چربی شکمی یک علامت هشدار دهنده است

چربی شکمی یک علامت هشدار دهنده است

به گزارش اعصاب سنج، متخصصان سلامت و تغذیه هشدار می دهند: با شروع تجمع چربی در ناحیه شکم و دور کمر حتی اگر سایر اندام های بدن در وضعیت مناسب و متعادلی باشند، بازهم خطر مرگ زودرس بیشتر می شود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از "مدیسین نت"، انباشت چربی در بخشهایی از بدن مانند دور کمر و شکم حتی در افرادی که اضافه وزن ندارند و چاق نیستند نیز می تواند نشانه ای هشداردهنده باشد.
بگفته متخصصان کانادایی، با در نظر گرفتن این فاکتور مردم بیش از آنکه فقط روی کاهش وزن کلی یا کاهش شاخص توده بدنی تمرکز کنند باید نگران انباشت چربی خصوصاً در این نقاط از بدن باشند.
شاخص توده بدنی یا BMI مدت مدیدی است که استاندارد طلایی برای ارزیابی وضعیت وزن فرد شمرده می شود اما مشکل اینجاست که BMI دقیق نیست و دقیقا مشخص نمی کند که چربی اضافی در کدام قسمت بدن قرار دارد. همین طور این شاخص تمایزی بین عضله و چربی قائل نمی شود.
بگفته متخصصان سلامت، هر ۱۰ سانتی متر افزایش سایز دور کمر، خطر مرگ زودرس را ۱۱ درصد بالا می برد.
این درحالیست که بنابر مطالعات تخصصی، اندازه دور ران با کاهش خطر مرگ ارتباط دارد.
پزشکان در توضیح این ارتباط می گویند: بطور مشخص هر پنج سانتی متر افزایش سایز دور ران با کاهش ۱۸ درصدی خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد برای اینکه سایز ران، شاخصی برای میزان عضله ای است که فرد حمل می کند نه چربی.
در مقابل، چربی شکم که در اطراف اندام های شکم ذخیره می شود، ترکیبات التهابی تولید می کند که خطر مقاومت به انسولین، دیابت نوع ۲ و بیماریهای قلبی را بیشتر می کند.
منبع:

1402/03/14
15:50:05
5.0 / 5
249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج