استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

ترشحات اشكی می تواند عامل انتقال ویروس كرونا باشد

ترشحات اشكی می تواند عامل انتقال ویروس كرونا باشد

به گزارش اعصاب سنج استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اینكه قرمزی و یا التهاب چشم می تواند از نشانه های تهاجم ویروس كرونا باشد، اظهار داشت: ترشحات اشكی دقیقا همانند مخاط بینی عامل انتقال كرونا است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، مرتضی انتظاری، با اشاره به راه های انتقال ویروس كووید ۱۹ از راه چشم، اظهار نمود: كرونا چشم ها را از راه ورم ملتحمه، همراه با قرمزی، اشك و سوزش چشم درگیر می كند.
این استاد دانشگاه اضافه كرد: حتی بیمارانی را داشته ایم كه مدت ها صرفاً با این عوارض درگیر بوده اند و بهبودی در وضعیت چشمی ایجاد نشده و این ورم، التهاب و سوزش به صورت بیماری ادامه دار این افراد را درگیر كرده است.
وی با اشاره به اینكه ترشحات اشكی مبتلایان به كرونا به قطعیت می تواند عامل انتقال این ویروس باشد تصریح كرد: از تماس نزدیك با مبتلایان باید پرهیز كرد چون كه این بیماری صرفاً از راه عطسه و سرفه فرد مبتلا منتقل نمی گردد بلكه ترشحات اشكی هم می تواند عامل مهمی برای انتقال ویروس كرونا محسوب شود.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: ترشحات اشكی دقیقاً همانند مخاط بینی می تواند عامل انتقال ویروس كووید ۱۹ باشد ازاین رو در محیط های عمومی هیچگاه به چشمان خود دست نزنید و شست و شوی مكرر دست ها را فراموش نكنید.
انتظاری با اشاره به اینكه محافظت از چشم ها تا آخر ریشه كنی پاندمی كرونا لزوم دارد سفارش كرد: اگر مجبورید در محل های عمومی و یا تجمعات حاضر شوید این مورد را به خاطر داشته باشید كه صحبت كردن، عطسه كردن و به صورت كلی ترشحات افراد مبتلا می تواند شما را بیمار كند، ازاین رو استفاده از شیلدهای محافظ چشم در محیط های شلوغ، آلوده و پرتراكم لزوم دارد.
وی با اشاره به اینكه قطرات آزاده شده توسط ناقلین امكان دارد تا فاصله بیشتر از دو متری هم خطر انتقال داشته باشد، تصریح كرد: تلاش كنید فاصله حداقل دو متری خویش را با افراد رعایت كنید.
فلوشیپ بیماری های شبكیه بیمارستان امام حسین (ع) هم در بخش دیگری از سخنان خود درباره اعمال غیر اورژانسی بیماری های چشمی در دوران كرونا توضیح داد: برخی افراد اصرار به انجام اعمال جراحی الكتیو در دوران كرونا دارند. باید متخصصان این مورد را مورد توجه قرار دهند كه پیش از انجام اعمال جراحی آزمایش خون و تست های ریه را در دستور كار قرار دهند و در صورت مثبت شدن تست كرونا این موارد را به زمان دیگری موكول كنند.
انتظاری درباره ناقلین بدون علامت كرونا هم اظهار داشت: همینطور باید پیش از كلیه اعمال جراحی تست های تكمیلی هم صورت گیرد چون كه تحقیقات جهانی نشانگر این مطلب است كه افرادی كه در دوره نهفته بیماری هستند و اعمال جراحی هم انجام می دهند به مراتب بیشتر از سایرین در معرض مرگ و میر كرونا قرار دارند.

1399/01/30
16:25:04
5.0 / 5
3354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج