تبعیض میان بیماران، ممنوع!

تبعیض میان بیماران، ممنوع!

به گزارش اعصاب سنج عرضه خدمت به بیماران با انگیزه های مالی و غیرمالی یا به دلایلی مانند تمكن مالی برخی بیماران و انجام اقداماتی چون جلو انداختن نوبت، عرضه خدمات سریع تر و... ممنوع است؛ موضوعی كه در راهنمای اخلاق حرفه ای پزشكان سازمان نظام پزشكی مورد تاكید قرار گرفته است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، سازمان نظام پزشكی كشور در راهنمای اخلاق حرفه ای این سازمان بحثی را به قوانین "رعایت انصاف و بی طرفی در عرضه خدمت به بیماران" مورد توجه قرار داده است. در این بخش از راهنمای اخلاق حرفه ای پزشكان تاكید گردیده است كه عرضه خدمت به بیماران با انگیزه های مالی و غیرمالی یا به دلایلی مانند تمكن مالی برخی بیماران و انجام اقداماتی چون جلو انداختن نوبت، عرضه خدمات سریع تر و... ممنوع می باشد.

بر همین اساس طبق ماده ۴۸ آیین نامه اخلاق پزشكی سازمان نظام پزشكی شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته، باید انصاف و عدالت را بین همه بیماران و رجوع كنندگان مختلف رعایت نمایند. در زمینه اولویت دادن به بیماران و توزیع منابعی كه در اختیار حرفه مندان سلامت قرار دارد هم آنها مكلفند كه شاخص های روشن، مشخص و اخلاقی موجهی مانند اورژانسی بودن وضعیت بیمار و یا میزان موثر بودن اقدامات و هزینه های درمانی را مورد توجه قرار دهند.

ماده ۴۹ این آیین نامه هم اعلام نموده است كه شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته نباید در عرضه خدمت به بیماران با انگیزه های مالی و غیرمالی یا به دلایلی مانند تمكن مالی برخی بیماران و انجام اعمالی چون جلو انداختن نوبت، عرضه خدمات سریع تر و مانند آنرا مرتكب شوند. چونكه این امر تبعیض میان بیماران به شمار می آید.

همچنین در ماده ۵۰ آیین نامه هم گفته شده حرفه مندان پزشكی، ضمن رعایت انصاف و عدالت میان بیماران باید افرادی كه در گروه های صدمه پذیر قرار دارند، شامل كودكان، زنان باردار، سالمندان، بیماران روانی، زندانیان، معلولان ذهنی و جسمی و افراد بدون سرپرست باید مورد توجه ویژه قرار گیرند. البته اولویت دادن به افراد صدمه پذیر در مواردی می تواند موجه باشد.

بر اساس ماده ۵۱ راهنمای اخلاق حرفه ای پزشكی، شاغلان حرف پزشكی و وابسته مكلفند به افراد مبتلا به بیماری های خاص همچون بیماری هایی كه خطر انتقال دارند، با رعایت ضوابط و اصول ایمنی مانند سایر بیماران خدمات سلامت را ارائه نمایند. باید توجه كرد كه منصرف كردن بیماران به هر شكلی از درخواست دریافت خدمات سلامت، ممنوع می باشد.
1397/11/04
13:08:02
5.0 / 5
4847
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج