گزارش اعصاب سنج؛

كووید 19 با كودكان هم شوخی ندارد

كووید 19 با كودكان هم شوخی ندارد

روزهای ابتدایی كه كرونا آمده بود، كمتر صحبت از ابتلای كودكان به این بیماری بود. اما این روزها بیشتر از قبل، با مراجعات كودكان مبتلا به كرونا مواجه هستیم.خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت: پیک مجدد شیوع بیماری کرونا علاوه بر هشدارهایی که به دنبال داشته است، یک مبحث را بیشتر از گذشته آشکار ساخت و آن، مبتلا شدن کودکان به این بیماری است.
در روزهای ابتدایی که کرونا آمده بود، عنوان می شد که کودکان از ابتلاء به این بیماری مصون هستند و نگرانی از بابت آنها وجود ندارد. اما، در همان روزها هم مواردی از ابتلای کودکان به کرونا ویروس گزارش می شد که چندان توجهی به آنها نمی شد. حالا با عود مجدد این بیماری در ایام گرم تابستان، شاهد افزایش موارد ابتلای کودکان به این بیماری هستیم.
علیرضا فاطمی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، با اشاره به اینکه کودکان هم نسبت به ابتلای به این بیماری مصون نیستند، اظهار داشت: ویروس علاوه بر عوارض جسمی می تواند سبب مشکلات روانی از قبیل افسردگی در جامعه شود چونکه در خانه ماندن برای خیلی از افراد بخصوص گروه هایی که پیش از این در عرصه های اجتماعی حضور فعال داشته اند خیلی سخت است اما باید سختی های محدودیت های اجتماعی را برای چند هفته تحمل کرده تا به حفظ سلامت خود و سایر افراد جامعه کمک نماییم.
کودکان هم می توانند مبتلا شوند مینو محرز عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی، در ارتباط با وضعیت ابتلاء به کرونا در میان کودکان، اظهار داشت: در ابتدای انتشار کرونا با عنایت به گزارش هایی که از چین آمده بود، تصور می شد میزان ابتلاء به کرونا در میان کودکان کم است، اما بعد مشخص شد که این تصور درست نیست و میزان ابتلاء به کودکان کم نیست و در مواردی کودکان با علایم شدید به بیماری کووید ۱۹ مبتلا می شوند و حتی در مواردی فوت می کنند.
ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است، اما کودکان هم می توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، اضافه کرد: در مجموع ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است، اما کودکان هم می توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند و علایم ریوی و سایر علایم این بیماری در کودکان هم مشاهده می شود. البته همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در بعضی مناطق کشور هستیم که علایم ریوی شبیه کرونا دارد. این در حالیست که این روزها، نگرانی والدین نسبت به ابتلای کودکان به کرونا، بیشتر شده است و همین ترس از بیماری، با مشکلاتی همراه شده است. به صورتی که بعضی از والدین می کوشند کودک بیمار خویش را در خانه نگه دارند و از رفتن نزد پزشک خودداری می کنند. توصیه های پزشکی به والدین غزال شریعت پناهی رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد افزایش موارد ابتلای کودکان به کرونا، اظهار داشت: نمی توان اظهار داشت که آمار موارد ابتلای کودکان افزایش یافته است، به سبب اینکه در ابتدا در آمار جهانی تخمین آمار پایین تر از حد واقعی بود. بنابراین فکر می کردیم که آمار کودکان مبتلا کم است و به تدریج آمار جهانی تغییر نمود و به سمت افزایش رفته است و این مربوط به این نیست که فقط آمار ایران افزایش یافته باشد بلکه کل دنیا همچنین است.
وی اضافه کرد: افزایش تماسهای کودکان با افراد دیگر در خانواده و جامعه سبب شد که آمار کودکان کرونایی هم زیاد شود چون که یک فرد کودک امکان دارد در خانواده با پدر، مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود در ارتباط باشد و یکی از آنها کرونا داشته باشند. ازاین رو در تماس نزدیک با این افراد است و احتمال ابتلای او وجود دارد. با توجه به این که آمار ابتلای بزرگسالان بالا رفته بنابراین آمار کودکان کرونایی هم زیاد شده است و این مورد قابل پیشبینی بود و این گونه نیست که الان زیاد شده باشد.
با توجه به اینکه آمار ابتلای بزرگسالان بالا رفته بنابراین آمار کودکان کرونایی هم زیاد شده است و این مورد قابل پیشبینی بود شریعت پناهی در مورد علایم ابتلاء به کرونا در کودکان، اظهار داشت: این علایم تقریباً در بزرگسالان هم یکی است و در کودکان هم تب و مشکل تنفسی مهم ترین علامت آنها است و در کنار آن علایم گوارشی، تهوع و استفراغ و در بعضی مواقع تظاهرات پوستی در کودکان دیده شده است و در بعضی مواقع هم علایم عصبی مانند تشنج دیده می شود و نسبتاً تنوع علایم با بزرگسالان مشابه یکدیگر هستند.
وی با اشاره به اینکه در فصل تابستان مشکل گوارشی، تهوع، اسهال و استفراغ در کودکان مشاهده می شود، اضافه کرد: یک کودک امکان دارد با علایم تهوع و استفراغ به پزشک رجوع کند اما در همان ابتدا بیماری کرونا در او تشخیص داده نمی گردد چون که شبیه مشکل گوارشی فصل تابستان است و اگر این علامت ها ادامه پیدا کند و در صورتیکه حاد شود حتما باید پزشک معالج علایم بیماری کرونا را در کودک بررسی و حتما سوال کند که آیا فرد بزرگسال مبتلایی در خانواده وی وجود دارد یا خیر؟ و بعد از آن می توان به درستی علت بیماری را تشخیص داد.
علائم کودکان کرونایی
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، اظهار داشت: هنگامی کودکی به پزشک رجوع می کند که دارای علایم گوارشی است و با داشتن علایم تب، تهوع و یا استفراغ خفیف نیازی نیست که به پزشک رجوع کند و با همان اقدامات اولیه و تماس والدینشان با ۴۰۳۰ که در مورد کودکان هم سفارش می کنند، می توانند نسبت به معالجه کودک خود اقدام نمایند و در صورتیکه احتیاج به ارجاع به پزشک داشته باشد کارشناسان سامانه حتما اعلام می کنند که به پزشک رجوع کنند. داروهایی که برای کاهش تب و یا رفع حالت تهوع وجود دارد می تواند برای درمان علایم خفیف مؤثر باشد اما اگر علایم شدت پیدا کرد در این صورت فرد باید به مراکز درمانی رجوع کند.

وی در پاسخ به این سؤال که سامانه ۴۰۳۰ در ابتدا فقط در مورد سالمندان سوالاتی می پرسید و کودکان در این سامانه جایی نداشتند، افزود: در غربالگری دو مرحله وجود دارد. مرحله اول غربالگری غیرفعال بود به صورتی که افرادی که خودشان در سامانه ثبت نام می کردند و علائمشان را ثبت می کردند سامانه غربالگری آنها را انجام می داد و به آنها اعلام می کرد که به بیماری مبتلا هستند یا خیر. اما در مرحله دوم غربالگری فعال انجام شد به این مفهوم که از همه افراد تمامی علایم پرسیده می شد و در این مرحله در مورد کودکان چون فکر می کردند که آمار کودکان خیلی بالا نیست غربالگری فعال انجام نشد و این مرحله از غربالگری در مواردی انجام می شود که حجم کیس بسیار بالا باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: هم اکنون هم که آمار کودکان بالا رفته اما باز هم به رقمی نرسیده که توجیه کننده غربالگری فعال باشد.
وضعیت شدت بیماری در کودکان
شریعت پناهی در مورد اینکه آیا بیماری کرونا در کودکان خفیف تر است، اظهار داشت: آماری که ما داریم همین مبحث را نشان داده است و آنچه بعنوان موارد قطعی ثبت شده کرونا در کودکان وجود دارد اکثراً موارد خفیفی بودند که بهبود پیدا کرده و از بیمارستان ترخیص شده اند و موارد فوتی و آنهایی که منجر به بستری در آی سی یو شدند خیلی کم بودند. بنابراین، بر مبنای آمارهای موجود نه تنها در ایران بلکه در دنیا به نظر می آید شدت بیماری در کودکان کمتر از بزرگسالان است.
در حال حاضر که آمار کودکان مبتلا به کرونا بالا رفته باز هم به رقمی نرسیده که توجیه کننده غربالگری فعال باشد وی افزود: یکی از فرضیه هایی که در این خصوص مطرح شده این بود که انجام واکسیناسیون در کودکان یک ایمنی نسبی بوجود آورده و یک محافظتی در مقابل این بیماری از کودکان بوجود آورده است.
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی در کودکان، افزود: با توجه به این که نوزادان و کودکان کم سن نمی توانند ماسک بزنند بهتر است فرد بیماری که در خانه وجود دارد و والدین کودک آنها پروتکل ها را کاملاً رعایت نمایند. رعایت فاصله گذاری، شستشوی دست، زدن ماسک، در خانواده هایی که دارای نوزاد و کودک هستند بسیار لزوم دارد و باید تمام نکات بهداشتی را رعایت نمایند تا کودک گرفتار کرونا نشود.
سن ابتلاء به کرونا در کودکان
وی در مورد سن ابتلای کودکان به کرونا هم اضافه کرد: از نوزاد تا ۱۸ سال کودک به حساب می آید و تمامی این گروه سنی در معرض ابتلاء به کرونا قرار دارند. نوزادی که از مادر مبتلا به کرونا متولد می شود شانس ابتلاء به کرونا را دارد که این نوزادان هم طبق دستورالعملی که به تمام مراکز ابلاغ گردیده تحت مراقبت قرار می گیرند و پی سی آر برای آنها انجام می شود و موارد مثبت، بستری و درمان می شوند.
شریعت پناهی در مورد تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان، تصریح کرد: این بیماری هم مانند تمام بیماری های ویروسی است. اگر یک کودک رژیم غذایی متعادلی داشته باشد و تمام مکمل ها را دریافت کند و واکسیناسیون را بموقع انجام دهد کافی است و آنچه برای ما اهمیت دارد این است که خانواده ها تماس را کم کنند و از ترددهای غیرضرور پرهیز کرده و در خانواده ای که بچه کوچک هست اطرافیان ملاحظه زیادی انجام دهند و شستشوی مکرر دست ها بسیار مهم می باشد و در صورتیکه در مکان های پرتردد حضور دارند ماسک بزنند و از خود مراقبت کنند تا کودک هم از آنها بیماری نگیرد.
محدودیت تردد برای کودکان
وی در مورد اینکه آیا می توان محدودیت هایی برای حضور کودکان در اجتماع در نظر گرفت، افزود: این مورد هم بار روانی برای کودکان ما دارد چون که کودکی که چندین ماه در خانه بماند مشکلات پس از آن هم برای او به وجود می آید و اینکه کودکان پس از بازگشت به منزل شستشوی دست و صورت و تعویض لباس ها را انجام دهند و از جاهای شلوغ و فضای بسته پرهیز کنند و بیشتر در فضاهای باز حضور داشته باشند کافی است.
می توان پس از بازگشت از پارک و زمین های بازی شستشوی دست و تعویض لباس را انجام داد رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در مورد استفاده کودکان از فضای باز پارک اظهار داشت: می توان پس از بازگشت از پارک و زمین های بازی شستشوی دست و تعویض لباس را انجام داد.
وی اضافه کرد: خبر خوب اینکه بر مبنای آخرین دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی انتقال از راه سطوح خیلی کم گزارش شده است و آنچه در ابتدا تصور می شد عنوان شده که به این شکل نیست و نه اینکه کاملاً امن باشد اما به شدت مطرح شدن اولیه نیست و تاکید زیاد سازمان بهداشت جهانی در قطرات تنفسی است که می تواند کرونا را منتقل کند.
آمار کودکان کرونایی
شریعت پناهی در مورد عرضه آمار کودکان کرونایی، اظهار داشت: آمار دقیق که سازمان ها در حال جمع آوری آن هستند اما آنچه وجود دارد مواردی است که از سطح کشور گزارش شده و مواردی از کاوازاکی هم در ایران گزارش شده اما آمار دقیقی را هم اکنون نمی توانم عنوان کنم.
تنها نگرانی پزشکان بابت سلامت کودکان
وی در پاسخ به این سؤال که مطرح شده ظرفیت بخش کودکان در بیمارستان ها به سبب انتشار کرونا کاملاً اشغال شده است، تصریح کرد: به هیچ وجه این گونه نیست و در زمینه کرونا در بین کودکان نسبت به بزرگسالان وضعیت بهتری داریم. عمده معضلی که هم اکنون با آن مواجه هستیم این است که بعضی از خانواده ها از ترس کرونا، کودکان بیمار خویش را که به دلایلی دیگر بیمار هستند به بیمارستان نمی آورند و نزد پزشک نمی برند و این مورد برای آن کودکان بسیار نگران کننده و بد است. خانواده ها باید تعادلی در این خصوص ایجاد کنند و اگر فرزندشان بیمار است با رعایت موارد بهداشتی فرزند خویش را به مراکز درمانی و پزشک ببرند تا خدایی ناکرده کودک از ترس کرونا به بیماری زمینه ای دیگر مبتلا نشود.
کووید ۱۹ به شکل سرماخوردگی در کودکان
در همین حال ناصر کلانتری مدیر تغذیه جامعه دانشکده تغذیه دانشگاه شهید بهشتی، اظهار داشت: کووید ۱۹ اغلب در کودکان به شکل سرماخوردگی ساده خویش را نشان داده است و خانواده ها متوجه ابتلای کودک به کرونا نمی شوند. البته این بی توجهی از یک نظر خوب است که استرس نمی گیرند و فکر می کنند فرزندشان سرما خورده است. اما بهتر است کودکان در دوران سرماخوردگی هم به مدت دو هفته قرنطینه شوند و با بزرگترها دیدار نداشته باشند.

وی اضافه کرد: در دوران کرونا از خوراندن نوشابه های شیرین به خصوص گازدارها، فست فودها، تنقلات، انواع کیک ها، کلوچه ها، شکلات های مختلف و همه موادی که عمدتاً قند ساده هستند، به فرزندان خودداری شود. قند ساده عارضه بیماری را برای بچه بیشتر می کند.
کودکان بیشتر در معرض ابتلاء به عفونت ها هستند
رکسانا منصور قناعی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص عفونی اطفال، با عنوان این مطلب که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض در ابتلاء به عفونت های مختلف همچون عفونت های تنفسی هستند، اظهار داشت: بنابر این ممکن بود بسیاری از موارد ابتلاء به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.
وی اضافه کرد: در اسفند ۹۸ کودکان مبتلا علایم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علایم بودند و همین مساله سبب می شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند.
آنچه مسلم است، در روزهایی که بیماری کرونا باردیگر اوج گرفته است، لزوم رعایت نکات بهداشتی و کمتر بیرون آمدن بچه ها از منزل، می تواند تا حدود زیادی کودکان را از ابتلاء به کرونا مصون نگه دارد. در عین حال، والدین نباید به خاطر ترس از کرونا، سلامت بچه ها را فراموش کنند و نسبت به سایر بیماری های کودکان بی توجه باشند که می تواند تبعات ناگوارتر از کرونا به دنبال داشته باشد.


منبع:

1399/04/21
22:02:38
5.0 / 5
2604
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج