از حتی چهار عامل از پنج عامل سبک زندگی، خطر مبتلا شدن به آلزایمر را تا ۶۰ درصد می کاهد.
آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است.
این رفتارها شامل محدود کردن مصرف الکل، رژیم غذایی باکیفیت بالا، ورزش برای مغز و بدن و عدم استعمال دخانیات است.
رژیم غذایی با کیفیت بالا شامل پیروی از یک رژیم غذایی مانند MIND است. ترک سیگار (حتی پس از ۶۰ سالگی) برای سلامت جسمی و شناختی مفید خواهد بود. ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید هدف هفتگی خوبی است. محدودیت مصرف الکل هم مفید خواهد بود. همینطور ذهن را با کارهای جذاب فکری، مانند سرگرمی ها یا فعالیتهای اجتماعی، فعال نگه دارید.
حتی انجام تنها دو یا سه مورد از این تغییرات در سبک زندگی با کاهش خطر آلزایمر تا ۳۷ درصد مرتبط می باشد با این وجود، هرچه افراد بیشتر به عوامل سبک زندگی پایبند باشند، خطر مبتلا شدن به زوال عقل در آنان کاسته می شود.
دکتر ریچارد جی. هادز، مدیر موسسه ملی پیری اظهار داشت: این مطالعه مشاهده ای، شواهد بیشتری در مورد این که چگونه تلفیقی از رفتارهای قابل اصلاح امکان دارد خطر مبتلا شدن به آلزایمر را کم کند، عرضه می کند.
این یافته ها ارتباط بین رفتارهای سالم و خطر کمتر را تقویت می کند و به مبنای آزمایش های بالینی کنترل شده برای آزمایش مستقیم توانایی مداخلات برای کند کردن یا پیشگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر می افزاید.
این مطالعه شامل ۱۸۴۵ نفر بود که داده های در ارتباط با رژیم غذایی، عوامل سبک زندگی، ژنتیک و عملکرد شناختی آنان جمع آوری شد. پیروی از چهار عامل از پنج عامل سبک زندگی خطر مبتلا شدن به آلزایمر را تا ۶۰ درصد کم کرد.
دکتر دالاس اندرسون همینطور اظهار داشت: این مطالعه مبتنی بر جمعیت به ترسیم این تصویر کمک می نماید که چگونه عوامل گوناگونی در خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر نقش دارند.
این یک نتیجه علت و معلولی روشن نیست اما یک یافته قوی به علت مجموعه داده های دوگانه و تلفیقی از عوامل سبک زندگی قابل تغییر است که به نظر می آید منجر به کاهش خطر می شود.
منبع:

1401/12/21
10:19:44
5.0 / 5
178
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج