برگزاری اولین جلسه توسعه گردشگری سلامت میان ایران و افغانستان

برگزاری اولین جلسه توسعه گردشگری سلامت میان ایران و افغانستان

به گزارش اعصاب سنج مدیركل امور بین الملل وزارت بهداشت بر ضرورت همكاریهای مشترك میان دو كشور ایران و افغانستان در حوزه سلامت اشاره نمود و بعضی از این خدمات را برشمرد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر محسن اسدی لاری در نشست علمی تخصصی توسعه ظرفیت های گردشگری سلامت میان ایران و افغانستان ضمن عرض خیر مقدم به سفیر كشور افغانستان در ایران و سخنگوی وزارت بهداشت این كشور كه در مراسم حضور داشتند، به همكاریهای حوزه سلامت میان این دو كشور اشاره نمود و اظهار داشت: حداقل در طول شش سال قبل یعنی در دولت های یازدهم و دوازدهم میان مسؤلان وزارت بهداشت دو كشور دیدارهایی با هدف همكاری صورت گرفته است. این دیدارها در كشور ایران یا افغانستان و یا در مجامع بین المللی كه توسط سازمان بهداشت جهانی بوجود آمده بود، شكل می گرفت.
ایشان در ادامه اقدامات مناسبی كه در زمینه همكاری میان این دو كشورها صورت گرفته بود را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: بعنوان مثال در دانشگاه علوم پزشكی مشهد با همكاری استان های همجوار در دو كشور اتفاقات علمی و پزشكی مناسبی رقم خورد. در حوزه تربیت ماما، پزشك زنان و... همكاری هایی انجام دادیم. همینطور در این مدت دوره های ضمن خدمت برای پزشكان تعریف شد و حدود ۵۰۰ بورس تحصیلی برای متقاضیان افغانستانی در رشته های پزشكی به صورت نیم بها قائل شدیم.
مدیركل امور بین الملل وزارت بهداشت اضافه كرد: اكنون حدود ۵۹۰ دانشجوی افغانستانی در دانشگاه های علوم پزشكی ایران مشغول تحصیل هستند. همینطور از دیگر همكاری هایی كه به شكل مساعد میان دو كشور صورت گرفته است همكاری خوبی تحت عنوان جنوب – جنوب در زمینه تربیت ماما برای كاهش مرگ و میر مادران آبستن صورت گرفت كه در این حوزه ۴۰ مامای افغانستانی و بین ۷ تا ۱۰ كارشناس ارشد مامایی در دانشگاه علوم پزشكی ایران تربیت و فارغ التحصیل شدند. همینطور در زمینه پذیرش بهورز – ماما شهر زابل و اصفهان پیشگام بودند.
وی با اشاره به اینكه در زمینه مامایی اقدامات مناسبی برای تربیت متخصصان صورت گرفت، اظهار نمود: همینطور به پذیرش ۴۰ متخصص در رشته های قلب، داخلی، بیهوشی و... پرداختیم.
اسدی لاری با اشاره به اینكه تا كنون در زمینه درمان سامانه درستی وجود نداشت، اظهار داشت: اما طی سه ماه گذشته و بعد از ابلاغ آیین نامه شركت های تسهیل گر توریست سلامت سامانه های خوبی راه اندازی شد. هم اكنون در سامانه ای كه در حال فعالیت است بیشتر از ۱۵۰ مركز درمانی برای عرضه خدمات در حوزه گردشگری سلامت مجوز دریافت كرده اند كه می توانیم نوید دهیم سال آینده فعالیت این موسسات هم با رشد بیشتری روبرو خواهد بود. البته همواره یكی از توقعات ما در زمینه توریسم سلامت این است كه به جز كشورهای همسایه با سایر كشورهای جهان هم همكاری نماییم و این مورد وظیفه ما را چند برابر خواهد نمود.
مدیركل امور بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به تفاوت های به وجود آمده در قیمت ارز در كشورمان از سال قبل تا كنون اظهار داشت: ارز خارجی حدودا با رشد سه برابری روبرو بوده است و همین مبحث سبب شده كه ظرفیت های رقابتی بیشتری برای عرضه خدمات در كشور ایران به وجود آید. در این حوزه تحریم ها سبب شد تلاشهای ما در حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشكی نسبت به گذشته مضاعف شود. نكته قابل توجه آن است كه ما راه طولانی پیش رو داریم و در زمینه همكاری نظام سلامت دو كشور و ایجاد گردشگری سلامت احتیاج به فعالیتهای بیشتری هست.
وی در خاتمه سخنان خود به پوشش همگانی سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: این پوشش حق همگان خواهد بود و وزارت بهداشت هر دو كشور كنار یكدیگر می توانند زمینه را برای این مورد فراهم نمایند. امروز مفتخریم كه اعلام نماییم كشور ایران مقام شانزدهم تولید علم در سطح جهان و مقام اول در تولید علم در سطح خاورمیانه را دارا است.
در ادامه این مراسم عبدالغفور لیوال - سفیر افغانستان در ایران ضمن اشاره به پیوندهای دیرین فرهنگی و قومیتی میان ایران و افغانستان، اظهار داشت: علم طبابت، جامعه شناسی و بشرشناسی با یكدیگر متفقند كه انسان ها را فراتر از مرزها با یكدیگر انس دهند. این در حالیست كه دو كشور ایران و افغانستان پیش از این هم قرابت هایی با یكدیگر داشته اند.
وی با اشاره به اینكه پزشكی در افغانستان طی ۲۰ سال قبل پیشرفت بسیار خوبی داشته است، اظهار داشت: این امر مهم با همكاریهای بین المللی بخصوص همكاریهای اصلی كشور همسایه یعنی ایران صورت گرفت. نشست هایی مانند نشست امروز می تواند مبین كمك های بین دو كشور باشد.
سفیر افغانستان در ایران در ادامه سخنان خود به دیدار اخیرش با رئیس جمهور كشور افغانستان اشاره نمود و اظهار داشت: در این دیدار صحبت های مختلفی در زمینه توسعه مناسبات مان با ایران داشتیم كه یك بخش ویژه آن مربوط به توسعه گردشگری سلامت بود. این در حالیست كه طی دیدارهایی كه در شش ماهه گذشته با مقامات مختلف كشور ایران هم داشتیم برای رشد توریسم سلامت در ایران به نتایج خوبی رسیده ایم. به طور مثال در بخش آموزش پزشكی ما ظرفیت ها و امكانات زیادی را در كشور ایران می بینیم كه می تواند زمینه ساز همكاریهای بیشترمان باشد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه حالا تعداد قابل توجهی دانشجوی افغانستانی در ایران تحصیل می كنند، اظهار داشت: خوشبختانه مسؤلان دانشگاه و مقامات ایرانی از دانشجویان ما رضایت داشته و اذعان دارند كه برخوردهای خوبی از دانشجویان ما دیده اند.
وی ادامه داد: طی ۴۰ سال قبل میلیون ها افغان در رفت و آمد با كشور ایران بوده اند و همین سبب شد پیوندهای دیرین ما بیشتر از گذشته تقویت شود. شاید كشورها نتوانند همسایه های خویش را انتخاب كنند، اما ما باید از لحاظ حس و عاطفه به كسانی كه در مجاورت ما هستند كمك كرده و التیام بخش مشكلات آنان باشیم.
در انتها این مراسم هم دكتر وحید مجروح – سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان و رئیس مركز توسعه گردشگری سلامت كشورهای اسلامی بیان كرد: در طول ۴۰ سال قبل هر دستی كه برای كمك به سمت ما دراز شده است، فراموش نخواهد شد. امروزه متوجه شده ایم اگر سایرین بگذارند، همدلی میان این دو كشور گره گشای مشكلات ما خواهد بود.
وی ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف دستاوردهای گوناگونی دارد و بعد از تحریم ها توانسته چالش ها را به فرصت تبدیل كند.
ایشان در ادامه به درآمدزایی های گردشگری سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: در همین زمینه شما می توانید بازار دارویی افغانستان را ارزیابی كنید. اگر علاقه مند به حضور در بازار داروی كشور ما هستید می توانید با تربیت پزشكان افغان آنها را جطری آموزش دهید كه مشتاق به تجویز داروی ایرانی باشند.1398/10/07
20:46:17
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیهوشی , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج