كاهش فشارخون با حركات كششی

كاهش فشارخون با حركات كششی

اعصاب سنج: خراسان رضوی نتایج بررسی جدید پژوهشگران دانشگاه ساسکاچوان کانادا نشان می دهد، حرکات کششی در کاهش فشارخون موثرتر از پیاده روی هستند.


به نقل از ارث، نتایج این تحقیق نشان میدهد که حرکات کششی باید بعنوان قسمتی از برنامه درمانی فشارخون بالا (بزرگترین عامل خطر برای بیماریهای قلبی و عروقی) در نظر گرفته شوند.
دکتر فیل چلیبیک، از پژوهشگران این بررسی اظهار داشت: «افراد تصور می کنند که حرکات کششی مختص عضلات است، اما زمانی که عضلات خودرا کشش می دهید، تمام رگ های خونی نیز ازجمله عروق کشیده می شوند.» اگر سفتی رگ های خودرا کاهش دهید، مقاومت کمتری در مقابل جریان خون ایجاد خواهد شد.
این تحقیق نخستین تحقیق در نوع خود است که بطور مستقیم پیاده روی و حرکات کششی را برای کاهش فشارخون بالا مقایسه می کند.
در مرحله اول، پژوهشگران بطور تصادفی ۴۰ فرد مسن با فشارخون بالا را جهت بررسی هشت هفته ای به دو گروه تقسیم کردند؛ گروهی به مدت ۳۰ دقیقه در روز و برای پنج روز در هفته حرکات کششی انجام دادند و گروه دیگر در زمان مشابه پیاده روی سریع انجام دادند.
متخصصان قبل و بعدازاین بررسی، فشارخون شرکت کنندگان را در حالت نشسته، درازکشیده و در ۲۴ ساعت با مانیتور قابل حمل اندازه گرفتند. نتایج در هر سه اندازه گیری نشان داد که حرکات کششی نسبت به پیاده روی، فشارخون را بیشتر کم می کنند.
از جانب دیگر، شرکت کنندگان گروه پیاده روی در هشت هفته، چربی بدن بیشتری در قسمت کمر خود از دست دادند. بگفته دکتر چلیبیک، افرادی که برای کاهش فشارخون بالا پیاده روی می کنند باید این کار را ادامه دهند و برخی حرکات کششی را نیز به آن اضافه کنند.
پژوهشگران اظهار کردند: افراد نباید تصور کنند که باید از انجام برخی ورزش ها مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا اسکی صحرانوردی (ورزش زمستانی) که همگی تاثیر مثبت بر چربی بدن، سطح کلسترول و قند خون دارند، اجتناب کنند.
دکتر چلیبیک بر این باور است که می توان با حرکات کششی کوتاه منظم در عضلات بزرگتر پا خصوصاً عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران به همان مزایا دست یافت.
ایشان سپس اضافه کرد: یوگا نیز موجب کاهش مشابه فشارخون می شود.
دکتر چلیبیک اظهار داشت: خوبی حرکات کششی این است که ترکیب آن در برنامه روزانه بسیار آسان است. حرکات کششی با آب وهوای نامناسب محدود نمی گردد و به آسانی انجام می شود. بعدازظهر زمانی که در حال استراحت هستید بجای نشستن بر روی کاناپه و تماشای تلویزیون می توانید بر روی زمین حرکات کششی انجام دهید.
نتایج این بررسی در نشریه Physical Activity and Health ارائه شده است.
منبع:

1399/10/27
18:50:42
0.0 / 5
1051
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دانشگاه , شركت
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج