روش غیردارویی برای رفع اضطراب پیش از عمل

روش غیردارویی برای رفع اضطراب پیش از عمل

اعصاب سنج: پزشكان در یك مطالعه جدید تاكید نمودند كه گوش دادن به ˮموسیقی آرامبخشˮ قبل از عمل جراحی می تواند بیمار را آرام كند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، بررسی ها از آن حكایت می كند كه پخش موسیقی آرامبخش برای بیماران قبل از بیهوش كردن آنها برای انجام عمل جراحی می تواند همچون داروهای متداول اضطراب تاثیر آرام سازی روی اعصاب داشته باشد و در مقایسه با داروهای اضطراب، عوارض جانبی كمتری را نیز متوجه بیماران كند.
محققان آمریكایی در بررسی های خود دریافتند بیمارانی كه با هدفون به موسیقی آرامبخش گوش می دهند در مقایسه با افرادی كه داروی "میدازولام" دریافت می كنند یك میزان استرس دارند. این مشاهدات از آن حكایت می كند كه موسیقی می تواند جایگزینی برای دارو در رفع اضطراب قبل از عمل جراحی باشد. اضطراب قبل از عمل جراحی مشكل شایعی است كه سبب استرس شده و بر روند بهبودی تاثیر منفی می گذارد.
همچنین موسیقی می تواند خطر عوارض جانبی در رابطه با داروی میدازولام و دیگر داروهای متداول را كه بر تنفس و جریان خون تاثیر می گذارد به حداقل برساند.
در این بررسی پژوهشگران آمریكایی ۱۵۷ بیمار بزرگسال را انتخاب نموده و از نیمی از آنان درخواست شد سه دقیقه قبل از دریافت داروی بیهوشیِ مسدود كننده عصب به موسیقی گوش دهند. همین طور نیمی از آنان یك تا دو میلی گرم دوز داروی میدازولام قبل از مسدود كننده عصب دریافت نمودند.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، پژوهشگران با اشاره به اینكه میزان استرس درهر دو گروه تفاوت قابل توجهی نداشته، اظهار داشتند: می توان به بیمار اجازه داد برای مدت زمان طولانی تری به موسیقی گوش دهد یا موسیقی مورد علاقه خودرا انتخاب نماید تا نتیجه بهتری داشته باشد.
منبع:

1398/04/29
18:14:04
5.0 / 5
4835
تگهای خبر: استرس , اعصاب , بیمار , جراحی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج