افزایش ۵۵ درصدی مرگ های منتسب به فشارخون

افزایش ۵۵ درصدی مرگ های منتسب به فشارخون

به گزارش اعصاب سنج معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: میزان مرگ و میرهای منتسب به فشار خون ۵۵ درصد افزایش داشته و متاسفانه شیوع سه برابری داشته است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی با اشاره به اینكه پرفشاری خون مهم ترین عامل خطر مرگ و میر و بیماری زایی ایرانی ها در ۱۰ سال گذشته بوده است، اظهار داشت: بسیج ملی كنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه جاری به دستور رئیس جمهور شروع شده است و تا ۱۶ خرداد ماه مرحله آموزش و اطلاع رسانی به مردم و مجریان طرح بوده و از ۱۷ خرداد به مدت یك ماه در مراكز مختلف خانه های بهداشت، بیمارستان های دولتی، ایستگاه هایی كه در سطح شهر ایجاد می شوند، فشار خون افراد اندازه گیری و بررسی می شود.
معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: گروه های هدف ما افراد ۳۰ سال و بالاتر هستند و هدف گیری كرده ایم كه ۵۰ درصد جمعیت مورد نظر یعنی حدود ۲۰ میلیون نفر فشار خون شان اندازه گیری و بررسی شود و انتظار داریم كه حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشار خون را در كشور شناسایی نماییم.
حریرچی تصریح كرد: در ایران حداقل ۴۰ درصد و در بعضی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و اگر بتوانیم مردم را از وجود بیماری فشار خون شان آگاه نماییم، حداقل ۳۰ درصد از مرگ های ناشی از فشار خون، كاسته می شود.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون ۲۷ درصد از افراد بالای ۱۸ سال، فشار خون ۱۴ بالای ۹ دارند. اگر به سنین ۴۵ تا ۵۰ سال برسانیم یك سوم آنها و اگر به ۵۰ تا ۶۴ سال برسد نیمی از مردم و در سنین ۶۵ تا ۶۹ سال، ۶۰ درصد آنها و بالای ۷۰ سال هم ۶۴ درصد یعنی دو سوم شان فشار خون بالا دارند.
بنابر اعلام وبدا، معاون كل وزارت بهداشت اضافه كرد: ۱۲۰۰ مركز برای اندازه گیری و بررسی فشار خون تجهیز خواهد شد و نتایج در پرونده الكترونیك سلامت مردم ثبت می شود و در صورت بالابودن فشار خون به پزشكان ارجاع می شوند.
او در آخر تصریح كرد: نتایج بررسی به افراد در همان روز و به صورت گزارش نهایی هم شهریور ماه جاری اطلاع رسانی خواهد شد. از آنجایی كه این پویش ملی مهم ترین بسیج بهداشتی در منطقه به حساب می آید نتایج آن به سازمان جهانی بهداشت هم اعلام خواهد شد.1398/02/31
14:40:42
5.0 / 5
4480
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج