یافته محققان انگلیسی؛

ژن زوال عقل ریسك مبتلاشدن به بیماری كووید 19 را بیشتر می كند

ژن زوال عقل ریسك مبتلاشدن به بیماری كووید 19 را بیشتر می كند

اعصاب سنج: داشتن یك ژن معیوب در رابطه با زوال عقل ریسك مبتلاشدن به بیماری كووید 19 شدید را دو برابر می افزاید.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه اکستر انگلستان با بررسی داده های مربوط به بانک زیستی بریتانیا دریافتند ریسک بالا ابتلاء به عفونت شدید بیماری کووید ۱۹ در میان شرکت کنندگان نژاد اروپایی حامل دو ژن معیوب APOE موسوم به e۴e۴ بسیار بیشتر است.
از هر ۳۶ فرد اروپایی یک نفر دارای دو نسخه معیوب از این ژن است و مشخص شده است که وجود این ژن ریسک بیماری آلزایمر را تا ۱۴ برابر می افزاید و همین طور ریسک بیماری قلبی را هم می افزاید.
در حال حاضر تیم تحقیق دریافته است وجود این جهش های ژنی ریسک ابتلاء به کووید ۱۹ را دو برابر می افزاید.
تیم تحقیق قبلاً دریافته بود افراد مبتلا به زوال عقل سه برابر بیشتر با احتمال ابتلاء به زوال عقل روبرو هستند. قسمتی از این افزایش خطر ابتلاء به این عفونت به سبب شیوع بالا این ویروس در خانه سالمندان است.
با این حال مطالعه جدید نشان میدهد مؤلفه ژنتیکی هم دراین زمینه تأثیر دارد. بطوریکه افراد دارای ژنوتیپ APOE e۴e۴ در مقایسه با افراد دارای نوع متداول e۳e۳ از ژن APOE دو برابر بیشتر با ریسک ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ روبرو هستند.
به گفته پژوهشگران، این تأثیر تا حدودی ناشی از تغییر ژنتیکی است که فرد را هم در معرض زوال عقل و هم بیماری کووید ۱۹ قرار می دهد.


منبع:

1399/03/08
23:21:43
5.0 / 5
2943
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج