مطالعات نشان می دهد؛

چرت کوتاه نیمروزی محرک خوبی برای خلاقیت است

چرت کوتاه نیمروزی محرک خوبی برای خلاقیت است

به گزارش اعصاب سنج، کاتلین اصفهانی، نویسنده این مطالعه از دانشگاه MIT، اظهار داشت: ما به تأثیر قوی خواب بر خلاقیت پی بردیم.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، اصفهانی توضیح داد که شروع خواب به مرحله نخست خواب اشاره دارد، زمانی که افراد از حالت بیداری به خواب می روند.
برای این تحقیق جدید، محققین تصمیم گرفتند به دو سوال اصلی پاسخ دهند: آیا چرت زدن واقعاً خلاقیت را بیشتر می کند و آیا می توان این خلاقیت ناشی از چرت را با افزودن پیشنهادات صوتی شکل داد و تقویت کرد؟
در این آزمایش از یک دستگاه دست پوش به نام «دورمیو» استفاده شد که تیم در ضمن تحقیقات قبلی آنرا توسعه داده بود.
این دستگاه که به عنوان یک دستکش پیشرفته طراحی شده است، سه نشانگر شروع خواب را ارزیابی می کند: تغییرات وضعیت عضلانی، ضربان قلب و وضعیت برانگیختگی که با فعالیت الکتریکی پوست (رسانایی پوست) اندازه گیری می شود. این دستکش داده های مربوط به هر سه نشانگر را در زمان واقعی به یک گوشی هوشمند یا برنامه کامپیوتر ارسال می کند.
محققان ۴۹ بزرگسال سالم (میانگین سنی ۲۷ سال) را با دستکش Dormio تجهیز کردند. سپس آنها را به چهار گروه تقسیم کردند: یک گروه خواب با راهنمایی صوتی؛ گروه خواب بدون راهنمایی؛ گروه غیر خواب با راهنمایی صوتی و گروه غیر خواب بدون راهنمایی.
پس از شروع خواب، افرادی که در نخستین گروه خواب / راهنمایی بودند، اجازه داشتند فقط ۱ تا ۵ دقیقه پیش از بیدار شدن چرت بزنند. در آن مرحله، از شرکت کنندگان خواسته شد تا هر رویایی را که دیده اند، به خاطر بیاورند، پیش از این که به آنها گفته شود که باردیگر بخوابند.
گروه دوم منهای دستورالعمل، همین روند را طی کردند. گروه سوم هیچ گاه نخوابیدند، بلکه به آنها گفته شد که برای مدت کمی بیش از ۷ دقیقه افکار خودرا به خاطر بیاورند. گروه چهارم از الگوی گروه سوم پیروی کردند، بدون هیچ راهنمایی.
پس از ۴۵ دقیقه، از همه شرکت کنندگان خواسته شد داستانی بنویسند که شامل کلمه "درخت" باشد.
اصفهانی اشاره کرد: «چرت زدن با یا بدون راهنمایی صوتی بلافاصله بعد از آن در مقایسه با بیدار ماندن با خروجی خلاقانه تری مرتبط بود.»
داستان های نوشته شده توسط کسانی که می خوابیدند و راهنمایی صوتی دریافت می کردند ۷۸ درصد خلاق تر از داستان هایی بودند که توسط افراد غیرمعمولی که هیچ راهنمایی دریافت نکردند، و ۴۳ درصد خلاق تر از کسانی که بدون راهنمایی چرت زدند، بود.


منبع:

1402/02/28
05:35:23
5.0 / 5
264
تگهای خبر: دانشگاه , دستگاه , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج