محققان كانادایی هشدار می دهند؛

آلودگی صوتی ریسك دیابت و فشارخون را زیاد می كند

آلودگی صوتی ریسك دیابت و فشارخون را زیاد می كند

به گزارش اعصاب سنج طبق نتایج مطالعه جدید، سروصدای ناشی از ترافیك جاده ای ریسك مبتلا شدن به فشارخون بالا و دیابت را زیاد می كند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، محققان مؤسسه سلامت كانادا در مطالعه خود به بررسی بیشتر از یك میلیون فرد در رده سنی ۳۵ تا ۱۰۰ سال كه مدت طولانی ساكن تورنتو بودند پرداختند. این افراد در یك دوره ۱۵ ساله تحت نظر بودند.
آنها دریافتند افرادی كه طولانی مدت در معرض آلودگی صوتی ناشی از ترافیك جاده ای قرار داشتند با بالا رفتن خطر ابتلاء به دیابت یا فشارخون بالا روبرو بودند. به ازای افزایش هر ۱۰ دسی بل در میانگین سروصدای جاده ای، موارد جدید ابتلاء به دیابت ۸ درصد و موارد جدید ابتلاء به فشارخون بالا ۲ درصد افزایش می یابد.
محققان دریافتند این رابطه در افراد جوان تر و زنان به مراتب قوی تر است.
«هانگ چن»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «فرارگیری در معرض سروصدا می تواند باعث تحریك چندین نوع واكنش استرسی شده و میزان هورمون های استرس را افزایش دهد. قرارگیری مكرر به مرور زمان در بروز مشكلات متابولیكی و مقاومت انسولین نقش دارد.»
این یافته ها بسیار حائز اهمیت می باشد چونكه مردم سراسر جهان در مناطق شهری پرسروصدا زندگی می كنند. بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، جمعیت شهرنشین جهان از ۷۵۱ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به ۴.۲ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است. امروزه بیشتر از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می كنند كه پیشبینی می شود تا سال ۲۰۵۵، این رقم به ۶۸ درصد برسد.
محققان تاكید دارند كاهش قرارگیری در معرض سروصدا باعث بهبود كیفیت محیط زندگی و سلامت و تندرستی كل جامعه می شود.

1398/12/22
23:25:28
5.0 / 5
3772
تگهای خبر: استرس , دیابت , زندگی , سلامت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج