معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اعلام كرد

وضعیت درمانگاه های ایران در مکه و مدینه

وضعیت درمانگاه های ایران در مکه و مدینه

به گزارش اعصاب سنج، معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ضمن تشریح تدابیر پزشکی جهت تامین سلامت زوار حج امسال اظهار داشت: تیم های پزشکی به مرور با پروازهای زوار عازم سرزمین وحی می شوند و با عنایت به این که امروز نخستین گروه زائران وارد مدینه می شوند، انتظار است که از همین روز اول امکان ارائه ی خدمت وجود داشته باشد.


دکتر طاهر درودی در گفتگو با ایسنا، در مورد جزئیات اعزام تیم های پزشکی هلال احمر به مکه و مدینه برای مراسم حج سال ۱۴۰۲، اظهار داشت: با عنایت به هماهنگی های صورت گرفته با سازمان حج و زیارت نخستین گروه پیش پرداز و راه انداز مجموعه های اسکانی _ اقامتی و درمانی ۳۱ اردیبهشت ماه سالجاری وارد مدینه شدند و بدون هیچ مشکلی مستقر و مشغول آماده سازی مراکز درمانی در مکه و مدینه شدند.
وی ادامه داد: در شهر مدینه مرکز درمانی اصلی هلال احمر، یک درمانگاه شبانه روزی و ۴ درمانگاه به صورت مطب است. در شهر مکه هم مراکز بسیار گسترده و وسیع تر است؛ بشکلی که یک بیمارستان اصلی هلال احمر، ۴ درمانگاه تخصصی و ۶۵ مطب شبانه روزی پزشکان عمومی، متخصصین طب اورژانس یا متخصصین داخلی که در خط اول درمان هستند را داریم.
۴۰۰ پزشک هلال احمر آماده خدمت رسانی به حجاج وی با تکیه بر این که اولویت اول سازمان حج و زیارت برای اعزام پزشکان بر اساس تعداد زوار است، خاطرنشان کرد: تیم های ما و تیم های سازمان حج و زیارت به مرور با پروازهای زوار اعزام می شوند؛ بنابراین این که از هم اکنون بگوییم مقرر است چند تیم پزشکی اعزام شوند، مشخص نیست؛ چون تعداد پزشکان هر تیم هم متفاوت است؛ چون که امکان دارد یک تیم ۵ نفره و تیم دیگر ۳۵ نفره باشند؛ در نهایت خروجی مهم می باشد که ان شاءالله جمعیت هلال احمر با ۴۰۰ پزشک در حج ۱۴۰۲ ارائه ی خدمت خواهد نمود.
کدام متخصصین برای حج ۱۴۰۲ اعزام شدند؟ معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مورد پزشکان و متخصصینی که به تدریج همراه کاروان ها اعزام می شوند، توضیح داد: در درمانگاه های سطح شهر متخصصین داخلی و طب اورژانس را به شکل فعال داریم و در بیمارستان اصلی هم متخصصین زنان، ارتوپد، جراح، بیهوشی، داخلی، اعصاب، روانپزشکی، عفونی، فوق تخصص ریه، فوق تخصص غدد، فوق تخصص قلب، فوق تخصص کلیه و نفرولوژی و رادیولوژیست فعال داریم. در مورد انجام اقدامات سونوگرافی و رادیولوژی هم دستگاه در بیمارستان وجود دارد.
آغاز ارائه ی خدمت با ورود نخستین گروه زائران ایشان در ادامه تصریح کرد: اقدامات راه اندازی درمانگاه مدینه حدودا نهایی شده است و با عنایت به این که امروز (سوم خردادماه) نخستین گروه زوار وارد مدینه می شوند، انتظار داریم که از همان روز اول امکان ارائه ی خدمت وجود داشته باشد.
وی ضمن اشاره به میانگین و طیف سنی زائرین حج سال جاری، اضافه کرد: به صورت معمول شایع ترین مشکلاتی که حجاج با شکایت از آن به ما رجوع می کنند شامل بیماری های قلب و عروق و بیماری های عضلانی_اسکلتی است؛ ولی مبحث گرمازدگی به علت شرایط فصلی بخصوص سال جاری که زوار هم کهنسال تر هستند، بیشتر خواهد شد؛ در واقع با طولانی شدن ماندگاری زوار در عربستان و بخصوص با نزدیکی به زمان ایام تشریق این شرایط حادتر می شود.
وی با اشاره به اینکه پیشبینی می شود از ۵ - ۶ ذی الحجه تا ۱۴ - ۱۵ ذی الحجه گرمازدگی به اوج خود برسد؛ اظهار داشت: چون که زائرین زمان بیشتری خارج از هتل و درحال طواف و زیارت هستند.
۴۲۰ قلم دارو در فارماکوپه دارویی حج ۱۴۰۲ درودیان در رابطه با وضعیت ارسال اقلام دارویی به مراکز درمانی در مکه و مدینه هم اظهار نمود: فارماکوپه دارویی حدود ۴۲۰ قلم دارو است. داروها شامل اقلام ضروری و اقلامی است که با توجه به معاینات قبل از اعزام حجاج و با درنظر گرفتن بیماری های شایع در آنها متوجه ضروری بودن آنها شده و ارسال کرده ایم. تابحال بخش قابل توجهی از داروها به فرودگاه مدینه ارسال شده است و احیانا تا پایان هفته کل داروهای مورد نیاز وارد مدینه می شود.
دیابت و فشارخون بالا دو بیماری شایع در حجاج وی ادامه داد: با عنایت به معاینات انجام شده از حجاج در سالجاری، شایع ترین بیماری ها شامل فشارخون بالا و دیابت است. ترکیب سنی و جنسی جمعیت هم در نوع داروهای انتخابی و میزان آن موثر خواهد بود.
مهم ترین سفارش ها برای پیشگیری از گرمازدگی معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درخاتمه تصریح کرد: پیشنهاد ما به حجاج استفاده از دستورالعمل های بهداشتی است که توسط تیم هلال احمر به زوار به صورت مجازی و حضوری داده شده است. قاعدتا با رعایت دستورالعمل ها انتظار داریم که مشکلات کمتری برای زوار رخ دهد؛ اما مهم ترین مشکلی که نگران آن هستیم همان بحث گرمازدگی است که سفارش های ضروری به زوار شامل استفاده از لباس های رنگ روشن و نخی، مصرف آب فراوان، استفاده از کلاه لبه دار و عینک آفتابی و در روزهایی که از نظر شرعی منعی وجود ندارد استفاده از کرم ضد آفتاب، انجام شده است.1402/03/03
14:13:45
5.0 / 5
256
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج