رییس كل سازمان نظام پزشكی:

كارتخوان، ارتباطی با فرار مالیاتی پزشكان ندارد، تابع قانونیم

كارتخوان، ارتباطی با فرار مالیاتی پزشكان ندارد، تابع قانونیم

اعصاب سنج: رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به مباحث مطرح شده درباره نصب كارتخوان در مطب پزشكان، با اشاره به اینكه بیشتر پزشكان از كارتخوان استفاده می نمایند، اظهار داشت: در مجموع سازمان نظام پزشكی از هر اقدامی كه منجر به تسهیل خدمت به مردم و بیمار شود، استقبال می كند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا ظفرقندی در نشستی خبری درباره نصب كارتخوان در مطب پزشكان، اظهار داشت: بحث ها در این ارتباط واقعی نیست و بیشتر پزشكان از كارتخوان استفاده می نمایند. نظر سازمان نظام پزشكی بر این است كه هر اقدامی منجر به تسهیل خدمت به مردم و بیمار شود، از آن استقبال می كند.
وی افزود: آنچه كه مورد اعتراض است، این است كه اگر موضوعی در مجلس مطرح می شود، باید برای همه صنوف باشد؛ چرا در مجلس مبحثی را برای یك صنف خاص مطرح می كنند. كارتخوان باید برای همه صنوف باشد.
كارتخوان، ارتباطی با فرار مالیاتی ندارد وی اظهار داشت: از طرفی با تبلیغات سوء بحث كارتخوان را به فرار مالیاتی ربط می دهند؛ در صورتی كه برمبنای اظهار صریح مسئولین سازمان مالیاتی، كارتخوان ارتباطی با فرار مالیاتی پزشكان ندارد. به هر حال ما از قانون تبعیت می نماییم.
ماجرای فرار مالیاتی ۶۵۰۰ میلیاردی
ظفرقندی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مباحث مطرح مبنی فرار مالیاتی پزشكان، اظهار داشت: یكی از بحث های تخریبی و هدفدار بحث فرار مالیاتی بود. در مجلس از طرف مركز پژوهش ها عدد اعلام شده درباره فرار مالیاتی را تكذیب كردند. بنده در آنجا اعتراض كردم و گفتم چنین موضوعی را رسانه ای كردید، اما حالا در جلسه ای خصوصی آنرا تكذیب می كنید؟. این اعداد و ارقام درباره فرار مالیاتی پزشكان كاملا غیرواقعی بود. متأسفانه اثرات سوء اعلام عددها و ارقام فرار مالیاتی در جامعه مشهود بوده، در حالیكه مطرح كنندگان این اعداد و ارقام باز خودشان در مجلس عنوان كردند كه این عددهای ما نیست كه اعلام شده است.
وی اظهار داشت: بعنوان مثال در آن عددی كه مطرح كرده بودند تعداد پزشكان عمومی كه مشمول مالیات می شوند، عددی ۸۰ هزار نفری است، اما بعد كه ما بررسی كردیم دیدیم حدود ۳۵ هزار نفر هستند. مثلا ما حدود ۱۲ هزار نفر رزیدنت در كشور داریم كه در بخش دولتی كار می كنند و عنوان شان هم پزشك عمومی است كه آنها را در آمارشان محاسبه كرده بودند یا پزشكان خارج از كشور را هم جزو آمارشان آورده و برجی را با عنوان فرار مالیاتی ۶ هزار و ۸۰۰ میلیاردی ساخته بودند. در صورتی كه كل مالیات صنوف بخش خصوصی در سال ۹۵، حدود ۴، ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. پس چگونه می توان ادعا كرد كه ۶، ۵۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشكان اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: بیشتر خدمات جامعه پزشكی در بخش دولتی انجام می شود و ۸۰ درصد بستری ها و قسمتی از مراجعات سرپایی در بخش دولتی انجام می شوند. این اعداد و ارقام جهتی تخریبی داشتند و می خواستند مصوبه ای را از مجلس دریافت نمایند كه تا حدودی هم موفق شدند.
تورم در حوزه سلامت ۱.۵ برابر تورم عمومی كشور او همینطور درباره تعرفه های پزشكی ۹۸، اظهار داشت: حسن تعرفه های امسال این بود كه بموقع از طرف دولت اعلام گردید. اما باید توجه كرد كه اگر در تعیین تعرفه ها همه مباحث اقتصادی دیده نشود، گرفتار لطمه می شویم. بدین سبب هزینه های واقعی حوزه سلامت باید توسط متخصصین سلامت كشور تعیین شود.
ظفرقندی اضافه كرد: در دوره قبلی كه بنده رئیس سازمان بودم با معاونین وزیر بازرگانی این هزینه های واقعی را احصا كردیم. ما برای بحث تعرفه چند مبنا داریم؛ یكی تعیین تعرفه واقعی یا همان هزینه تمام شده خدمات و دوم اینكه در نظر گرفتن حداقل ها برای گذر از شرایط سخت امروز و حفظ حداقل كیفیت؛ كه در این زمینه برای جزء فنی معادل تورم و برای جزء حرفه ای معادل نرخ رشد حقوق و دستمزد باشد. باید توجه كرد كه تورم حوزه سلامت ۱.۵ برابر تورم عمومی كشور است. در عین حال ما از عمل به قانون استقبال می نماییم.
بازنگری تعرفه های پزشكی؛ آری یا خیر؟
ظفرقندی افزود: بحث بازبینی تعرفه های پزشكی به شرایط اقتصادی دولت بازمی گردد. ما در این زمینه نامه ای را برای شورای عالی بیمه نوشتیم. این درخواست بازبینی مورد توجه قرار گرفت و قرار شد در این زمینه جلسه ای داشته باشیم. البته اساسا دولت هم مشكل دارد و ما متوجه این مشكلات هستیم، اما چون در این عرصه متولی هستیم، نمی خواهیم كیفیت كم شود. وی درباره شكایت به دیوان عدالت اداری برای تعرفه ها باز اظهار داشت: هر كسی می تواند به دیوان عدالت اداری شكایت كند. این شكایت در سنوات قبل هم از طرف سازمان انجام شده اما نتیجه ای حاصل نشده است. چند ماه طول می كشد تا شكایت در دستور قرار گیرد و مشكلات امسال را حل نمی كند.
ظفرقندی دربخش دیگری از صحبت هایش با بیان این كه سازمان نظام پزشكی یكی از قدیمی ترین سازمان های مدنی و صنفی در كشور شمرده می شود، اظهار داشت: این سازمان حدود ۲۷۰ هزار عضو دارد و می تواند در مسائل حوزه سلامت خصوصاً در مسائل در رابطه با قانون نظام پزشكی تأثیرگذار باشد.
چرا اقلیت های مذهبی نمی توانند در هیات مدیره نظام پزشكی ها حضور داشته باشند؟ وی با اشاره به تصویب آخرین بازبینی قانون نظام پزشكی در سال ۱۳۸۳ از طرف مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار داشت: یكی از اشكالاتی كه در قانون نظام پزشكی باقی مانده بود و همچنان باقی است، این است كه در هیأت مدیره نظام پزشكی شهرستان ها اقلیت های مذهبی نمی توانند حضور داشته باشند كه ما این را یك اشكال می دانیم.
اقدامات پزشكان در سیل اخیر وی ضمن تشكر از جامعه پزشكی برای خدمات شبانه روزی شان اظهار داشت: در سیل اخیر صحنه های ایثارگرانه ای از جامعه پزشكی شاهد بودیم كه انتظار داریم رسانه ها در این موارد هم تاكید كنند. عمیقاً اعتقاد دارم كه فضای كار حرفه ای پزشكی و اعتماد میان مردم و پزشكان یكی از فضاهای لازم است كه می تواند به ارتقای سلامت و كاهش مشكلات این حوزه كمك نماید. اما متأسفانه گاهی تخریب های سازماندهی شده در مقابل این صنف قرار می گیرد.
اعتماد مردم به جامعه پزشكی وی اشاره كرد: ما می دانیم كه باید در حوزه پزشكی یك پالایش درونی داشته باشیم، اما نباید اجازه دهیم كه اعتماد میان پزشك و بیمار از بین برود. البته طبق آخرین نظر سنجی درباره اثرگذاری اجتماعی صنوف در مردم، جایگاه پزشكی بسیار بالا بوده و در سه رتبه اول قرار دارد.
تاثیر تحریم های آمریكا بر حوزه سلامت رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به تحریم های آمریكا مقابل كشورمان اظهار داشت: در حالیكه شرایط سختی را تجربه می نماییم، اما جامعه پزشكی همواره در شرایط سخت مردم كمك كردند. تحریم های ظالمانه ای كه مقابل كشورمان انجام شده با وجود مقررات بین المللی، در حوزه پزشكی هم اثر گذار است؛ برای اینكه انسداد كانال های مالی و تامین وسایل ضروری پزشكی اثرگذارند و در تهیه آنها با مشكل مواجه می شویم. البته وزارت بهداشت اهتمام می كندكه این مشكلات حل شوند و این كمبودها بر درمان مردم اثر سوء نگذارند. بدین سبب جامعه پزشكی اقداماتش را انجام خواهد داد.
مسوولیت سازمان نظام پزشكی در ایجاد ساختار نسخه الكترونیك ظفرقندی در ادامه با اشاره به ایجاد پرونده الكترونیك سلامت و راه اندازی نسخه الكترونیك در كشور، اظهار داشت: پیشبرد پرونده الكترونیك سلامت و ایجاد ساختار نسخه الكترونیك بر عهده سازمان نظام پزشكی گذاشته شده است كه این مساله شامل كارت الكترونیك هوشمند و ایجاد امضای الكترونیك است كه به معنای هویت بخشیدن به قاعده ای به نام پرونده الكترونیك انجام می شود. پرونده الكترونیك سلامت به این معنا است كه سوابق هر بیمار به صورت سازمان دهی شده مشخص باشد و نحوه ارجاع بیماران و هزینه های حوزه سلامت باز سازمان دهی شود.
۴ پایه اصلی پرونده الكترونیك سلامت وی افزود: باید توجه كرد كه این اقدامات دارای چهار پایه اصلی هستند؛ پایه اول انجام اقدامات ساختاری است. پایه دوم ایجاد نظام ارجاع است؛ چونكه بدون پرونده الكترونیك، اجرای نظام ارجاع ممكن نیست. پایه سوم هم بحث پزشك خانواده است و پایه چهارم بحث تدوین راهنماهای بالینی است. این چارچوب می تواند كاری هدفمند را انجام داده و منجر به كنترل هزینه شود. با وجود این كه ما معتقدیم سرانه بیمه ها كافی نبوده و باید از طرف دولت حمایت بیشتری شود، اما بالقطع بدون اعمال این ساختارها هر بیمه و هر اقتصاد سلامتی با شكست مواجه خواهد شد.
ظفرقندی با اشاره به اینكه در هیچ كجای دنیا این طور نیست كه ضابطه ای برای دریافت و یا تكرار دریافت خدمات نباشد، اظهار داشت: در همه جای دنیا این ساختار كنترل شده است و برای ایجاد این ساختار چهار پایه ای را كه اعلام كردم، ضروری می باشد. مبنای همه آنها هم پرونده الكترونیك سلامت است.
وی در پاسخ به سوالی درباره ترجمه كتاب ارزش گذاری نسبی خدمات اظهار داشت: یكی از اقدامات سازمان نظام پزشكی ایجاد تعادل و عدالت بین رشته ای در خدمات پزشكی است كه مبنای ایجاد این عدالت، كتاب ارزش گذاری نسبی است. سازمان نظام پزشكی با كمك انجمن های علمی این كتاب را ترجمه و به صورت یك پكیج به شورای عالی بیمه منعكس كرد تا آنرا مبنای محاسبه و هزینه و مبنای ابلاغ تعرفه ها به دولت عرضه نماید. البته معاونین وزارت بهداشت معتقدند برای اجرای كتاب ارزش گذاری نسبی یا باید سقف سرانه سلامت افزایش یابد و یا اینكه با اجرای كتاب، بعضی از رشته ها با كاهش تعرفه مواجه خواهند شد.
ظفرقندی در پاسخ به سوالی درباره اثر تحریم ها در حوزه سلامت اظهار داشت: این كه بگوییم تحریم ها هیچ اثری ندارد، درست نیست. به هر حال بیمارستان ها باید تجهیزات شان را بازسازی كنند و تحریم می تواند بر روی این مسائل اثر گذار باشد. معتقدم در تعرفه های فعلی كه از طرف دولت اعلام شده، حداقل هایی برای عبور از این شرایط ملاحظه شده است؛ بطوریكه در هتلینگ و در بعد فنی، رشدی ۲۵ درصدی را در نظر گرفتند، البته این برای شرایط حداقلی است.
وی ادامه داد: در عین حال باید توجه كرد كه شرایط پزشكی كشور هم از شرایط عمومی تبعیت می كند. بدین سبب نمی توانیم در این عرصه پیش بینی صریحی درباره وضعیت مان در نیمه دوم امسال داشته باشیم. اما در وزارت بهداشت هر هفته جلساتی برگزار می گردد و ستاد تدابیر ویژه برای رسیدگی به حوزه سلامت به وجود آمده تا مردم در زمینه دارو و تجهیزات پزشكی گرفتار مشكل نشود، اما امسال شرایط ما نسبت به سال ۹۰ سخت تر است.
صدور ۱۰۰هزار كارت هوشمند نظام پزشكی در سال جاری وی در پاسخ به سوالی درباره ضرورت اصلاح ساختار برای ایجاد ساختارهای الكترونیك در سازمان نظام پزشكی اظهار داشت: پایه ایجاد پرونده الكترونیك سلامت، ایجاد مستندات الكترونیك است. بعنوان مثال ساختاری چون نسخه الكترونیك نیاز به ثبت هویت الكترونیك دارد كه در این زمینه امضای الكترونیك را ایجاد كردیم تا به لحاظ حقوقی و مالی قابل استناد شود. در این زمینه سازمان نظام پزشكی كارت هوشمند نظام پزشكی را كه حاوی امضای الكترونیك مستند است ایجاد كرد؛ بطوریكه قرارمان با جامعه پزشكی این است كه در سال ۹۸ حداقل ۱۰۰ هزار كارت هوشمند نظام پزشكی صادر نماییم. هم اكنون ساختار نسخه الكترونیك در مراكز ملكی تأمین اجتماعی به وجود آمده و ۸ هزار نفر از همكاران مان با آن كار می كنند.
ظفرقندی در ادامه صحبت هایش با اشاره به بعضی از تبلیغات نادرست در حوزه سلامت اظهار داشت: طبق قانون نظام پزشكی تنظیم دستورالعمل آگهی های دارویی، مواد خوراكی، آشامیدنی و امور پزشكی با سازمان نظام پزشكی است كه باید این دستورالعمل ها را به مراجع ذیربط اعلام نماید، اما متأسفانه امروز می بینیم ك تبلیغات در این عرصه ها چه در رسانه ها و چه در فضای مجازی بدون توجه به دستورالعمل های سازمان اتفاق می افتد و حتی گمراه كننده هستند؛ در حالیكه برمبنای قانون این آگهی ها باید از طرف نظام پزشكی بررسی شده و در صورت تأیید، تبلیغ شوند.
وی ادامه داد: متأسفانه می بینیم كه در رسانه ها و صدا و سیما تبلیغاتی انجام می شود كه با واقعیت منطبق نیست و این مساله به مردم لطمه می زند. در این زمینه نامه ای به رئیس صدا و سیما و وزیر فرهنگ و ارشاد نوشته ام و مصر هستیم كه این قانون تصویب شود.
ویزیت گروهی بیماران، تخلف است ظفرقندی همین طور درباره بعضی از تخلفات پزشكی و ویزیت گروهی بیماران اظهار داشت: خوشبختانه راهنمای اخلاق پزشكی در سازمان مصوب شده است و آنرا بر آموزش های دانشگاهی باز قرار داده ایم. ویزیت گروهی بیماران باز كاری خلاف اخلاق پزشكی و خلاف شأن بیماران است و اگر این خلاف محرز شود، با آن برخورد می نماییم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تخلف بعضی از پزشكان ارتوپد در اتاق عمل و گرفتن آفر در حوزه تجهیزات پزشكی اظهار داشت: باید توجه كرد كه محكوم كردن با انعكاس یك پدیده منفی و همه را زیر سوال بردن نتیجه نمی دهد. ما صدها پزشك ارتوپد داریم كه با صداقت كار می كنند. ما وقتی این مطلب را به همه آنها نسبت دهیم، گویی دوغ و دوشاب را قاطی كرده ایم. بدین سبب مطالبه گری با اقدام عمومی اثری ندارد. راه درست این است كه این موارد به سازمان پزشكی منعكس شود تا ما آنها را پیگیری كرده و نتجیه را اعلام نماییم.1398/02/16
14:43:22
5.0 / 5
4685
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج